به گزارش ترجمان صبح / پیام وثوقیان: برزیل با انگیزه و پرستاره با استفاده از قدرت میزبانی در تلاش برای قهرمانی در این دوره از جام جهانی در کشور خود بود. رسیدن به ششمین قهرمانی و دست نیافتی تر شدن در میان تیم‌های ملی فوتبال جهان هدف دیگر سلسائو بود.

در سوی دیگر میدان تیم ملی آلمان با انگیزه های خاص، از جبران شکست در فینال جام جهانی ۲۰۰۲ مقابل برزیل تا پایان دادن به حسرت ۲۴ ساله قهرمانی در جام جهانی بود.
راس ساعت ۱۷ به وقت محلی مارکو داور مکزیکی این بازی در سوت خود دمید و روز تلخ تاریخ سلسائو را رقم زد. دقیقه ۱۱ بازی بود که توماس مولر توپ ارسالی از کرنر را با یک ضربه زیبا تبدیل به گل اول بازی کرد تا در همان ابتدای بازی تماشاگران برزیلی را به سکوت وا دارد ولی این تنها آغاز ماجرا بود!

دقیقه ۲۴ بازی بود که میروسلاو کلوزه پاس زیبای مولر را به تور دروازه برزیل چسباند تا نام خود را به عنوان برترین گلزن رقابت های جام جهانی در تمام ادوار به ثبت رسانده و رونالدوی برزیلی را بعد از سال ها به زیر بکشد.

نقطه اوج بازی دقایق ۲۴ الی ۲۶ بود که تونی کروس ستاره آماده آن روز های بایرن مونیخ دوبار دروازه تیم ملی برزیل را باز کرد تا اشک از چشمان هواداران برزیلی جاری شود. بی شک هواداران برزیل همگی راضی بودند اگر داور، بازی را در همین دقیقه به اتمام می رساند و شکست ۴ بر صفر برای تیمشان به ثبت می رسید ولی ۶۴ دقیقه سخت از این بازی هنوز باقی مانده بود.

سامی خدیرا دقیقه ۲۹ و آندره شورله نیز در دقایق ۶۹ و ۷۹ نیز سزار برزیلی را به زانو در آوردند. زردپوشان در دقایق پایانی یک گل وارد دروازه آلمان کردند اما تنها گل دقیقه ۹۰ اسکار نیز دردی از برزیلی ها درمان نکرد.
علاوه بر خط حمله آتشین و ویرانگر آلمان، نویر دروازه بان آماده و جوان این تیم نیز روز درخشانی را پشت سر گذاشت. اندک حملات و شوت های گاه و بی گاه مهاجمان برزیل یکی پس از دیگر توسط نویر مهار می شد تا از پرافتخار ترین تیم رقابت های جام جهانی در این بازی یک نمایش ضعیف و افتضاح را شاهد باشیم.
برزیل در آن روز همه چیز را به یکباره از دست داد. بدترین شکست ملی این کشور در این بازی رقم خورد. میروسلاو کلوزه با ثبت شانزدهمین گل خود در رقابت های جام جهانی رونالدوی برزیلی را پشت سر گذاشت و به تنهایی لقب آقای گلی این رقابت ها را به دست آورد. سامی خدیرا با ثبت ۲۲۳ امین گل تاریخ تیم ملی آلمان در رقابت های جام جهانی نام این کشور را بالا تر از تیم ملی برزیل که پیش از این با ۲۲۱ گل رکورد دار بود قرار داد و از همه مهمتر شاید غرور و شخصیت قهرمانی برزیل در این بازی بود که زیر ساق های بی رحم ژرمن ها نابود و به سخره گرفته شد.

از خنده های آخر بازی گرفته تا تبریک جنجالی سال ۲۰۱۷ توسط تونی کروس با قرار دادن پرچم برزیل و آلمان در مقابل عدد ۲۰ تا اشک های هزاران برزیلی حاضر در مارکانای مقدس تنها بخشی از این ماجرا بود که می توان آن را روزی نامید که همه چیز برای برزیل تمام شد.

سنگین ترین و به یاد ماندنی ترین صحنه پایان این بازی چهره مغموم و در هم کلوویس آکوستا فرناندس معروف به گائوچا دا کوپا معروفترین و بی شک محبوب ترین هوادار تیم ملی برزیل بود که با حسرتی بی پایان ماکت جام قهرمانی را به آغوش کشیده بود. شاید غم غیر قابل هضم این شکست بود که جام جهانی ۲۰۱۴ را به آخرین جام جهانی عمر گائوچا تبدیل کرد!
آلمان و برزیل هر دو توانسته اند جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ را کسب کنند و تا چند روز آینده با شروع بازی‌ها مقابل حریفان خود قرار خواهند گرفت.

کلوویس دوست داشتنی نزدیک به ۷ ماه پیش درگذشت تا یکی از بزرگترین و خاص ترین غایبین این تورنمنت لقب بگیرد ولی هوادارن برزیل در این رقابت ها شاید به دو دسته تقسیم شوند؛ هوادارانی که بی صبرانه منتظرند تا مقابل تیم ملی آلمان قرار بگیرند و از حیثیت و آبروی فوتبال خود دفاع کنند و انتقام آن شکست سنگین و روز سیاه را از ژرمن ها بگیرند و دسته دیگر که شاید ترس و شوک آن شکست سنگین هنوز هم بر شانه هایشان سنگینی می‌کند، تمایلی به جدالی مجدد با این تیم را ندارند و ترجیح می دهند تیم شان بدون روبرو شدن با آلمان قهرمان شود.

با تمامی این تفاسیر باید نشست و منتظر ماند که خدای فوتبال چه چیزی برای این دو تیم در این تورنمنت رقم می‌زند؟!