به گزارش ترجمان صبح، تجمع چند روز پیش کسبه بازار موبایل تبریز در تیتر یک رسانه‌های محلی قرار گرفت، علت وقوع این تجمع چه بود؟ تمجع کنندگان چه دغدغه و در خواست هایی داشتند؟

دولت از آذرماه ۹۶ برای جلوگیری از قاچاق گوشی های تلفن همراه طرحی موسوم به رجیستر گوشی های همراه را در دستور کار خود قرار داده است.

در کنار تمام مزایا و درآمدزایی طرح رجیستری گوشی های همراه،  این طرح به یکی از مشکلات اساسی حوزه خرید و فروش موبایل تبدیل گشته است.

چند روزی است که سامانه همتا که مسئولیت ثبت گوشی های مسافری را به عهده دارد قطع شده  و از جایی آن  که هم اکنون  گوشی های مسافری بخش بزرگی از بازار موبایل را به خود اختصاص می دهند،  این مسئله،  ایجاد مشکل برای مردم شده است.

 مشخص شدن نهاد مسئول برای سامانه همتا خواسته کسبه بازار موبایل

رئیس اتحادیه صنف تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی تبریز در گفتگو با ترجمان صبح گفت: اکثر مشکلات ما زمانی شروع شد که نوسانات ارزی و تخلف واردکنندگان عمده گوشی مطرح و این وارد کنندگان مجازات شدند.

حکیمی افزود: در سال گذشته گوشی را در لیست کالا های لوکس قرار دادند و ارز ۴۵۰۰تومانی به این بخش اختصاص نیافت.

وی در ادامه گفت : مسدود سازی یک شبه سامانه همتا موجب متضرر شدن فروشندگان شده و نارضایتی مردم را به همراه داشته است.

وی با اشاره به تجمع چند روز پیش کسبه بازار تبریز عنوان داشت: ما از اول با اعتصاب فروشندگان موافق نبوده و به آنها گفته بودیم این کار تاثیری ندارد اما آنها نیز حق دارند چرا که نان خوانواده های خود را از این راه تامین می کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل اضافه کرد: طی جلساتی که با مسئولین استانی برگزار شد و آنها به تهران ابلاغ کردند، سامانه از دیروز باز شده است اما سه ماه مهلت خواسته ایم تا بتوانیم گوشی های موجود و فروخته شده را رجیستر کنیم.

وی ادامه داد: بازگشت تحریم ها نیز موجب قطع ارتباط بانکی شده و واردکنندگان عمده توان حواله گیری برای خارج از کشور را ندارند و امکان واردات عمده نیز یا وجود ندارد یا دچار مشکل است.

حکیمی گفت: ما خواستار مشخص شدن نهاد مسئول برای سامانه همتا هستیم،  چراکه هیچ نهادی به عنوان متولی اصلی معرفی نشده است و در صورت بروز مشکل ما مسئولی برای پیگیری نمی‌شناسیم، از دولت تقاضا داریم قبل از مسدود سازی ها به ما اطلاع دهند.

وی افزود : عمده گوشی های وارداتی به کشور یا از طریق وارد کنندگان بزرگ در تهران و یا توسط وارد کنندگان خرد در بانه است، گفت:  در حال حاضر سامانه همتا تنها راه رجیست گوشی های همراه  است.

رئیس اتحادیه صنف تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی تبریز در پایان گفت: امیدواریم نهاد های مرتبط در تصمیم گیری ها آمار اشتغال بخش تلفن همراه را نیز مدنظر قرار دهند، چراکه تنها در شهر تبریز ۶۵۰مغازه دارای پروانه کسب فعال هستند که هرکدام برای ۳ الی ۱۰ نفر اشتغال زایی داشته  و هر تصمیم اشتباه در زندگی حداقل ۷ هزار نفر تاثیر خواهد داشت.