به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، وحید شادی نیا افزود: حال نوجوان ۱۶ ساله ای که بر اثر انفجار مواد محترقه دچار سوختگی بالای ۴۰ درصد می باشد، وخیم و او در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان سینا بستری است.

وی ادامه داد: اکثر سوختگی ها در چهاشنبه آخر سال در نواحی صورت، چشم ها و دست ها بوده و نوجوانان بیشتر از سایر افراد آسیب می بینند.

شادی نیا با تاکید بر اینکه چیزی بنام ترقه ایمن، استاندارد و بی خطر وجود ندارد، گفت: طبق آمار در چهارشنبه سوری سال گذشته دامنه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال بیشترین آمار مصدومان را به خود اختصاص داده بود.

وی با تاکید بر اینکه از روشن کردن آتش با حجم بالا باید خودداری شود، اظهار داشت: در موارد سوختگی باید بلافاصله محل سوختگی را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زیر آب سرد نگه داشت و از مالیدن مواد غیربهداشتی مانند خمیردندان و سیب زمینی به محل سوختگی خودداری کرد.

سخنگوی اورژانس آذربایجان شرقی از خانواده ها درخواست کرد پس از گرفتن محل سوختگی زیر آب سرد با گذاشتن گاز استریل و یا پارچه تمیز و خشک بر روی محل فرد را به مرکز درمانی برسانند.

وی یادآوری کرد: اگر سوختگی در ناحیه گردن، دست و یا پا باشد، بیرون آوردن گردنبد، انگشتر، ساعت، کفش و جوراب از بدن فرد از اولویت هاست.

شادی نیا افزود: اگر بخشی از لباس مصدوم به محل سوختگی چسبیده از کندن آن خودداری شود.