به گزارش ترجمان صبح ، خدابخش استاندار آذربایجانشرقی نیز با آرزوی توفیق و سربلندی در ماه پرفیض و برکت رمضان برای همگان و اظهار خوشخالی از اینکه در جمع اعضای هیئت رئیسه و هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان هست ، گفت : تعداد زیاد دانشگاه با عناوین مختلف در سطح استان و کشور یکی از معضلات اصلی می باشد که باید در راستای حل آن بکوشیم .

استاندار آذربایجانشرقی با اشاره به اهمیت پژوهش و کارآفرینی و لزوم عملیاتی شدن آن در سطح دانشگاههای استان ، گفت : اصولا باید مقطع تحصیلات تکمیلی و دانشجویان آن در دانشگاه به عنوان پرچم داران پژوهش و کارآفرینی باشند نه اینکه بعد از فارغ التحصیلی دنبال کار اجرائی باشند.

خدابخش با اشاره به دانشگاههای سطح اول جهان و نیز دانشگاههای پیشرو و اینکه در دنیا دانشگاهها درآمد زایی دارند و از دولت بودجه ای نمی گیرند ، گفت : دانشگاهی که پول آن از طریق دولت تامین شود در سطح دانشگاه نسل یک یعنی دانشگاه آموزشی می ماند و نمی تواند به عنوان یک دانشگاه نسل سوم یعنی کارآفرین حرکت و فعالیت نماید.

وی با اشاره به اینکه آموزشهای ما در هیچ دانشگاهی به صورت کاربردی نیست ، گفت : این موضوع باید روزی اصلاح شود و فارغ التحصیلان دانشگاهها بتوانند بعد از ورود به عرصه جامعه کارآفرین و خلاق بوده و برای خود و دیگران شغل ایجاد نمایند.

استاندار آذربایجانشرقی با اشاره به اهمیت و لزوم و ضرورت کارهای پژوهشی در سطح کشور ، گفت : می توانیم در تمامی حوزه ها و به کمک دانشگاه مشکلات جامعه در حوزه های مختلف را نقد و بررسی کرده و با نوشتن راه حلی مناسب و انجام کار تحقیق و پژوهشی هم کمک حال جامعه و دولت باشیم و هم از طریق فروش کار تحقیق صورت گرفته ایجاد درآمد نماییم و این امر ضروری و شدنی است و بنده از شما می خواهم با ورود به این عرصه و شناسایی مشکلات درراستای حل آنها کمک حال دولت و کشور باشید.

خدابخش با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درچندین دیدار اخیر خود با دانشگاهیان و دانشجویان ، گفت : تاکید مقام معظم رهبری بر ارتباط بیشتر و تنگاتنگ صنعت با دانشگاه هست و ما باید دراستای تحقق این امر و رفع مشکلات کشور حرکت و تلاش نماییم و با تاسیس شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد و نوآوری و استفاده از جوانان مومن و متعهد کشور زمینه های تبدیل علم به ثروت را در کشور مهیا سازیم .

بخشعلی معصومی، رئیس دانشگاه پیام نور   با اشاره به رسالت دانشگاه پیام نور در زمینه ترویج علم در سراسر کشور ، گفت : در کنار ترویج علم ، تولید علم را نیز در این دانشگاه داریم که یکی از نشانه های آن راه اندازی مراکز کارآفرینی در سه مرکز و واحد دانشگاه در سطح استان است.

وی افزود : وظیفه این مراکز  استعداد یابی از سطح شهرستانها و مراکز مختلف ومهارت آموزی و در نهایت تسهیل مسیر تبدیل علم به ثروت می باشد.

وی با بیان اینکه به صورت مستمر و با همکاری پارک علم و فناوری استان در صدد افزایش مراکز کارآفرینی دانشگاه هستیم ، گفت : با توجه به پتانسیل های موجود و برنامه ریزی صورت گرفته به سمت تاسیس مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان حرکت می کنیم تا بتوانیم آینده علمی و پژوهشی دانشگاه را تضمین نماییم .

رئیس دانشگاه پیام نور استان با اشاره به هرم هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان آذربایجانشرقی در گروههای مختلف علوم انسانی ، علوم پایه ، فنی و مهندسی ، هنر و معماری و کشاورزی و لزوم ارتباط دانشگاه با صنعت ، گفت : با توجه به گستره دانشگاه پیام نور در سطح شهرستانهای استان و صنعتی بودن استان آذربایجانشرقی ، می توانیم تعامل و ارتباط گسترده و مناسبی بین این دو مرکز برقرار نماییم و امیدواریم با برنامه ریزی و بهاء دادن به تمامی دانشگاهها در این زمینه و استفاده از ظرفیت های هرکدام ، شاهد رشد و تعالی بیش از پیش استان در سطح کشور باشیم .

معصومی با اشاره به رویداد تبریز ۲۰۱۸ و مزایای آن برای استان آذربایجانشرقی ، گفت : دانشگاه پیام نور به سهم خود با برگزاری دومین همایش ملی گردشگری با محوریت تبریز ۲۰۱۸ و اولین فستیوال عکاسی دانشگاه پیام نور با محوریت تبریز ۲۰۱۸ تلاش کردیم بتوانیم در این رویداد تاریخی مثمر ثمر واقع شویم وبا رایزنی های صورت گرفته از سال گذشته با سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان و نیز شهرداری کلانشهر تبریز ، آمادگی کامل خود را جهت همکاری در رویداد تبریز ۲۰۱۸ در تمامی زمینه ها اعلام کرده ایم .

وی با اشاره به اهمیت موضوعات فرهنگی و لزوم توجه هر چه بیشتر به این مقوله ، گفت: دانشگاه پیام نور استان آذربایجانشرقی همواره یکی از پیشرو های فعالیت های فرهنگی در سطح استان بوده و گواه آن انتخاب دانشگاه برتر در حوزه فراغت جوانان و نیز دستگاه برتر در زمینه اقامه نماز در سال ۹۶ و چندین عنوان برتر دیگر در سالهای گذشته بوده است .

رئیس دانشگاه پیام نور استان از استاندار آذربایجانشرقی خواست ، با توجه به مشکلات عدیده مالی و کمبود منابع دولتی دانشگاه در راستای جذب رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی و نیز کمک به افزایش بودجه دانشگاه پیام نور از طریق مراجع ذیربط و نمایندگان محترم مجلس کمک حال این دانشگاه توانمند دولتی باشند .

حجت الاسلام دکتر جلیلی نماینده ولی فقیه در دانشگاه پیام نور استان آذربایجانشرقی ، گفت : به نظر می رسد با توجه به شان و جایگاه مطلوب دانشگاه پیام نور از نظر تعداد دانشجو ، اعضای هیئت علمی ، کادر اجرائی و پتانسیل های این دانشگاه در سطح استان ، می ارزد که در راستای حل مشکلات آن بکوشیم .