به گزارش ترجمان صبح، شهرام خدایی ظهر روز دوشنبه در جلسه بررسی وضعیت کتابخانه های آذربایجان شرقی به میزبانی فرمانداری اظهار کرد: از سال های گذشته طرح پیک موتوری یا همان طرح تلفنی امانت کتاب که در ان کتاب به صورت رایگان برای متقاضیان ارسال می شد گامی منحصربه فرد در راستای ترویج فرهنگ کتاب خوانی  است  که از شهرستان باسمنج آغاز شد.

وی ادامه داد: این طرح  توسط شهرداری باسمنج اجرایی شده بود و یک موتور در اختیار مامور وظیفه قرار داده بودند که بعدها به دلیل مشکلات حمل و نقل و حوادث منقضی شد و طرح موفق تلفنی از رونق افتاد، سپس من به عنوان خادم فرهنگی این موضوع را در جلسه کمسیون فرهنگی شورای شهر مطرح کردم تا اجرایی شود.

خدایی با بیان اینکه طبق مصوبات شورا قرار بر این شد تا دستور کار طرح تلفنی  امانت رایگان کتاب به شهرداری های مناطق ارسال شود، افزود: حال این دستور به شهرداری مناطق ارسال شده و شهرداری منطقه ۱۰ اعلام آمادگی کرده تا یک نفر را مامور این امر کنند.

وی  در خصوص وضعیت سهم نیم درصدی کتابخانه های استان از شهرداری ها ابراز کرد: طبق سازش نامه ای با شهرداری مصوب شد تا بودجه های کتابخانه ها به حساب انجمن برای بهسازی و امورات کتابخانه ای واریز شود.

خدایی با بیان اینکه بهسازی کتابخانه های استان وطیفه اصلی ماست، تشریح کرد: کتابخانه نبی اکرم واقع در آخر شریعتی نیازمند بهسازی است که اینک با مشکلات اساسی مواجه شده و ما علاقه مند به بازسازی و راه اندازی آن مرکز هستیم.

مدیر کل نهاد کتابخانه های استان خاطر نشان کرد: کتابخانه شهرستان باسمنج یکی از موفق ترین بخش ها به شمار می رود که طی سال اخیر کتاب های به امانت داده شده رشد چشمگیری داشت.

خدایی افزود: کتابخانه های شهرستان تبریز به جز سه بخش امیرخیزی، باقرالعلوم و نبی اکرم نیز در راستای امانت کتاب موفق بوده اند که نشان از پویایی سرانه مطالعه در کشور را به دنبال دارد.

علیار راستگو فرماندار شهرستان تبریز در ادامه این جلسه در خصوص طرح تلفنی کتاب اظهار کرد: پیاده سازی طرح تلفنی کتاب گامی مثبت در راستای ترویج فرهنگ به شمار می رود که امید بر آن داریم با صدور دستوراتی این امر را به مرحله اجرایی برسانیم.

وی در رابطه با سهم نیم درصدی کتابخانه ها از شهرداری ها ادامه داد: تاکید ما بر این است شهرداران بودجه های اختصاص یافته را تخصیص دهند و تلفیق بودجه صورت گیرد.

راستگو در خصوص روند بهسازی کتابخانه نبی اکرم تبریز گفت: جلسه ای با هئیت امنا مسجد محل ترتیب می دهیم تا این محل هرچه سریع تر به کار خود ادامه دهد.

فرماندار تبریز با اشاره به طرح تلفنی امانت کتاب ادامه داد: این طرح تکلیف نبوده و انجمن کتابخانه های هر شهرستان باید وارد عمل شده و آن را به سرانجامی موفق برسانند.

وی در خصوص احداث کتابخانه بخش لاهیجان خسروشاه توضیح داد: شهرداری و شورای شهر خسرو شاه مکان کتابخانه را برای احداث ترتیب دهند و از خیران دعوت کنند تا ما نیز به همراه آنان بودجه ای را برای این امر اختصاص دهیم.

راستگو از بهسازی سالن آمفی تئاتر شهرستان سردرود خبرداد و افزود: در تلاش هستیم تا سالن آمفی تئاتر شهرستان سردرود را بهسازی کرده و تجهیزات کتابخانه ای آن  را فراهم کنیم.

فرماندار تبریز خاطر نشان کرد: بحث طرح تلفنی کتاب را در جلسه امروز تایید کرده و از شهرداران شهرستان ها درخواست داریم  در حد توان حمایت کرده تا کار را هرچه سریع تر عملیاتی کنیم.