به گزارش ترجمان صبح حسین نجاتی افزود : با تلاش بی وقفه مسولین در بهبود خدمات امور گمرکی و همراهی بخش خصوصی ، طبق آمار صادرات سال گذشته ، شاهد رشد ۵۲ درصدی ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات استان نسبت به سال ۹۶ هستیم .

وی در ادامه با ارائه گزارشی از وضعیت صادرات اقلام غیر نفتی از گمرکات کشور نیز اظهار داشت : در سال ۱۳۹۷ میزان صادرات کالاهای غیرنفتی استان از کل گمرکات کشور بالغ بر ۲٫۶ میلیون تن و به ارزش ۲٫۲ میلیارد دلار است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، افزایش ۹ درصدی در وزن و ۷٫۸ درصدی در ارزش دارد.

رئیس سازمان صمت‌ با بیان صادرات کالا و خدمات استان به ۱۰۰ کشور دنیا افزود: ۵ کشور ترکیه، عراق، ارمنستان ، آذربایجان و گرجستان به ترتیب بیشترین واردات را از استان ما داشته‌اند.

نجاتی افزود: ارزش دلاری صادرات به ترکیه ۶۰۰ میلیون دلار ، عراق ۵۸۰ میلیون دلار ، ارمنستان ۱۲۵میلیون دلار ، آذربایجان ۱۲۰میلیون دلار و گرجستان ۱۲۰ میلیون دلار است .

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان خاطر نشان کرد : طبق برآوردهای اولیه در صورت انجام اقدامات لازم ، رشد ۱۰ درصدی صادرات در سال ۹۸ دور از توان واحدهای صنعتی و تجاری استان نیست