به گزارش ترجمان صبح، این کلینیک تخصصی با هدف دفاع از حق و حقوق کودکان به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی از سوی معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری در تمام استان‌های کشور ایجاد می‌شود.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در مراسم راه اندازی این کلینیک با بیان اینکه بسیاری از مشکلات در حوزه کودک نیازمند فرهنگ سازی است، گفت: در مرجع ملی حقوق کودک وزارت دادگستری امسال را به عنوان سال تحول در حقوق کودک اعلام کرده است و این یعنی باید شاهد تحول اساسی در این حوزه باشیم که در همین راستا ایجاد کلینیک‌های تخصصی حقوق کودک در استان‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

محمود عباسی ترویج حقوق شهروندی، ارائه مشاوره در حوزه حقوق کودک به خانواده‌ها، تربیت مربی حقوق کودک و مدیریت آسیب‌های اجتماعی از جمله ماموریت‌هایی این کلینیک‌ها تعریف شده است.

وی اضافه کرد: در این کلینیک‌ها باید جمعی از نخبگان و فرهیختگان حوزه‌های علوم اجتماعی، حقوقی، قضائی و روانشناختی فعالیت کنند تا شاهد کاهش آسیب‌ها در جامعه باشیم.

عباسی اقدامات شهرداری تبریز و دیگر دستگاه‌های اجرایی آذربایجان شرقی در حوزه کودک را ارزشمند خواند و افزود: زمینه خوبی در استان برای حوزه کودک وجود دارد، شهرداری در کنار فعالیت‌های فرهنگی که انجام می‌دهد، می‌تواند زمینه تحقق اهداف بلندی که در حوزه حقوق کودک در جامعه داریم را محقق کند.

عباسی کودک همسری و انسداد تحصیلی را از جمله مسائلی دانست که آذربایجان شرقی با آن مواجه است.

وی گفت: ما با احصای چالش‌های حوزه حقوق کودک در آذربایجان شرقی به این نتیجه رسیدیم که بهترین راهکار برای مدیریت آسیب‌هایی که کودکان را تهدید می‌کند ایجاد کلینیک‌های حقوق کودک در سرای محلات است.

عباسی ادامه داد: این کلینیک‌ها با رویکردی علمی و با نگاهی دقیق و عمیق به چالش‌ها و مخاطراتی که کودکان را تهدید می‌کند وظیفه دارند مدیریت آموزش و فرهنگ‌سازی و مشاوره و معاضدت حقوقی کودکان و خانواده‌ها را بر عهده گیرند.

وی یادآوری کرد: آذربایجان شرقی در برخی شاخص‌های حوزه آسیب‌ها مانند اعتیاد و کودکان خیابانی دارای جایگاه مطلوبی است، اما در برخی حوزه‌ها نظیر انسداد تحصیلی، کار اجباری کودکان و ازدواج‌های زودهنگام با چالش‌های جدی مواجه است که باید برای مدیریت آن فکری کرد و چاره‌ای اندیشید.

عباسی افزود: این کلینیک‌ها می‌توانند نقش اساسی در فائق آمدن بر مشکلات ایفا کنند.