به گزارش ترجمان صبح، رحیم شهرتی فر، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در جلسه قرارگاه پدافند سایبری استان گفت: در مورد حمله به مانیتور های فرودگاه تبریز باید گفت، اولین حملات به تابلوهای اعلان پرواز طی ده روز گذشته در فرودگاه مشهد اتفاق افتاده بود و بعد از آن تمهیداتی در شرکت فرودگاه های کشور انجام پذیرفت و فرودگاه ها ملزم به رعایت استانداردهای لازم شدند.

وی ادامه داد: پنجشنبه شب گذشته نیز اولین حمله به فرودگاه مشهد می شود، و به فرودگاه مشهد اطلاع داده می شود و بازتابی صورت نمیگیرد و تابلو های اعلان پرواز فرودگاه تبریزمورد حمله قرار می گیرند.

شهرتب فر با بیان اینکه مسئولان فرودگاه تبریز ادعا می کند که پنل اطلاع رسانی در فرودگاه تبریز راه اندازی نشده بود خاطر نشان کرد: پیام هکر ها در حدود ۳ تا ۷ دقیقه با موضوع دعوت به تجمع و آشوب در تابلو های اعلام پرواز فرودگاه تبریز قرار میگیرد که پس از این مدت کنترل های لازم از طریق مسئولان فرودگاه تبریز انجام گرفته و وضعیت به حالت عادی بر می گردد.

وی ادامه داد: فرد منتشر کننده تصاویر تابلو ها در فضای مجازی از طریق پلیس فتا دستگیر و احکام قضایی هم در این مورد صادر شده است

معاون سیاسی امنتیتی استاندار آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: در بحث پادفند غیر عامل مجموعه اقداماتی باید انجام یابد تا صدمات در حوادث طبیعی و‌غیر طببعی به حداقل برسد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی هم از لحاظ طبیعی و هم از لحاظ جغرافیای سیاسی و امنیت داخلی در معرض خطر است.

شهرتی فر افزود: قرارگاه پدافند سایبری، امنیت سایبری مجموعه اقدامات دستگاههای دولتی را تامین می کند تا کسی نتوانند این دستگاه ها را حک کرده و اطلاعات را سرقت کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: طبق گزارش مرکز افتا استان که امنیت شبکه های داخلی را کنترل می کنند معلوم شده است که سازمان های مسئول استان در استفاده از اینترنت و تکنولوژی های روز بصورت کاملا دموکراتیک عمل کرده و در مورد امنیت اطلاعات توجهی ندارند، لذا باید ترتیبی انخاذ شود که در دستگاههای دولتی شبکه های داخلی متصل به اینترنت نباشد.

وی همچنین گفت: دستگاه های اجرایی باید ملزم شوند هم دستور العمل های امنیتی را رعایت کنند و‌هم اینکه از کانال های مختلف حراست شوند.

شهرتی فر با بیان اینکه ارتقای سطح آموزش همکاران در ادارات بسیار مهم است خاطر نشان کرد: آموزش باید در سطوح مختلف و‌ بخصوص کسانی که در این ارتباط دخیل هستند باید بصورت دقیق صورت گیرد.

وی همچنین توجه به قرار داهایی که با شرکت های بیرونی منعقد می شود را بسیار مهم دانست و افزود: باید در قراردادهای سایبری توجه ویژه ای شود و قراردادهای ترکمنچایی منعقد نشود تا تمام اختیارات و ‌اطلاعات دستگاه های دولتی در اختیار شرکت های بیرونی قرار نگیرد.

شهرتی فر آموزش در سه سطح مدیران، کارکنان و کارشناسان برای اطلاعات سایبری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: هیئتی متشکل از کارشناسان سازمان پدافند غیر عامل، پلیس فتا و افتا باید بصورتن مستمر سطح امنیت اطلاعاتی دستگاه های دولتی را بررسی کرده و مشکلات موجود را به مسئولان اعلام نمایند.