به گزارش ترجمان صبح، نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی مرحله کشوری مهر اصالت یونسکوست که البته اکنون به مهر اصالت شورای جهانی صنایع دستی تبدیل شده است.
امروز همزمان با روز صنایع دستی مراسمی به منظور گرامی داشت تلاش این هنرمندان به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد.
معاون صنایع دستی استان در این مراسم با اشاره به اینکه مسابقه دریافت نشان مرغوبیت ملی صنایع دستی به صورت ۲ سالانه و در سال های زوج در کشور برگزار می شود، گفت: در سال های فرد آثار منتخب در سطح جهانی برای دریافت مهر اصالت با هم رقابت می کنند.
فرشاد به آفرین با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۶ در اولین دوره برگزاری برنامه نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، ۲ نشان از ۶ نشان اعطا شده متعلق به هنرمندان آذربایجان شرقی بود، گفت: هنرمندان این استان سال گذشته پس از اصفهان و فارس بیشترین نشان را دریافت کردند.
وی با اشاره به اینکه از سال گذشته به لحاظ افزایش روز افزون شرکت کننده ها، برای هر استان سهمیه ای در نظر گرفته شد، گفت: بر این اساس در سال ۱۳۹۶ موفق به دریافت ۲۶ نشان توسط ۲۰ هنرمند شدیم.
به آفرین با اشاره به اینکه هنرمندان در شاخه های هنری مختلف از جمله معرق، میناکاری، کفش و البسه محلی، نقاشی روی سفال و حکاکی روی نقره موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت شدند، از برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در تبریز از ۱۲ تا ۱۶ تیر ماه سال جاری خبرداد.
گزارش ترجمان صبح می افزاید؛ در سال گذشته حمید کاظم نیا در رشته دستباف های عشایری، یونس پورمشینچی در زمینه ساخت ساز سنتی، خسرو شیری و عظیم مرادی در زمینه ورنی بافی، ایوب مرکب ساز در زمینه تولیدات چرمی، زاکار باقداسارزاده ، لیلا غفاری و شهرام حسنی در زمینه حکاکی روی نقره، رضا میرزاجانی و علی نوری زاده در زمینه چاپ باتیک، ابراهیم قربان پور در زمینه معرق چوب، نسیم خواجه نصیری در زمینه میناکاری، لیلا سادات تائبی در زمینه البسه محلی، نعمیه تقوی در زمینه کفش های سنتی، سعیده خوش رنگی، تهمینه محبی ، مژگان خوش سلیقه، لیلا تقی پور و گروه هنری یانیق در زمینه نقاشی روی سفال موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شدند.
داوری آثار هنرمندان استان برای ورود به بخش کشوری نشان ملی مرغوبیت در سال ۱۳۹۶ را سعید رونقیان، احد پرویز زاد، مهدی ابرهیم پور، فرهاد عیسی زاده و معصومه رضازاده بر عهده داشتند.
در این مراسم همچنین از ۳ مدیر آموزشگاه های صنایع دستی شامل مریم محمدی از میانه، نادره زکریا زاده از شبستر و پوران باباپور از مرند همچنین ۲ مدیر شهرستان میراث فرهنگی شامل امیر جدایی از مرند و وحید خادمی از ملکان و مریم ابوالفتحی به عنوان همکار بخش مهر اصالت تجلیل شد.
این مراسم با حضور رحیم شهرتی فر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد.
۱۰ ژوئن (مصادف با ۲۰ خرداد) توسط سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی صنایع دستی نام گذاری شده است.