به گزارش ترجمان صبح، در ورزش ایران ادعای‌مان می‌شود که حرفه‌ای هستیم اما ورزشکاران حرفه‌ای کشورمان به دلیل مشکلات مالی مشغول دست‌فروشی یا مسافرکشی هستند یا در نهایت، مجبور به ترک ایران می‌شوند.

در حال حاضر مشکلات اقتصادی متعددی گربیان‌گیر کشور و مردم ایران شده اما قبول این باور که ورزشکاران افتخارآفرین در سطح ملی و بین‌المللی کشورمان باید برای امرار و معاش زندگی خود مجبور به سیگارفروشی یا مسافرکشی باشند، کمی سخت و ناراحت‌کننده است.

در روزهایی که همه ما عادت کردیم از قراردادهای میلیاردی برخی از ورزشکاران فوتبالی بشنویم، ورزشکارانی هستند که علی‌رغم قهرمانی در المپیک و اهتزاز پرچم کشورمان در مسابقات بین‌المللی، حال گربیان‌گیر مشکلات شدید مالی شدند.

در این گزارش سعی کردیم با نام بردن یک‌سری از ورزشکاران حرفه‌ای استان آذربایجان‌شرقی که در حال حاضر بنابه داشتن مشکلات مالی و علی الخصوص عدم حمایت مسئولان ذی‌ربط، از فعالیت حرفه‌ای دور مانده یا برخی از ورزشکاران که مجبور به ترک ایران شدند بپردازیم.

“سجاد پیرآیقرچمن”؛ قهرمان المپیکی سیگارفروش!

“سجاد پیرآیقرچمن” قهرمان رشته دو و میدانی پرتاب دیسک المپیک ناشنوایان ۲۰۱۳ بلغارستان که در حال حاضر در چهار راه ابوریحان تبریز با پدرش، مشغول سیگارفروشی است و شاید خیلی از شهروندان تبریزی با عبور از این چهار راه، قهرمان ملی خود را مشغول سیگارفروشی دیده‌اند.

سجاد در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که بعد از قهرمانی در المپیک و برگشت به شهر تبریز، شرمنده خانواده‌اش شده است. چون هیچ جایزه‌ای نگرفته و اداره ورزش و جوانان و حتی دستگاه‌های مربوط به حمایت از ناشنوایان، از این ورزشکار افتخارآفرین حمایت نکرده است.

قهرمان کشورمان در بازی‌های آسیا-اقیانوسیه به میزبانی کره‌جنوبی هم توانسته بود علاوه بر کسب مدال طلای این مسابقات با ثبت رکورد ۴۹٫۳۲ متر رکورد آسیا را هم بهبود ببخشد.

با تمامی این تفاسیر، بسیار عجیب است که چرا مسئولان استانی آذربایجان‌شرقی یا کشوری فکری به حال جوان افتخارآمیز کشورمان نمی‌کنند.

دوچرخه‌سوار حرفه‌ای تبریزی راننده تاکسی آنلاین

در راستای این گزارش، یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای اصالتا تبریزی را پیدا کردیم که علی‌رغم تلاش‌های فراوان، وی راضی به نشر نام خود در این گزارش نشد و اخلاق هم حکم می‌کند که نام این ورزشکار منتشر نشود.

وی در چند سال اخیر توانسته است در تورهای بین‌المللی و داخلی عناوین قهرمانی مختلفی را کسب کند و در سالی که پتروشیمی پرافتخارترین تیم ایران و آسیا منحل شد، وی با این تیم قرارداد بسته بود که یک هفته بعد به دلیل انحلال این باشگاه، وی هم بدون تیم ماند.

بنابه ادعای این ورزشکار، وی در سال گذشته حدود ۲۰ میلیون تومان برای دوچرخه خود هزینه کرده است و هیچ شغل ثابت یا کارمندی هم ندارد. صبح مشغول تمرین است و ظهر و عصرها به ناچار برای گذراندن امور زندگی، در یکی از شرکت‌های تاکسی آنلاین مجبور به مسافرکشی شده است.

نکته بسیار جالب این موضوع، حضور وی با عنوان رکابزن تیم ملی ایران در تور دوچرخه‌سواری ایران-آذربایجان بود که دوره سی‌وچهارم آن در سال گذشته به میزبان ۳ استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل برگزار شد.

جودوکار جوان تبریزی که مجبور به ترک ایران شد

“آرش آقایی” که پیش از این در رابطه با وی اخبار و مصاحبه‌های متعددی کار شده است. وی دارای مدال برنز جوانان آسیا و مدال قهرمانی کارگران جهان است و بنابه گفته خودش، عدم حمایت مسئولان فدراسیون جودو مجبور به ترک ایران شده و در حال حاضر لباس تیم ملی جمهوری آذربایجان را برتن کرده است.

آقایی در گفت‌وگو با ترجمان صبح مدعی شده بود که منصوری سرمربی تیم ملی و رودکی مدیر تیم‌های ملی مانع فعالیت او در تیم ملی شدند و او ناچار شد سرانجام چنین تصمیمی را بگیرد.

در روزهایی که آرش در تبریز حضور داشت، به ناچار مجبور شده بود در نانوایی کار کند اما ظاهرا این روزها در جمهوری آذربایجان وضعیت خوبی دارد. در رابطه با عدم حمایت مسئولان استان آذربایجان‌شرقی از این ورزشکار هم نمی‌توان اظهارنظری کرد اما چیزی که مشخص است می‌تواند این باشد که عدم حمایت از ورزشکاران مستعد قطعا باعث مهاجرت این ورزشکاران می‌شود.

البته در رابطه با این رشته ورزشی، آرش آقایی تنها جودوکاری نیست که مجبور به ترک ایران شده است. سعید مولایی، محمد رشنونژاد و شایان نصیرپور دیگر جودوکاران کشورمان هستند که ایران ترک کردند و در حال حاضر برای تیم‌های ملی کشورهای دیگری جودو می‌گیرند.

محمد امامی؛ مهاجم بهترین تیم ایران نگهبان بیمارستان شد

“محمد امامی” مهاجم دهه ۷۰ تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز که یکی از بهترین مهاجمان سال‌های دور فوتبال ایران بود، در حال حاضر به عنوان نگهبان حراست یکی از بیمارستان‌های خصوصی شهر تبریز مشغول فعالیت است.

امامی با درخشش در تیم ماشین‌سازی تبریز توانست به تیم ذوب‌آهن اصفهان راهی شود و بعد از بازی در این تیم، به تبریز بازگشت و باردیگر برای ماشین‌سازی و تراکتور بازی کرد. اما معلوم نشد که چرا این مهاجم سرعتی و گلزن از دنیای فوتبال کناره‌گیری کرد و به طبع نمی‌توان در خصوص این ورزشکار قضاوت کرد.

او توانسته بود در سال ۷۳ با ماشین‌سازی عنوان بهترین تیم شهرستانی لیگ برتر فوتبال ایران را از آن خود کند. محمد امامی شاگرد مرحوم ناصر حجازی و حسین فکری در سبزقباپوشان تبریزی بود.

خواهر و برادری که می‌توانستند در دوچرخه‌سواری ایران حکومت کنند

بدون شک ورزش دوستان به خوبی این مسئله را می‌دانند که تبریز و آذربایجان همیشه بهترین دوچرخه‌سواران را به این ورزش در کشور معرفی کرده است و همیشه در رابطه با بهترین رکابزنان ایران، نام یک آذربایجانی دیده می‌شود.

“بهنام و زهرا خلیلی خسروشاهی” در سال‌های نه چندان دور بهنام خلیلی خسروشاهی به همراه خواهر خود در ورزش دوچرخه‌سواری ایران بهترین عملکرد را در بخش جاده و پیست داشتند. بهنام مدال برنز مسابقات آسیایی و پیراهن امتیازی تور دوچرخه‌سواری ایران-آذربایجان را هم دارد. خواهر وی زهرا خسروشاهی هم به همراه برادرش یکی از بهترین رکابزنان ایران بود.

یکی از کارشناسان تبریزی دوچرخه‌سواری در گفت‌وگو با ترجمان صبح مطرح کرد که این خواهر و برادر اگر به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه می‌دادند، قطعا می‌توانستند در دوچرخه‌سواری ایران حکومت کنند. چرا که یکی از مستعدترین رکابزنان کشورمان بودند. البته این کارشناس معتقد است اگر بهنام باردیگر پا به رکاب بزند، مطمئنا می‌تواند در عرض چند ماه به روزهای اوج خود برگردد.

در حال حاضر بهنام خلیلی خسروشاهی مشغول فعالیت به عنوان نیروی حرفه‌ای یکی از شرکت‌های خصوصی است.

استعداد فوتبال تبریزی درخواست رد به رشوه داد و خانه‌نشین شد!

“مهرداد یگانه” نام بازیکن فوتبالی که شاید خیلی‌ها او را نشناسند اما این بازیکن فوتبال را یکی از تیم‌های مطرح فوتبال فرانسه در نظر داشت جذب کند.

یگانه بازیکن تبریزی که فوتبال پایه خود را از تراکتور و دبیری تبریز شروع کرده بود، به تیم‌های پایه سپاهان نقل مکان کرد و بعدا به دلیل خدمت سربازی، راهی تیم نیروی زمینی شد و در حال حاضر هم خدمتش به اتمام رسیده است.

این بازیکن به همراه تیم ملی نوجوانان مقام قهرمانی آسیا و نایب‌ قهرمانی غرب آسیا را کسب کرد و عنوان آقای گل مسابقات مقدماتی آسیا و فنی‌ترین بازیکن تورنمنت رم ایتالیا را به خود اختصاص داد.

یگانه در بازی مقابل هلند و کلمبیا در جام جهانی نوجوانان به‌ عنوان بهترین بازیکن میدان معرفی شد و در آن زمان با استعدادیابی و پیشنهاد تیم فرانسوی لیل روبرو شد.

وی توسط کارلوس کی‌روش مربی وقت تیم ملی فوتبال ایران، به اردوی مشترک تیم ملی بزرگسالان و زیر ۲۲ سال دعوت شد که این موضوع می‌توانست نویدبخش آینده درخشانی برای این بازیکن باشد که بعدها دیگر خبری از این بازیکن نشد و ظاهرا هم الآن وی خانه‌نشین شده است. هرچند مدت زیادی است که از یگانه دیگر خبری نیست.

البته گفتن این نکته می‌تواند قابل توجه باشد که یگانه سال‌ها قبل در گفت‌وگویی مدعی شده بود که یکی از مربیان تبریزی از او درخواست رشوه کرده بود. به هرحال استعدادی که الآن از یادها رفته و شاید فوتبال برای این بازیکن، دیگر نامی تلخ باشد.

البته اگر بخواهیم نگاهی کلی به وضعیت فعلی ورزشکاران حرفه‌ای استان آذربایجان‌شرقی داشته باشیم، شاید حدود ۲۰ یا ۳۰ درصد از ورزشکاران حرفه‌ای این استان دغدغه مالی ندارند و مابقی ورزشکاران، قطع به یقین با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به امید روزی که ورزشکاران مستعد کشورمان دیگر مشکلات مالی نداشته باشند و بتوانند در رویدادهای بین‌المللی و المپیک، پرچم پرافتخار ایران را به اهتزاز دربیاورند.