به گزارش ترجمان صبح، کتاب پیغمبر (ص) به سفارش حوزه هنری آذربایجان شرقی و برای رونمایی در کنگره بین المللی عاشیقلار؛ همنوای پیامبر مهربانی منتشر شد.

این کتاب منظومه ای در وصف پیامبر (ص) در موضوعات مربوط به زندگی، سیره و گفتار پیامبر اکرم (ص) است که توسط زلیمخان یعقوب با وزن هجایی در قالب شعر عاشیقی به صورت سلیس و روان سروده شده و به همت عاشیق سلجوق شهبازی به الفبای فارسی برگردانده شده است.

ویراستاری این اثر را محمد عبادی ( آلیشیق) بر عهده داشته و ناشر این کتاب ییلاق قلم بوده است.همچنین این اثر در ۴۲۴ صفحه در قطع وزیری در هزار جلد منتشر شده است.

زلیمخان یعقوب ( ۲۰۱۶-۱۹۵۰ میلادی، باکو) شاعر مردمی جمهوری آذربایجان با سبک نوشتاری و ادبیات عاشیقی خود، شهره خاص و عام در میان اهل ادب و هنر است. شعر هجایی او به سبک شعر عاشیق های آذربایجان، ادبیات معاصر منطقه را متحول کرده است.

گفتنی است حوزه هنری آذربایجان شرقی، کتاب مربوطه را در راستای رسالت فرهنگی و هنری خود در جهت حفظ و گسترش فرهنگ و ادبیات بومی و همچنین ترویج ادبیات شیعی در منطقه قفقاز همزمان با برگزاری کنگره بین المللی عاشیقلار به مناسبت هفته وحدت و خجسته میلاد حضرت رسول اکرم (ص) چاپ و منتشر کرده است.