به گزارش ترجمان صبح، سرهنگ محمدرضا حسن‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای سال جاری تا به امروز حدود ۷۰ مورد حریق در سطح مراتع و جنگل‌های استان رخ داده که ۹۵ درصد علت این آتش سوزی‌ها عامل انسانی بوده است.

وی با بیان اینکه دشمن اصلی جنگل، آتش است، گفت: کوچک‌ترین بی‌احتیاطی می‌تواند جنگل‌ها و مراتع را به تلی از خاکستر تبدیل کند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی به گردشگران توصیه کرد: در صورت بروز حادثه بلافاصله با شماره تلفن ۱۵۰۴ تماس گرفته و مکان دقیق آتش سوزی را اعلام کنند.

حسن‌زاده ادامه داد: کوچک‌ترین سهل انگاری و هرگونه اقدام نسنجیده حتی جزئی می‌تواند منجر به حوادث بزرگ و خسارات جبران‌ناپذیر به عرصه‌های ملی و منابع طبیعی شود.

وی اظهار داشت: حضور مردم در منابع طبیعی، تفرجگاه‌ها و جنگل‌ها اجتناب‌ناپذیر است و باید اقدامات پیشگیرانه و آگاه سازانهدر راستای صیانت از محیط زیست انجام شود.

وی با بیان اینکه عامل اصلی ۹۵ درصد آتش سوزی‌هایی که در منابع طبیعی رخ داده انسانی است، گفت: رعایت نکات ایمنی از سوی مردم بسیار مهم است و باید آموزش‌های لازم در این خصوص به عموم مردم ارائه شود زیرا بدون مشارکت مردم حفاظت از عرصه‌های طبیعی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: خواسته ما از نهادهای دولتی دخیل در این امر ایجاد امکانات و تسهیلات مناسب برای گردشگران و استفاده کنندگان از منابع طبیعی است.

حسن‌زاده با تاکید بر ایجاد راه‌های ورودی و خروجی در جنگل‌ها، گفت: نباید اجازه داد طبیعت گردان با خودروی‌های سواری خود از هر قسمتی ای که دلخواهشان هست تردد کنند چرا که این امر به منابع طبیعی آسیب می‌زند.

وی اضافه کرد: روشن کردن آتش در داخل جنگل‌ها ممنوع است و هیچ احدی به هیچ عنوان حق روشن کردن آتش در جنگل را ندارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی از طبیعت گردان درخواست کرد: در زمان حضور در جنگل و منابع طبیعی دستگاه آتش خاموش کن کوچک به همراه داشته باشند تا در صورت بروز آتش سوزی بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهند.

حسن‌زاده گفت: متأسفانه گاهی افراد پس از کشیدن سیگار بدون خاموش کردن آن را دور می‌اندازند که این امر موجب آتش گرفتن پوشش گیاهی موجود می‌شود.

وی افزود: همچنین گاهی شاهد این هستیم که برخی شهروندان با خود قلیان به طبیعت می‌برند که روشن کردن زغال آن به روشی که انجام می‌شود موجب می‌شود جرقه‌هایی از آتش به زمینی که پوشش گیاهی دارد پرتاب شده و موجب آتش سوزی شود.

وی با تاکید بر اینکه از انداختن شیشه‌های شکسته به خصوص استکان‌ها و لیوان‌های شکسته در جنگل خودداری شود، گفت: ته استکان و شیشه در جنگل‌ها به مثابه ذره‌بین عمل کرده و باعث آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی اظهارداشت: گاه شاهد این هستیم که مردم در مراتع و پارک‌های اطراف شهر اقدام به روشن کردن آتش در زیر دکل‌های فشار قوی برق می‌کنند که این اقدام می‌تواند آسیب‌های مخربی به بار آورد.