به گزارش ترجمان صبح، بابک نهرین شامگاه روز یکشنبه درنشست خبری نمایش نهنگ قنبر عنوان کرد: پس از ۹ ماه باری دیگر نمایشی به نام نهنگ قنبر  به نویسندگی محسن خدابنده و کارگردانی بابک نهرینرا درتبریز به صحنه خواهیم برد.

وی در خصوص بازیگران این نمایش تشریح کرد: با اینکه علیرضا رنجی پور دوسال با گروه بابک همکاری نداشت ولی اینک به گروه پیوسته و یکی از نقش های اصلی را عهده دار است؛ سایر بازیگران این نمایش کمدی همچون بهمن تقی‌پور، رضا باقری، نوروز سلیمانی، فاطمه اسمعیلی، سمانه بابازاده، فریبا اسکندری، سولماز هاشمی، پریناز شیری و رعنا تقوی در این اثر ایفای نقش می‌کنند.

نهرین با بیان اینکه نمایش نهنگ قنبر ۶۰ نفر عوامل اجرایی دارد، ادامه داد: طراح لباس محمدرضا فلاحیان، طراحی و ساخت دکور کوروش صفایی فر، موسیقی و صدا بهزاد زرینه باف، طراح حرکات موزون پدرام ناظرو … عهده دارند.

کارگردان نمایش نهنگ قنبر ابراز کرد: نمایش نهنگ قنبر در فضای کمدی و فانتزی اتفاق افتاده است، موضوع نمایش یک خانواده مرفع و یک خانواده فقیر، روشنفکر و… باهم در محله‌ای همسایه بوده و همواره باهم اختلاف نظر دارند که در نهایت منجربه کشمکش ها و وقوع اتفاقاتی می شود.

نهرین ادامه داد: ما در این نمایش سعی کردیم یک جامعه کوچک را به تصویر کشانیم همچون کوچک شده جامعه ایران؛ قشرهای مختلفی در این نمایش وجود دارد که به موضوعات روز جامعه اعم از احتکار، برجام، دلار ، فقر و…. اشاره شده است.

 وی در رابطه با بلیط های به فروش رسیده در این نمایش اذعان داشت: طی چند روز گذشته بلیط ۱۸ سانس این نمایش به فروش رسیده و این نمایش زیبا از۱۸ آذر در مجتمع ۲۲ بهمن هر شب ساعت۲۱ به صحنه می رود و تا جای ممکن اجرا خواهیم داشت.

نهرین در خصوص رد نمایش نهنگ قنبر طی سال سال گذشته توسط شورای ارزیابی و نظارت ، توضیح داد: دلایل رد شدن این نمایش را باید از اعضای شورای ارزیابی و نظارت قبلی پرسید، البته همه دلایل آن را می دانند.

وی ادامه داد: واقعا جامعه ما در این برهه زمانی نیازمند نشاط اجتماعی است؛ موج اقتصادی اخیر نیز منجر به افسردگی مردم شده بود و این اتفاق و نمایش را از آن زمان سعی کردم به صحنه ببرم، چراکه مسئله امید به مردم یک امر مهم به شمار می رود و و وظیفه هنرمند ایجاد امید در جامعه است.

نهرین افزود: در نظر داشتیم با آغاز موج گرانی‌ها این اثر را روی صحنه ببریم که متاسفانه نشد و شاید برخی از دیالوگ‌ها متعلق به آن زمان بود و اکنون کهنه شده است ولی خوشبختانه شورای نظارت جدید با هنرمندان و انجمن ها همکاری داشته و سعی کردند این نمایش به صحنه رود.

کارگردان نمایش نهنگ قنبر در خصوص گروه حرکات موزون گفت: شورای نظارت قبلی به طور کلی مخالف رقص بود، که در نبود گروه رقص به تصویر کشیدن برخی از صحنه‌های نمایش امکان پذیر نبود و از طرفی رقص آذری بزم نیست، بلکه رزمی و مفهومی است.

نهرین با بیان اینکه نشاط اجتماعی در تئاتر لازمه کار است، اظهار کرد: احساس می کنم در نمایش و تئاتر امروزه به نشاط اجتماعی نیاز داریم .

وی با بیان اینکه هنگامی که یک اتفاق بین المللی در تبریز رخ می دهد باید به آن جان بخشید و نجاتش داد، ادامه داد: اعتبار ۴۵۰ میلیون تومانی برای برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر الف تخصیص یافته است، که این حق تئاتر است و باید گرفته شود؛ از برگزار کنندگان الف باید تشکر کرد چرا که توانست حق تئاتر را بگیرد، علاوه بر آن این رویداد همزمان با جشنواره ای در همدان اجرایی می شد که موفق تر عمل کرد و زبان زد عام و خاص بود.

نهرین گفت: این جشنواره حق تئاتر را نخورده بلکه موفق به گرفتن حق آن شده است؛ البته انتقاداتی هم وارد است به عنوان مثال می‌توانستند از هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان به دلیل همکاری مناسب، با دعوت رسمی در مراسم اختتامیه تجلیل کنند.

وی در خصوص تئاتر الف اضافه کرد: تئاتر الف اتفاق مبارکی است که پس از سال‌ها توانست نمایش اروپایی را در تبریز روی صحنه ببرد و زمینه‌ساز بهبود فضا شود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی در خصوص نبود سالن برای اجرای تئاتر اظهار کرد: کم مانده تئاتر شهر سرمان خراب شود، سالن اصلی آن تعطیل شده و دو سالن آن در زیرزمین نیز در شأن هنرمندان استان نیست؛ در کنار تولیدات خوب مکانی برای اجرا نداریم.

وی با بیان اینکه از استاندار جدید تقاضا دارم به تئاتر توجه ویژه ای داشته باشند، ادامه داد: تئاتر جز اولین های شهر تبریز بوده ولی الان امکاناتی برای رشد و شکوفایی استعداد هنرمندان ندارد؛ حق گرفتنی است و باید گرفته شود، مسئولان حق تئاتر را بگیرند، دست در دست هم دهیم و با حمایت از تئاتر حق اش را بگیریم.

وی در خصوص جوهره نمایش نهنگ قنبر ابراز کرد: بداهه جوهر اصلی نمایش ما بوده و سعی کردیم در این نمایش بداهه را ایجاد کرده و آن را فیکس کنیم، سعی کردیم پیشرفته عمل کنیم.

نهرین خاطر نشان کرد: در تلاشیم یک جشنواره خصوصی برای نمایش های کمدی و ترکی برگزار کرده و از نویسندگان و مشاهیر ترکی یاد کنیم.

علیرضا رنجی پور در ادامه اظهار کرد: بسیار خوشحالم که باری دیگر پروردگار متعال عنایت بخشید و سعادتی شد تا با گروه بابک نهرین همکاری داشته باشم.

وی ادامه داد: از اصحاب رسانه تقاضا دارم قلمشان را زمین نگذاشته و محکم بنویسند تا موجب پیشرفت هنر در تمامی عرصه ها باشند.

رنجی پور خاطر نشان کرد: برگزاری جشنواره های بین المللی یک اتفاق میمون و مبارک است ولی به نظر شخصی من در الویت ما نیست در حالی که سالن ها در شان مهمانان نیست و مشکلات بسیاری داریم .

گفتنی است نمایش نهنگ قنبر از ۱۸آذر ماه سال جاری در مجتمع۲۲ بهمن (سینما ناجی) تبریز هر شب ساعت۲۱ به کارگردانی بابک نهرین به صحنه می رود.