به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، دکتر علیرضا نیرپور سه عامل مهم مرگ و میر در شهرستان را بیماری قلبی و عروقی، سرطان، تصادف و سوانح اعلام و کم تحرکی، اختلال تغذیه ای، سیگار، الکل و مواد مشابه را از عوامل خطر و بیماری ها برشمرد.

وی گفت: هم اکنون بیش از هفت درصد جمعیت بالای ۳۰ سال مبتلا به بیماری دیابتی هستند که بیش از ۱٫۷ از آنها شناسایی و در دو سال گذشته نیز با تلاش های انجام شده این رقم به ۴٫۷ افزایش یافته است.

نیرپور تعداد افراد مبتلا به دیابت را ۲ هزار و ۳۵۰ نفر اعلام کرد و افزود: اکثر افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود خبر ندارند که لازم است افراد جهت اطلاع از وضعیت خود به مراکز بهداشتی درمانی در شهر و روستا مراجعه کنند.

وی گفت: نزدیک به ۲۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال دارای بیماری فشار خون هستند که در این خصوص نیز باید در تغذیه و عادات زندگی تجدید نظر کنیم؛ هم اکنون ۶ برابر استاندارد جهانی در ایران نمک مصرف می شود که باید در مضرات و کاهش مصرف آن اطلاع رسانی شود.

نیرپور از راه اندازی مرکز غربالگری سرطان در آینده نزدیک در اهر خبر داد و افزود: همچنین بزرگ ترین مجتمع ال دی آر شمال غرب کشور با یک هزار متر فضا شامل اتاق های عمل و سایر فضاهای مرتبط در بیمارستان اهر درحال اجراست.

وی با بیان اینکه دستگاه سی تی اسکن نیز با پیگیری های نماینده مجلس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی خریداری و به زودی در محل بیمارستان راه اندازی می شود، اظهار داشت: دستگاه ام ار آی نیز در اولویت دوم کشوری است که اولین ام ار آی در سال آینده به شهرستان سبزوار و دومین دستگاه به شهرستان اهر اختصاص می یابد.