به گزارش ترجمان صبح، جواد رحمتی در نشست خبری آغاز کلنگ زنی پروژه “مجتمع مسکونی آیمان” بزرگترین پروژه بازآفرینی پایدار شهری اظهار کرد: دولت در پروژه های بازآفرینی شهری، به دنبال تامین مسکن برای آحاد مردم است و نگاه ما در حوزه مسکن، ایجاد رونق و تحرک بخشی در بخش مسکن است.

وی با بیان اینکه به دلیل سیاست های گذشته، بافت های حاشیه ای و ناکارآمد شهری، مشکلاتی اساسی برای شهرها در بحث توسعه شهری ایجاد کرده، اعلام کرد: موضوع حاشیه نشینی جزو لاینفک بحث توسعه شهری است که باید برای آن برنامه ریزی می شد، قبلا جماعت بافت های حاشیه نشینی را ناهمگن و سربار به حساب می آوردند و این افراد توان مالی برای تامین مسکن نداشتند.

وی افزود: بحث حاشیه نشینی را نمی توان با توسل به زور بهبود بخشید و باید برای حل این معضل از طریق بازآفرینی شهری اقدام کرد و قاعدتا جامعه هدف این طرح، افراد کم توان به لحاظ بضاعت مالی هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اظهار کرد: در قالب طرح بازآفرینی شهری، دولت سعی می کند در وهله نخست، قیمت تمام شده مسکن را پایین بیاورد و هزینه های کسب پروانه مسکن نیز از طرف شهرداری حذف می شود و تسهیلات کم بهره نیز برای متقاضیان در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: جامعه هدف برای اجرای این طرح در استان شناسایی شده و برای جذب سرمایه گذاران فراخوانی ارایه خواهد شد.

رحمتی گفت: یک هیات اجرایی برای اجرای این طرح با حکم معاون وزیر و استاندار آذربایجان شرقی در استان تشکیل شده که بخشی از اختیارات به این هیات تفویض شده است.

وی اعلام کرد: سیاست دولت برای اجرای این طرح، استفاده از زمین های دولتی است تا قیمت تمام شده مسکن پایین بیاید.

وی گفت: با دستور رییس جمهور در اکثر استان ها از جمله آذربایجان شرقی، اجرای طرح بازآفرینی شهری کلید می خورد و مرحله نخست این طرح در غرب تبریز در منطقه حکم آباد، با ساخت یک بلوک شهری با هکتار ۵/۴ هکتار آغاز می شود و در قالب این طرح در این منطقه یک هزار و ۴۰۰ واحد ساخته می شود.