به گزارش ترجمان صبح، فرشاد مقیمی عصر امروز در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن اظهار کرد: یکی از موانع تولید، معضل تامین مواد اولیه تولید است، برای پرداختن به چنین مسائلی به صورت کارشناسی، در وزارت صمت اتاق فکر تولید را شکل دادیم.

وی با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی نیز با مشکل تامین مواد اولیه نیز مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: در حوزه مواد پتروشیمی در سال ۹۶ حدود ۶٫۷ میلیون تن تولید و در سال ۹۷ حدود ۶٫۶ میلیون تن توید داشتیم؛ میزان صادرات مواد پتروشیمی ما در سال ۹۶ حود صادرات سه هزار و ۶۹۸ تن و در سال ۹۷ حدود ۳ هزار و ۵۹۵ تن بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۶ میزان تقاضای مواد پتروشیمی ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود که این رقم در سال ۹۷ تقریبا به دو برابر رسید.

وی با بیان اینکه در زمینه بورس هم با چالش هایی مواجه هستیم، اعلام کرد: تلاش ما این است تقاضا را مدیریت کنیم و بر عرضه کنترل و نظارت بیشتری داشته باشیم و حداکثر تا دو ماه دیگر آرامش کامل را در بورس برای تامین مواد اولیه پتروشیمی ایجاد خواهیم کرد.

وی افزود: ثبت سفارش کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می شود ممنوع و یا بسیار محدود خواهد شد.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده بیشترین نرخ توسعه صنعتی در شرایط تحریم اتفاق افتاده است؛ اولین نمایشگاه مواد اولیه تولید فردا در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح می شود و از همه صنعتگران آذربایجان شرقی تقاضا می کنم در این نمایشگاه حضور یابند.

مقیمی یادآور شد: برای رفع موانع تولید و رونق آن با پیشنهاد وزارت صمت سه قانون در سال ۹۷ به تصویب سه قوه رسیده است؛ در بحث مربوط به واحدهای صنعتی که با مشکلات اجرایی دستگاه ها مواجه هستند می‎توانند با ارائه برنامه های رونق تولید و تص.ویب ستاد تسهیل می توانند تا یک سال اجرائیه ها را متوقف کنند.

معاون وزیر صمت همچنین از تصویب افزایش زمان بازپرداخت بدهی‎های مالیاتی از ۳۶ ماه به ۶۰ ماه و و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها در سال ۹۷ خبر داد.