به گزارش ترجمان صبح به نقل از ایرنا، هر چند ستاد تنظیم بازار آذربایجان شرقی در روزهای اخیر برای تعادل بخشی به بازار، اقدام به توزیع بیش از پنج هزار تن گوشت قرمز و سفید در تبریز کرده است، اما کارشناسان می گویند عدم قیمت گذاری مصوب، قاچاق دام و گوشت گرم به کردستان عراق و نبود نظارت و بازرسی کافی، دلیل اصلی بروز وضعیت ناخوشایند فعلی در بازار گوشت کلان شهر ۲ میلیون نفری تبریز است.

از سوی دیگر از شواهد و قرائن چنین بر می آید که دستور تشکیلات قضایی آذربایجان شرقی مبنی بر ممنوعیت خروج دام زنده از استان برای رفع مشکلات مبتلابه مردم در تامین گوشت مورد نیازشان، تاکنون جوابگو نبوده و هر گونه دستاورد در این حوزه نیازمند گام های عملی بیشتر است.

این در حالی است که مدیریت ارشد آذربایجان شرقی نیز با اشراف به مشکلات موجود در بازار گوشت برای رفع آنها تلاش می کند، به گونه ای که محمدرضا پورمحمدی، نماینده عالی دولت در استان با تأکید بر کنترل جدی ورود و خروج دام زنده از مبادی استان، اعلام کرده است که ‘در کنار اقدامات قضایی و انتظامی با سودجویان، باید افکار عمومی را نیز نسبت به این قضیه حساس کنیم تا یک نظارت همگانی در جامعه شکل گیرد’.

با تمام این اوصاف، بازار گوشت در تبریز همچنان نابسامان است و هم اکنون هر کیلوگرم گوشت قرمز گرم گوساله و گوسفندی در بازار تبریز بین ۸۵ تا ۱۱۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد، در حالی که تا حدود یک ماه قبل این رقم ها ۶۰ تا ۶۸ هزار تومان در نوسان بود.

رییس اتحادیه قصابان و مرغ فروشان تبریز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، نبود پایه قیمتی و مصوب را دلیل شرایط موجود بازار گوشت قرمز تبریز اعلام و اضافه کرد: تا زمانی که مسئولان دولتی نسبت به تعیین قیمت های رسمی و مصوب اقدام نکنند، شرایط بر همین منوال ادامه یافته و حتی افزایش چند برابری قیمت ها نیز محتمل خواهد بود.

ایوب آقاپورفرشکار گفت: در حالیکه از مدت ها قبل شرایط کنونی قابل پیش بینی بود و بارها به مسئولان تذکر داده شد که باید تولید کننده حمایت شود، بی تفاوتی ها موجب بروز وضعیت جاری شد.
وی ادامه داد: حدود دو ماه قبل قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز گرم حدود ۶۶ هزار تومان اعلام شد، اما به دلیل نیود حمایت های لازم و کافی از تولید کننده و کمک به رونق کشتار، امروز این قیمت ها حدود ۱٫۵برابر شده است و اگر روال کنونی همچنان ادامه یابد، بدون تردید در آینده نابسامانی ها بیشتر خواهد شد.

آقاپور فرشکار با انتقاد از شبکه ناقص و نادرست توزیع گوشت های گرم وارداتی، اظهار داشت: اینکه گوشت های وارداتی را به یک شرکت خاص داده و آن نیز به دلیل کمبود امکانات تنها در چند نقطه شهر اقدام به توزیع می کند، نشان دهنده نبود برنامه ریزی کامل و مفید در این زمینه است.

وی با تاکید بر اینکه توزیع گوشت های وارداتی بین مردم غلط است، تشریح کرد: این نوع توزیع جز آبروریزی و سرگردانی مردم چیزی ندارد.

وی یادآوری کرد: ایجاد صف های طولانی در مقابل خودروهایی که اقدام به توزیع گوشت قرمز می کنند، بهانه ای در دست مخالفان نظام شده تا از آن در شبکه های اجتماعی علیه اقتصاد جمهوری اسلامی فضاسازی کنند.

آقاپور فرشکار، نیاز روزانه شهر تبریز به گوشت قرمز گرم را بین ۲۰ تا ۲۵ تن اعلام کرد و افزود: اینکه روزانه تنها حدود ۵ تن گوشت وارداتی در این شهر دو میلیون نفری توزیع شود، هیچ گاه نمی تواند کمبودها را حبران کند.

به گفته وی هم اکنون در شهرستان تبریز تعداد ۷۰۰ واحد قصابی فعال است.

در همین حال مدیرعامل سازمان کشتارگاه صنعتی تبریز نیز گفت: این سازمان به هیچ عنوان در حوزه قیمت گذاری گوشت قرمز مسئولیتی ندارد و تنها می تواند به عنوان تسهیل کننده در امر کشتار دام برای کاهش قیمت ها وارد عمل شود.

حیدر شعبان پور اظهار داشت: در همین زمینه طی مذاکرات با ۲ شرکت وارد کننده دام زنده در تهران، قراردادی برای تسهیل در امر کشتار دام های وارداتی منعقد کرده ایم تا در سال جدید دام های خود را برای کشتار به تبریز آورده و با تخفیف های مناسب اقدام به کشتار کنند.

وی با اعلام اینکه تعداد کشتارهای روزانه کشتارگاه صنعتی تبریز نسبت به ماه های گذشته به نصف کاهش یافته است، افزود: در حالیکه پیشتر روزانه ۱۱۰ راس دام در کشتارگاه صنعتی تبریز کشتار می شد، این رقم هم اکنون به روزانه حدود ۷۰ راس تنزل پیدا کرده است.

شعبان پور دلیل این وضعیت را کاهش قدرت خرید مردم و قاچاق دام و گوشت در آذربایجان شرقی بیان کرد و ادامه داد: شرایط نامناسب اقتصادی توان خرید مردم را پایین تر آورده است و چون تقاضا برای خرید کمتر شده است، تعداد کشتارها نیز به همان میزان کاهش می یابد.

وی اضافه کرد: در کنار این مسایل، هم اکنون قاچاق گوشت گرم از استان را شاهد هستیم ، به این معنا که تولید کننده ها به سمت قاچاق گوشت گرم از طریق کرمانشاه به عراق روی آورده اند و همین امر نیز کاهش کشتار در کشتارگاه ها را سبب می شود.

رییس سازمان صمت آذربایجان شرقی در مورد افزایش قیمت گوشت در بازار گفت: به خاطر کاهش تولید و عرضه کشتار روز شاهد افزایش قیمت گوشت بودیم و با توجه به اینکه گوشت مشمول تنظیم بازار نیست، سعی شده قیمت متوسط بازار قیمت گذاری شود.

حسین نجاتی با بیان اینکه عرضه گوشت به قیمت بیش از عرف و میانگین خرده فروشی مورد تائید سازمان نیست، اظهار داشت: با تشدید نظارت تلاش می شود از گران فروشی و نشت شبکه جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه با فرصت طلبان و سوء استفاده کننده ها به شدت برخورد می شود، در عین حال اظهار کرد: اگر قاعده عرضه و تقاضا در بازار حاکم نباشد نمی توان از اهرم کنترلی نتیجه گرفت.
نجاتی با بیان اینکه گوشت قرمز و مرغ به نرخ تعادلی برابر مصوبه ستاد تنظیم بازار در حال توزیع است، گفت: برای جلوگیری از تشکیل صف های بلند و معطلی مردم مقرر شده است در میادین محله ای میوه و تره بار شهرداری توسط خودورها نسبت به توزیع گوشت اقدام شود.
نجاتی همچنین گفت: در نمایشگاه فروش بهاره تبریز هم که از ۱۵ تا ۲۶ اسفند برپا می شود نسبت به توزیع گوشت و مرغ اقدام خواهد شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هم با بیان اینکه افزایش قیمت محصولات پروتئینی، بیشتر متاثر از عامل روانی و کاهش قدرت خرید مردم است، افزود: گرانی در همه اقلام وجود دارد و همه هم عقیده هستیم که این گرانی تنها مخصوص محصولات کشاورزی اعم از گوشت، برنج و میوه نیست.
اکبر فتحی با بیان اینکه افزایش قیمت محصولات کشاورزی، یکی از بخش هایی است که به بخش های دیگری وابسته بوده و تحت تاثیر این بخش هاست، گفت: ما نمی توانیم گوشت را به عنوان یک کالای مجزا در نظر گرفته و کنترل کنیم زیرا این کار در عمل غیرممکن است.
وی با تاکید بر اینکه در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به هیچ عنوان با کمبود تولید گوشت قرمز و مرغ مواجه نبودیم، افزود: تفاوت قیمتی که بوجود آمده است ناشی از تاثیرات منفی بوجود آمده در سطح بازار است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: نرخ گوشت گوسفند زنده از قرار کیلویی ۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار ریال اعلام شده است، دامدار هم خودش را مجاب نمی کند که دامش را کمتر از این قیمت بفروشد و سعی می کند در زمان مناسب و با سود بیشتر محصولات دامی خود را عرضه کند.

وی ادامه داد: مجموعه این عوامل در کنار نوسان نرخ ارز موجب شدند تا در بازار شاهد افزایش نرخ گوشت قرمز و گوشت مرغ باشیم.

فتحی خاطرنشان کرد: صنعت مرغداری، صنعتی وابسته است به این معنا که ۸۰ درصد نهاده ها از جمله ذرت و کنجاله سویا از خارج وارد می شود و در شرایط حاکم که با تحریم های ناجوانمردانه اقتصادی روبرو هستیم به میزان قابل توجهی افزایش قیمت ها ناشی از کمبود و قاچاق این نهاده هاست.

وی یادآوری کرد: میزان نیاز و مصرف گوشت کشور سالیانه یک میلیون تن در سال است که از این میزان ۸۵۰ هزار تن در داخل کشور تولید می شود و ۱۵۰ هزار تن وارداتی است و در ۱۰ ماهه اول سال جاری این مقدار توسط وزارت جهادکشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام وارد کشور شده است.

فتحی با اشاره به دو قیمتی بودن برخی اقلام از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ، گفت: دو قیمتی بودن کالا و اقلام پروتئینی که به فساد نیز منجر می شود و تاثیر منفی بر روی مصرف کنندگان دارد، تنها مشکل استان آذربایجان شرقی نیست و بایستی در سطح کلان حل شود.

با توجه به شرایط موجود و در پیش بودن سال جدید که نیاز به تعادل بخشی در بازار گوشت قرمز را اجتناب ناپذیر می کند، لازم است مسئولان مربوطه به ویژه در سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، تدابیر و برنامه مدون برای اصلاح شبکه توزیع و نیز نظارت بر کنترل قیمت ها داشته باشند.