به گزارش ترجمان صبح، جعفر سمساری در پنجاه و سومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: طبق سهمیه بندی کشور، کسانی که عضو انجمن کارگران ساختمانی هستند در اولویت بیمه قرار دارند؛ عملکرد ما نیز بر اساس قانون است و هرقدر سهمیه داشته باشیم بر اساس آن کارگران را بیمه می‎کنیم.

تنها ۳۰ درصد کارگران ساختمانی آذربایجان‎شرقی بیمه شده هستند

همچنین در این جلسه، جمشید برزگر، رئیس انجمن انبوه‎سازان آذربایجان‎شرقی گفت: تنها ۳۰ درصد کارگران ساختمانی آذربایجان‎شرقی بیمه شده هستند و مسئله بیمه ۷۰ درصد دیگر باید حل شود.

وی اظهار کرد: اساسی ترین مشکل ما در خصوص پرداخت عوارض ۱۵ درصدی است که طبق قانون و توافقی که با تامین اجتماعی صورت گرفته این عوارض در قالب حق بیمه به کارگران ساختمانی پرداخت می‎شود.

وی افزود: باید مسائل و مشکلات با تعامل سازنده حل کنیم تا فضای کسب و کار بهبود یابد.

برزگر در عین حال خاطرنشان ساخت: تنها ۳۰ درصد کارگران ساختمانی بیمه شده هستند و مسئله بیمه ۷۰ درصد دیگر باید حل شود، درخواست می‎کنیم از طریق شواری گفت و گو این مسائل مطرح و حل شود.

میراحد حسینی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‎شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه ۴۹۰ تشکل صنفی کارگر در استان فعالیت می‎کنند، بیان کرد: تقاضا داریم حداقل نماینده‎ای از این تشکل ها در جلسات شورای گفت‎وگو حضور داشته باشد.

حسین نجاتی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این جلسه اظهار کرد: ثبت سفارش واحدهای تولیدی به صمت مربوط است؛ ولی ثبت سفارش واحدهای بازرگانی به این وزارتخانه ارتباطی ندارد.

وی افزود: در ارتباط با ثبت سفارش واحدهای تولیدی در مناطق آزاد هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.

در این جلسه مسعود بنابیان، رئیس کمسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز نیز ابراز داشت: شرایط تولید در حال حاضر عادی نبوده و قوانین مربوط به زمان عادی در حال حاضر نمی تواند دردی از تولید را دوا کند.

وی متذکر شد: نوک حمله دشمن به سمت تولید و اشتغال است و برای بهبود وضعیت نیاز به مدیریت جهادی داریم؛ این در حالی است بخش خصوصی در چنین وضعیتی ریسک می کند و به تولید ادامه می‎دهد.

لازم به ذکر است: گزارش جلسه تخصصی کمسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز از بررسی دلایل عدم جذب تسهیلات واحدهای تولیدی ثبت نام شده در سامانه بهین یاب، بررسی پیشنهادهای انجمن پیمانکاران عمرانی و انبوه سازان مسکن و ساختمان استان، بررسی موضوع عدم پذیرش ثبت سفارش کارت‎های بازرگانی صادره از منطقه آزاد ارس و گزارش خانه معدن استان از مشکلات بهره‎برداران پوکه معدنی با امور اراضی در تغییر کاربری از جمله موارد مطروحه در جلسه امروز شورای گفت‎وگوی دولت و بخش خصوصی استان بود.