به گزارش ترجمان صبح، عصرایران به نقل از سی‌ان‌ان نوشت:  ترامپ دیروز – شنیه- اعلام کرد کشورش را از پیمان “منع – تولید- موشک‌های هسته‌ای میان‌برد” (INF)  خارج می کند . ترامپ مدعی شد روسیه سال هاست این پیمان را نقض می کند و او نمی داند چرا دولت اوباما به رغم نقض مکرر این پیمان از سوی روسیه، در این پیمان باقی مانده بود. او گفته روسیه با تولید موشک‌های جدید خود این پیمان را نقض کرده است.

به گفته ترامپ آمریکا به روسیه اجازه نخواهد داد که فعالیت‌های تسلیحاتی خود را مغایر با پیمان ” آی ان اف” انجام دهد در حالی که آمریکا همچنان خود را به مفاد این پیمان متعهد بداند.

خروج ترامپ از یک پیمان دوجانبه دیگر با روسیه

بر اساس مفاد این پیمان دو کشور متعهد شده‌اند موشک‌های هسته‌ای کوتاه و میان بُرد – برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر- خود را از میان بردارند و دست به تولید این نوع موشک نزنند.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ بین رونالد ریگان و میخاییل گورباچف رهبران وقت ایالات متحده آمریکا و شوروی سابق امضا شد. بر اساس این پیمان دو کشور توافق کردند از تولید و آزمایش موشک های میان‌بُرد هسته‌ای اجتناب کنند.

ترامپ در حالی روسیه را به نقض این پیمان متهم کرده که دولتمردان روسیه بارها این اتهام را رد کرده‌اند.

این چندمین پیمان مهم بین‌المللی دو و چند جانبه است که آمریکای ترامپ از آن خارج می‌شود.

گفتنی است اوباما نیز چند بار روسیه را به نقض این پیمان متهم کرده بود اما رییس‌جمهور سابق آمریکا از بیم راه افتادن یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید با روسیه، همچنان کشورش را در این پیمان باقی نگه داشته بود.

همزمان دولت ترامپ اعلام کرده به دلیل نابرابر بودن شرایط یک “پیمان پُستی” جهانی ۱۴۴ ساله و سود یکطرفه و کلان چین از این پیمان، آمریکا را از این پیمان خارج خواهد کرد.

دولت ترامپ تا کنون از پیمان‌های مهم دو و چندجانبه زیادی خارج شده که برخی از مهم‌ترین آنها معاهده پاریس (برای مقابله با تغییرات اقلیمی زمین) و برجام بوده است.

دولت ترامپ همچنین به جای “نفتا” (توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی) پیمان تجاری جدیدی را با کانادا و مکزیک به امضا رسانده است.