به  گزارش ترجمان صبح، به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان بابک محبوب علیلو با ارائه گزارش سیمای جرایم، آسیب‌های اجتماعی و دعاوی استان در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ گفت: ۵۶ درصد از کل اتهامات در استان را ۱۰ اتهام (توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، تهدید، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر تصادف رانندگی، سرقت مستوجب تعزیر، تخریب، کلاهبرداری، تصرف عدوانی، ممانعت از حق و مزاحمت ملکی) تشکیل می‌دهد.

بابک محبوب علیلو افزود: ورودی پرونده های کیفری در ۹ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۹ و نیم درصد افزایش داشته است.

وی همچنین از افزایش ۱۳ درصدی ورودی پرونده‌های حقوقی دادگستری کل استان در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۶ خبر داد و ادامه داد: ۵۷ درصد از کل دعاوی استان را ۱۰ دعوی (مطالبه خسارات دادرسی، مطالبه وجه، مطالبه وجه چک، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، تأمین خواسته، طلاق توافقی، مطالبه خسارت تاخیر تأدیه، اعسار از پرداخت محکوم به، الزام به تمکین و مطالبه خسارت) تشکیل می دهد.

معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان در ادامه گزارش خود گفت: بیش از ۷۰ درصد ورودی زندانیان استان را افراد متأهل تشکیل می دهند و افزون بر ۱۰ درصد جمعیت زندانی استان دارای تحصیلات فوق لیسانس و دکترا هستند.

محبوب علیلو با ابراز نگرانی از افزایش آسیب‌های اجتماعی، خواستار همگرایی و مشارکت دستگاه‌های اجرایی در ارائه و اجرای طرح‌های مرتبط با کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی و جرایم شد.

وی بر اهتمام دستگاه‌ها در اجرای طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و جرایم مرتبط با ایام پایانی سال به ویژه حوادث چهارشنبه آخر سال، تصادفات جاده‌ای، سرقت و … تأکید کرد.

فیض‌الهی معاون قضایی و حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان نیز بر تجهیز ادارات و سازمان‌ها به دوربین‌های مدار بسته و توجه به پیشگیری از سرقت اموال در ایام تعطیلات نوروزی، آموزش حقوق شهروندی به دانش آموزان و تداوم آموزش‌های پیش از ازدواج در شهرستان‌های استان تأکید کرد.

پیگیری اجرای مصوبات جلسه قبل شورای پیشگیری از وقوع جرم استان در سال ۱۳۹۷، ارائه گزارش تجزیه و تحلیل تصادفات جاده‌ای استان توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان و ارائه نتایج اجرای برنامه آموزش‌های پیش از ازدواج در دو شهرستان مرند و اسکو از جمله موضوعات مطرح در این جلسه بود.