به گزارش ترجمان صبح، دکتر مسعود پزشکیان در بازدید از روند اجرایی آزاد راه تبریز-سهند به کم عرض بودن خیابان داخلی شهر سهند که به این آزاد راه وصل می‌شود اشاره کرد و گفت: هنوز این ازاد راه افتتاح نشده با مشکل تردد رو به رو هستیم و باید برای عریض تر کردن این جاده داخل شهری نیز برنامه ریزی های لازم انجام شود.

وی تاکید کرد: اولویت اول ساخت پل های آبگریز است  و بعد از آن تکمیل یک باند از این آزاد راه که  مردم بتوانند تردد داشته  و اولویت بعده آسفالت ریزی باند جدید باشد.

پزشکیان همچنین از هماهنگی با معاون وزیر راه برای بازدید و بررسی کارشناسی از عملکرد پیمانکار این پروژه خبرداد و گفت: این بررسی نیاز به یک کارشناس دارد، بنده نماینده هستم، متخصص حوزه راه نیستم، ولی جای تاسف دارد که عملیات خاک برداری به کندی پیش می‌رود، لازم است  هرچه سریع تر ماشین آلات دیگری نیز برای تسریع روند پروژه اضافه شود.

وی  افزود: من با استناد به حرف های شما به مردم قول تکمیل این آزاد راه داده ام هر روز تاخیر شما در ساخت به منزله تخریب سرمایه و ضعف عملکرد محسوب می شود.

پزشکیان به زمین های دیم اطراف این آزاد راه نیز اشاره کرد و گفت: ساخت وساز هایی در اطراف این جاده دیده می‌شود که باید منابع طبیعی هر چه سریع تر اقدام به جلوگیری کند چون هیچ کدام از این زمین ها مسکونی و تجاری نبوده و حق ساخت و ساز ندارند.

وی در بخش دیگری از برنامه ی خود طی بازدید از راه آهن تبریز-میانه گفت:  در فاز اول  این پروژه،   ۱۰۰ میلیارد تومان و در ادامه  ۱۵۰ میلیارد تومان  پرداخت می‌شود که با تامین اعتبارات لازم پروژه با کمبود منابع مواجه نخواهد بود.

پزشکیان در ادامه از معدن مس سونگون،کارخانه مجتمع، و همچنین کارخانه ذوب مس که بیش از ۶ سال بود که با سرمایه گذاری چند صد میلیاردی متوقف شده بود نیز بازدید کرد.

وی در جلسه با مدیران این مجتمع با اشاره به ظرفیت های بالای مس سونگون، گفت: باید همراه با تقویت این کارخانه صنایع پایین دستی را نیز در نظر بگیریم، به عنوان مثال راه اندازی کارخانه ذوب نیازمند صنایعی است که از محصول این کارخانه بتوانند استفاه کنند و سود حاصل از فرایند مس در استان باقی بماند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی از کمبود نیروی متخصص در این کارخانه که داری مدرک دکتری و ارشد باشند انتقاد کرد و گفت: مجموعه مس سونگون با این همه تشکیلات نباید به داشتن دو دکتری که تخصص پزشکی دارد اکتفا کند.

پزشکیان ادامه داد: ایده پردازی و جهان بینی قدر انسان را مشخص می‌کند، در همین موضوع تقویت نیروی متخصص را در اولویت قرار دهید، دانشگاهیان و نخبگان کمک های بسزایی می‌توانند برای توسعه مس انجام دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم پیش بینی معادن دیگر بعد از اتمام مس سونگون در استان گفت: رونق و توسعه مس مساوی با رونق آذربایجان است که مشکلات اقتصادی بسیاری را می تواند هموار کند ولی باید قبول کرد که بعد از مدتی عمر این معدن به اتمام می‌رسد وبرای ادامه توسعه باید معادن دیگری نیز پیش بینی کنیم.

پزشکیان روابط بین بخشی را راهکار حل مشکلات عنوان کرد و گفت: مشکلات اگر به اندازه کوه نیز باشند، روابط بین بخشی و مشارکت مردمی می‌تواند در جهت رفع این موانع نقش خود را ایفا کند.

وی در نشست صمیمی با مجموعه انجمن خوشنویسان تبریز گفت: هنر بدون حمایت نمی تواند روی پا بایستد، از دولت دل بکنید چون حتی در کشور های اروپایی دولت حمایت نمی‌کند بلکه خود انجمن ها و نهاد های اغلب خصوصی حامی اصلی هستند.

وی گفت: من حتما با مسئولان فرهنگی در تهران نیز در این مورد صحبت می‌کنم و هرکاری از دستم بر بیاید نیز برای رفاه حال شما هنرمندان انجام می دهم.

هنر، خستگی کار یک روزه انسان را به در می کند و صحبت با اساتید خط و نشستن پای درد و دل و مشکلات این حوزه نیز خالی از لطف نیست.

استاد نصیری رئیس انجمن خوشنویسان تبریز در این نشست گفت: کمتر می‌توان کسی را دید که با هنر خو گرفته  و به سمت جرم رفته باشد، هنر مانع گسترس بسیاری از مشکلات اجتماعی است.

وی همچنین به مشکلات خوشنویسان اشاره کرد و گفت: تاسیس نمایشگاهی مخصوص این هنر در تبریز برای فروش هنر خوشنویسان نیازی ضروری است، متاسفانه کشور های اروپایی قدر هنر ایرانی را از خومان بیشتر می دانند و اغلب بهترین آثار در نمایشگاه هایشان، اثرهایی از هنرمندان ایرانی است.