به گزارش ترجمان صبح، حجت پور فتحی ظهر روز سه شنبه درجمع خبرنگاران ضمن تشریح عملکرد یک ساله حوزه درمان دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد: استان آذربایجان شرقی در حال حاضر ۶هزار و ۲۱۰ تخت فعال دارد . در حالی که این رقم در سال ۹۲ حدود ۵ هزار و ۶۴ تخت فعال بوده و بعدها افزایش داشت، با وجود این همچنان حداقل به ۲ هزار تخت دیگر هم نیاز داریم.

وی کمبود تخت در بیمارستان ها را یکی از مشکلات حوزه درمان دانست و افزود: کمبود تخت یکی از اصلی ترین مشکل حوزه درمان بوده که نیاز به افزایش دارد حتی گاهی با مراجعه به برخی بیمارستان ها شاهد انتظار آنها در سالن بیمارستان  می شویم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بهره برداری از بیمارستان جدید کودکان در تبریز، گفت: بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی مدرن کودکان توسط خیر بزرگ تبریزی تا پایان سال مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه با وجود ۱۶۰۰ بیمار دیالزی در استان، نسبت تخت به بیمار دیالیزی در استان ما یک به چهار و بالاتر از میانگین کشوری است، بیان کرد: تعداد تخت‌های دیالیز نیز نسبت به سال ۹۲ رشد ۷۴ درصدی داشته و به ۳۴۹ مورد رسیده است.

وی در بخش دیگری نیز در خصوص تخت های ویژه عنوان کرد: تعداد تخت‌های ویژه  در سال ۹۲، ۵۲۳ تخت بوده که این رقم در سال ۹۷ به ۸۲۴ عدد رسیده و رشد ۵۷ درصدی داشته است، هزینه ایجاد تخت نیز افزایش شش برابری نسبت به سال ۹۲ دارد.

پور فتحی اضافه کرد: سال گذشته توانستیم نزدیک به ۹۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی در همه بخش‌ها از جمله انرژی، خدمات جراحی، غذا و غیره داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مرکز پیوند اعضا در این استان توضیح داد: ۶ مورد پیوند کبد و ۶ مورد پیوند قلب در این مرکز انجام گرفته است.

پورفتحی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص افرادی که مرگ مغزی شده اند و اهدای عضو کردند، عنوان کرد: طی سال اخیر از ۱۰۳ فرد دچار مرگ مغزی فقط ۲۲ نفر اهدای عضو شدند،  به نوعی ۸۰ درصد از افراد دچار مرگ مغزی اهدای عضو نکردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو در کشور وجود دارند و متاسفانه در هر ساعت ۱۰ نفر از این افراد به علت عدم دریافت عضو جان خود را از دست می‌دهند.

پور فتحی  خاطر نشان کرد: به بهره‌برداری رسیدن حدود ۶۰ پروژه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در طول ماه آتی از عمده ترین کارهای این حوزه به شمار می رود، همچنین افتتاح بخش بیماران مزمن روانی در آسایشگاه جزامیان تبریز نیز بخشی از این پروژه‌هاست.

وی گفت: آذربایجان شرقی۴۳ بیمارستان دارای پروانه اعم از دولتی، غیردولتی، نظامی، شهرستانی و بخش خصوصی دارد که همه آنها در حال حاضر مشغول فعالیت هستند.

معاون درمان علوم پزشکی تبریز در رابطه با توریست سلامت در استان توضیح داد: در سال ۹۱ استقبال گردشگران سلامت جمهوری آذربایجان، نخجوان، عراق  از حضور در تبریز بسیار خوب بود، اما در برهه‎ای برخی مولفه‌ها همچون برخورد مردم، پزشکان، رانندگان تاکسی و هتلداران باعث بی‌رغبتی گردشگران سلامت شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تاسیس بیمارستانی ۳۰۰ تخت‌خوابی در شهر جدید سهند را تامین اجتماعی عهده‌دار شده بود، خاطر نشان کرد:  در حالی که مجوز تاسیس بیمارستان برای شهر جدید سهند، صادر شده بود، کلنگ این بیمارستان در شهرک خاوران زده شد، احداث بیمارستان در این منطقه به شرطی برای اشخاص حقیقی مقدور است که ۵۰ الی ۱۰۰ تخت آن با تعرفه دولتی ارائه خدمات کند.