به گزارش ترجمان صبح، تبریز کلانشهری در شمالغرب ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است،  این شهربزرگ‌ترین قطب اقتصادی منطقهٔ شمال‌غرب ایران و مناطق آذری‌نشین بوده و مرکز اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

قدمت تبریز کنونی به دوران اشکانی و ساسانی بازمی‌گردد، در دوران‌های اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، راقویونلوها، آق‌قویونلوها، صفویان پایتخت بوده و می‌توان آن را یکی از شهرهای نامید که مدت طولانی پایتخت بوده است.

تبریز، سومین شهر بزرگ ایران است و جدا از بناهای تاریخی و موزه ها، طبیعت سرسبزی نیز به خصوص در بهار و تابستان دارد یعنی فصل هایی که دیگر از سرما چندان خبری نیست.

باغ ائلی گلی

ائل گلی که یکی از شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین جاهای گردشگری تبریز است، در حقیقت کاخی است که وسط استخری بزرگ قرار گرفته و به شکل جزیره درآمده است. ساخت اولیه استخر به دوران آقا قویونلوها برمی‌گردد و در دوره های بعد به تدریج تکمیل و به شکل باصفای امروزی درآمده است این مکان دیدنی در جنوب شرقی شهر قرار گرفته و ۷ کیلومتر با مرکز شهر فاصله  دارد.

بازار تبریز

یکی از دیدنی‌ترین جاهای تبریز که قدم زدن در آن خود سفری است به دل تاریخ، بازار تبریز است، بازاری که به بزرگترین بازار مسقف جهان شهره است و حجره ها، سراها و تیمچه های  زیادی دارد، بازار تبریز که هر بخشش مختص کسب و کاری است و به خصوص بازار فرش آن بسیار پررونق است، مغازه های زیادی دارد، بازار بلورفروشان، شیشه گران و کفش دوزان از جمله جاهای دیدنی بازار است که دیدنشان خالی از لطف نیست، بازار تبریز در خیابان جمهوری این شهر واقع شده است.

موزه قاجار

یکی از جالب ترین موزه‌های تبریز، موزه قاجار است، موزه قاجار که پیش از این خانه امیرنظام گروسی، از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه بوده، عمارتی زیبا با حیاطی پر از گل دارد، این موزه بخش های مختلفی دارد، یک تالار آن مخصوص پول و سکه‌های دوره قاجار است، تالاری دیگر مختص ظرف و ظروف، تالاری برای کاشی های رنگارنگ، تالاری برای تفنگ و اسلحه و تالاری برای ساز و تالارهایی هم برای سایر اشیا، موزه‌ قاجار در یکی از محله‌های قدیمی تبریز به نام ششگلان قرار دارد.

مسجد کبود

تبریز، مساجد زیادی دارد، اما یکی از دیدنی‌ ترین آنها مسجد کبود یا مسجد جهانشاه است، مسجدی که به خاطر کاشی کاری های فیروزه ای رنگش به فیروزه اسلام هم مشهور است، مسجد کبود تنها بنایی است که از دورە‌ فرمانروایی قراقویونلوها در پایتخت آن‌ها باقی مانده است این بنای زیبا درخیابان امام خمینی، روبروی کوچه صدر واقع شده است.

موزه شهرداری

 یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز که هم می‌توان در اطرافش نشست و هم از موزه اش دیدن کرد، میدان ساعت است،  میدان شهرداری  یا ساعت در مقابل کاخ شهرداری تبریز معروف به ساختمان ساعت واقع شده، تبریزی ها به این میدان ساعات قاباغی یا جلوی ساعت می‌گویند.

کاخ شهرداری ساعتی به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند، نقشه ساختمان شبیه طرح عقابی درحال پرواز است  و شبیه ساختمان‌های آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم است، تنها موزه شهرداری ایران نیز شامل تالارهای دوربین قدیمی، فرش، هنرهای معاصر، خط و.. در کاخ شهرداری قرار دارد.

خانه مشروطه

این خانه که برجسته‌ترین چهره‌های مشروطه از جمله ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام تبریزی و حاجی میرزا آقافرشی در آن جمع می‌شدند، محل نگهداری اسناد دوره مشروطه است، خانه‌ای از سنگ، آجر و خشت و پر از آیینه کاری و گچبری که درمحله راسته کوچه در غرب بازار تبریز و روبروی مسجد جامع واقع شده است.

تله کابین کوه عون ابن علی

تله‌کابین عون بن علی یا عینالی، یکی از پروژه‌های در دست اجرا در شهر تبریزاست که پس از تکمیل طولانی‌ترین تله‌کابین کشور خواهد شد، این پروژه بخشی از پروژه تفرجگاه عون بن علی و پارک طبیعت به شمار می رود.

عملیات اجرایی تله‌کابین عون بن علی، در ارتفاعات شمالی تبریز و در کوه عون بن علی با تفاهم‌نامه‌ای که بین ایران و اتاق بازرگانی اسکاندیناوی ایران انعقاد شده‌است در سه فاز در دست اجراست که فاز اول این پروژه با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال و به مدت ۹ ماه اجرا شده و در دی ماه سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید.

کویر قوم تپه تبریز

 

تبریزدارای یکی از زیباترین کویرهای ایران به نام کویر قوم تپه است، بافت این منطقه با دیگر مناطق تبریز تفاوت زیادی دارد وبه صورت طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک ها و گردو غبار منطقه به صورت تپه های شنی در آمده است، کویر قره تپه یکی از جاذبه های گردشگریتبریز بوده که درشمال شرقی تبریز(صوفیان) قرار یافته است.

 

قبرستان تاریخی پینه شلوار

این قبرستان یکی از قدیمی ترین قبرستان هایی است که تقریبا قبل از اسلام به وجود آمده است، وجود سه دوره سنگ قبر در این قبرستان آن را به یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار تبریز بدل کرده است.

 دوره اول سنگ قبر هایی هستند که با سنگ قبر های قبرستان خالد نبی چه از نظر دوره و چه از نظر شکل ظاهری یکی هستند، دوره دوم سنگ هایی هستند از جنس سنگ خارا و یک شکل با قبرستان ننه مارلان و دوره سوم سنگ قبرهایی هستند که با خط کوفی روی آن ها تاریخ وفات فرد دفن شده ذکر شده است، این مکان در۶ کیلومتری جنوب تبریز، روستای شادآباد مشایخ واقع شده است.

خانه علی مسیو

کربلایی علی مسیو دومین شهردار شهر تبریز است، در باره زندگی علی مسیو، کمترین اطلاعات نسبت به دیگر چهره‌های تاریخی وجود دارد، علی مسیو یکی از برجسته‌ترین انقلابیون ایران در یک‌صد سال گذشته‌است، مبارز و متفکری خردمند و فداکار، که به حق پیشوای گمنام انقلاب مشروطه؛ که یکی از مهم ترین اتفاقات تاریخ کشور است به شمار می‌آید، این خانه  درخیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، پلاک ۵۰ قرار یافته است.

کلیسای کاتولیک ها

کلیسای کاتولیک ها (عذرای توانا) متعلق به مسیحیان کاتولیک ایران است، این بنا در سال ۱۲۹۱ خورشیدی احداث شده و نمای آن آجری می باشد، طول کلیسای کاتولیک ها ۳۰ متر و عرض آن ۱۵ متر است و برج ناقوس کلیسا در بالای بالکن کوچکی در محله میارمیار تبریزقرار گرفته است، این کلیسا برای اجرای مراسم و جشن های کاتولیک ها مورداستفاده قرار می گیرد.

مقبره الشعرا (قبرستان سرخاب)

بنای اصلی ارگ به قرن هشتم میلادی برمی گردد، هدف از احداث آن ساخت مسجد بود که با فرو ریختن سقف هنگام ساخت و مرگ علیشاه نیمه کاره رها شد، در هنگام جنگ میان ایران و روسیه سال ۱۸۰۴ تا ۱۸۲۴ میلادی این سازه نیمه کاره را تبدیل به دیواره نظامی کردند، در سال های اخیر بیشتر قسمت های این سازه تخریب شدند امروزه تنها دیوارهای شبستان باقی مانده است.

مسجد جامع تبریز (مسجد جامع کبیری)

این مسجد قدیمی نیز مانند اکثر بناهای تبریز از زلزله های متعدد این شهر در امان نبوده و دچار خرابی هایی شده و چندین بار مورد بازسازی قرار گرفت است، در نتیجه آن چه امروز مشاهده می کنید ترکیب خاصی از معماری قدیم با جدید است، گلدسته های این مسجد مشهور در کنار کاشی کاری منحصر به فرد ورودی آن مشهورترین قسمت های آن هستند.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان از ۳ سالن به مساحت ۸۰۰ متر مربع و سالن مخصوص نمایش سکه‌ها و مهرهای تاریخی ایران در طبقهٔ اول تشکیل شده است.

در طبقه همکف موزه آذربایجان، آثار و اشیای تاریخی مربوط به دوران پیش از تاریخ و دوران پیش از اسلام گردآوری شده‌اند که سفال‌های مربوط به تپه اسماعیل‌آباد با هفت هزار سال قدمت، از تاریخی‌ترین آثار این بخش به‌شمار می‌روند.

پارک ولیعصر

 این پارک در ضلع شرقی تبریز و در کوی ولیعصر، کنار پارک باغلار باغی قرار دارد، یکی از ویژگی های متمایز پارک ولیعصر زیبایی معماری و استفاده از حوضچه های آب و آبروها در سرتاسر پارک است.

حمام نوبر

حمام نوبر مربوط به دوره قاجار است و در تبریز، تقاطع خیابان امام وتربیت واقع شده است . در حال حاضر این مکان بازسازی شده و به سفره خانه سنتی شهریار تبدیل شده است.

برج خلعت پوشان

این برج سه طبقه در ۱۰ کیلومتری جاده تبریز- تهران قرار دارد که این برج آجری منشوری به برج خلعت پوشان مشهور است،این بنا در اواخر دوره صفویه احداث شده است و در زمان قاجار خلعت اهدایی شاهان برای حاکمان آذربایجان در این برج بر دوش آنها انداخته می شد.

طبقه اول و دوم سرپوشیده و طبقه سوم بدون سقف است، آخرین مراسم خلعت پوشان در سال ۱۳۳۰ هجری قمری در زمان حکمرانی صمدخان مراغه ای انجام گرفته است. در سال های اخیر دانشگاه تبریز این بنا را مرمت کرده است.

گردآورنده: سمیه گل محمدی