به گزارش  ترجمان صبح، علی باهار در نشست هیئت تجاری ترکیه و فعالان اقتصادی استان، با بیان این‌که هیچ تردیدی نداشته باشید که ترکیه در شرایط سخت تحریم در کنار ایران خواهد بود، اظهار کرد: مسائل تحریم به طور واضح برای ما ملموس بوده است، همه می‌دانیم که تمامی این مشکلات و تحریم‌ها منشا سیاسی دارد ولی پیوندهای دوستی و برادری ترکیه و ایران فراتراز این بوده و ضرورت دارد این پیوندها را تقویت کنیم.
 وی با بیان این‌که دولت ایران مصم به حمایت از تجارت و سرمایه گذاری خارجی است، گفت: ما در منطقه صنعتی خود، میزبان فعالان اقتصادی ایرانی بودیم و در دیدار اخیر، بیش از ۹۰ سرمایه گذار ترکیه‌ای با این فعالان دیدار کردند.
رئیس سازمان صنایع آنتالیای ترکیه با اشاره به این‌که ترکیه و ایران نیاز مبرم به نوآوری و برنامه‌های تحقیقاتی و توسعه دارند، افزود: ما دو کشور در حوزه تولیدات، می‌توانیم فعالیت‌های زیادی انجام دهیم البته نیازبه کاهش هزینه‌های یکدیگر و افزایش بازده و بهره وری هستیم.
 رئیس سازمان صنایع آنتالیای ترکیه، اعتماد را مهم‌ترین پارامتر شراکت عنوان کرد و گفت: ما تمامی این فرآیندها را انجام داده و فضای مطمئن تجاری را برای ایران و ترکیه فراهم می‌کنیم.
 وی یادآور شد: ایران نیز دارای تولیدات زیادی در حوزه ماشین آلات بوده که می‌توانیم روابط متقابل خود را در این حوزه توسعه داده و راندمان را به بالاترین سطح خود برسانیم.
باهار، رفع موانع و ریسک‌های مهم برای تجار و فعالان اقتصادی را، ازهدف اصلی حضور ترکیه در ایران بیان کرد و گفت: هدف ما از تشکیل سازمان صنایع در آنتالیا، رفع مشکلات و موانع تجار و کارآفرینان و کاهش بروکراسی اداری است.
وی افزود: معتقدم در راستای افزایش و تقویت همکاری بین دو کشور، باید بروکراسی اداری را به حداقل برسانیم.
رئیس سازمان صنایع آنتالیای ترکیه ضمن قدردانی از میزبانی مطلوب ایران از هیئت اقتصادی ترکیه‌ای، یادآور شد: با کمال افتخار می‌گویم که بهترین و مهم‌ترین جلسه‌ی ما در ایران اتفاق افتاد.

ایسنا