به گزارش ترجمان صبح، شهرام خدایی ظهر روز چهارشنبه درجلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان اظهار کرد: کتابخانه  از قرن ۱۸ میلادی در کشور فرانسه آغاز به کار کرده و بعدها با تغییر و تحولاتی به کار خود قوت داده است، هدف از ایجاد آن رعایت عدالت و دسترسی همگانی مردم به معلومات بوده است.

وی با بیان اینکه در قرن های گذشته اشراف کتاب های خود را برای مطالعه افراد امانت می دادند، ادامه داد: اشراف برای افزایش عمومی اطلاعات مردم کتاب های خود را به امانت می دادند تا مردم عادی نیز از این امر غافل نشوند.

خدایی اذعان داشت: در حال حاضر کشور ایران جز۱۵ کشور برتر از نظر مطالعه کتاب است، استان آذربایجان شرقی نیز جز ۵ استان برتر مطالعه کتاب به شمار می رود.

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان آذربایجان شرقی در خصوص بودجه و تملک دارایی نهاد کتابخانه ها توضیح داد: در سال۹۶، دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به کتابخانه‌های عمومی استان اختصاص یافته که تاکنون ۷۲ درصد این بودجه تخصیص یافته است.

خدایی در خصوص کتابخانه های فعال استان اظهار کرد: بین سال های ۵۷ الی ۹۷ شاهد افزایش کتابخانه ها در سطح استان شده ایم، در سال ۵۷ تعداد کتابخانه‌های استان ۲۷مرکز بود  که با یاری خداوند و موفقیت های عرصه فرهنگ و هنری اینک شاهد فعالیت ۱۱۲ کتابخانه در سطح استان آذربایجان شرقی هستیم.

وی با بیان اینکه برخی از کتابخانه‌های عمومی دراستان همواره در معرض خطر هستند، افزود: برخی از کتابخانه های استان به دلیل فرسوده بودن و یا وارد شدن آسیب در زمان وقوع زلزله که در معرض خطربوده اند، طی دو سال اخیر بازسازی شده‌اند.

خدایی در رابطه با تعطیلی برخی از مراکز یادآور شد: در برخی از کتابخانه‌های استان مانند کتابخانه روستای پورزمان مولان به دلیل مهاجرت زیاد تعداد عضویت کاهش یافته و احتمال تعطیل شدن وجود دارد، کتابخانه نبی اکرم نیز به دلیل تعمیرات و وجود مشکلات مالکیتی در حال حاضر یکی از غیرفعال ترین مراکز به شمار می رود.

وی در خصوص کتابخانه سیار عنوان کرد: سه کتابخانه سیار در استان داریم که دو مورد از آن فعال بوده و یکی نیز طی ماه های اخیر به کار خود قوت می بخشد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان افزود: تعداد کتاب درسطح استان دو میلیون و ۶۶۵ هزار جلداست که به منظور برابرسازی تعداد کتاب با جمعیت استان تلاش می‌کنیم کتابخانه‌های استان را توسعه دهیم.

وی در خصوص اعضای کتابخانه های استان توضیح داد: ۱۰۰ هزار نفر در کتابخانه های استان عضو داریم، علاوه بر این کتابخانه های مشارکتی نیزموجب افزایش اعضای مراکز شده است.

وی در خصوص برنامه های ترتیب داده شده توسط نهاد کتابخانه ها عنوان کرد: هر ماه  تمامی کتابخانه‌های استان نشست‌هایی با حضور اعضا برگزارمی کند که در این راستا ۴ جلد کتاب مورد نقد وبررسی قرار می گیرد، علاوه بر این هر سال ۵۰ عنوان کتاب از بین کتاب‌های تازه منتشر شده در برنامه کتابخوان ماه به مردم معرفی می‌شود.

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان ادامه داد:  برنامه جدید پویش کتابخوان مجازی از سری برنامه های سازمان است که افراد از طریق شبکه‌های مجازی اطلاعات کتاب‌های مطالعه شده را معرفی و به اشتراک گذارند، همچنین جشنواره‌های رضوی  که در شاخه‌های مختلف در سطح کشوری برگزار می شودبخشی از آن به نهاد کتابخانه‌های عمومی سپرده شده است که با معرفی ۷ اثر برگزار می‌شود.

خدایی درخصوص برگزاری کلاس های آموزشی این سازمان اذعان داشت: برگزاری کلاس‌های آموزشی مهارت‌های زندگی که در ۱۴ کتابخانه از ۶ شهرستان برای دو هزار و ۶۸۹ نفر از اعضای در نظر گرفته شده از مهم ترین کارهای نهاد کتابخانه ها به شمار می رود، همچنین چاپ کتاب بریل برای نابییان نیز از سری برنامه های نهاد محسوب می شود و تاکنون ۱۴عنوان کتاب بریل به چاپ رسیده است.

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان افزود: تعداد اعضای کتابخانه‌های سیار سه هزار و ۹۰۳ نفر است و این کتابخانه با مراجعه به روستاها خدمات بسیاری را انجام می‌دهند که در این زمینه دو هزار و ۳۴۷ مورد امانت ثبت شده است.

خدایی با بیان این که استانداردهای کتابخانه‌ها در دنیا تغییر کرده است، گفت: در حال حاضر کتابخانه‌هایی برای کودکان در استان راه‌اندازی می‌کنیم.