به گزارش ترجمان صبح، محمد محمدپور در جلسه ستاد سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی تبریز ۲۰۱۸ اظهار کرد: پخش موسیقی در رستوران‌ها مانعی نداشته و این اقدام باید با مجوز ارشاد انجام شود، از این رو رستوران‌هایی که مجوز ندارند نباید موسیقی اجرا کنند. بقیه در چارچوب قانون می‌توانند با کسب مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان موسیقی اجرا کنند.
وی با بیان این‌که تاکنون در راستای رویداد تبریز ۲۰۱۸،  حدود۱۹ عنوان برنامه فرهنگی و هنری اجرا شده که شش مورد آن مصوب شده بود، افزود: ۳۱ عنوان برنامه نیز در ادامه برگزار می‌شود که ۱۱ مورد آن مصوب بوده و بقیه پیشنهادی است.
وی با بیان این‌که در مجموع ۵۰ عنوان برنامه فرهنگی و هنری در راستای میزبانی تبریز ۲۰۱۸ برگزار می‌شود، گفت: برنامه‌های سینمایی، هنرهای تجسمی، تکریم هنرمندان، فرهنگی، رسانه‌ای و قرآن و عترت و… از جمله‌ این برنامه هاست.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با تاکید بر این‌که برگزاری هفته فیلم اروپایی با حضور هشت کشور اروپایی از جمله برنامه‌های فرهنگی در راستای تبریز ۲۰۱۸ بوده، گفت: در این هفته فیلم، آثار سینمایی کوتاه، بلند و مستند با حضور کارگردانان و نمایندگان فیلم‌های اروپایی در تبریز اکران شد.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم مستند با پیشتازی شهرداری تبریز در میزبانی تبریز ۲۰۱۸ نیز گفت: همزمان با این جشنواره، خانه مستند تبریز نیز راه‌اندازی شد.
وی با بیان این‌که نخستین جشنواره فیلم تبریز که در سال ۹۶ کلید خورده است در سال‌جاری نیز برگزار شده و محور توجه خود را بر شهر تبریز معطوف خواهد کرد، متذکر شد: پیش‌بینی می‌شود که در راستای تبریز ۲۰۱۸،  حدود۲۰ سالن سینمایی دیگر به فضای سینمایی استان اضافه شود.
محمدپور به برگزاری اکسپوی هنری تبریز نیز اشاره کرد و افزود: اکسپوی تبریز دومین دوره‌ی برگزاری خود را نیز پشت سر گذاشته و ما در برنامه داریم که این نمایشگاه در تبریز تداوم داشته و حتی به منطقه آزاد ارس نیز تسری داده شود.
وی برگزاری اولین جشنواره دفاع، مقاومت و حماسه، حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، برگزاری جشنواره شعر فجر، برگزاری تور خبرنگاران خارجی، اختتامیه جشنواره رسانه های دیجیتال، جشنواره ترنم آسمانی و… را از جمله رویدادهای فرهنگی و هنری اجرا شده در راستای تبریز ۲۰۱۸ دانست.
وی به برنامه‌های در دست اقدام این اداره کل در راستای تبریز ۲۰۱۸ نیز اشاره کرد و یادآور شد: بهسازی و تجهیز مقبره الاشعرا از جمله این برنامه ها بوده و مطالعات در هسته‌ی مرکزی آن شروع شده است. تجهیز و بهسازی تئاتر شهر، خانه هنر و موزه کاریکاتور را نیز در برنامه داریم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به برگزاری جشنواره بین المللی موسیقی و تئاتر فجر و همچنین جشنواره موسیقی عاشیقلار در سطح کشورهای منطقه در تبریز ۲۰۱۸ نیز اشاره کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: برگزاری جشنواره آواها و نغمات دینی(ترنم آسمانی) در سطح کشورهای اسلامی در تبریز، همایش علمی علامه طباطبایی، مراسم نکوداشت مقامات قرآنی، مراسم بزرگداشت کمال الدین بهزاد، تهیه مستند در جشنواره فیلم تبریز و… از جمله برنامه‌هایی است که طی سال‌جاری در تبریز برگزار می‌شوند.