به گزارش روابط عمومی کنگره شعر محرم، جلال محمدی در خصوص استقبال شاعران از این رویداد توضیح داد: استقبال شاعران از این برنامه بسیار چشمگیر بوده به طوریکه  تاکنون نزدیک به هزار قطعه شعر از شعرای ۴ استان اردبیل، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی  دریافت شده است.

وی در ادامه ابراز کرد: شاعران آثار خود را دو بخش ترکی و فارسی در حوزه مسائل روز جهان اسلام با عنایت به اصل کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا، ارزش‌های انقلاب اسلامی، استکبار ستیزی، جبهه جهانی مستضعفین، عدالت و عدالت خواهی، مدافعان حرم، مقاومت شیعیان در یمن، جمهوری آذربایجان، نیجریه، بحرین، وحدت در پرتو ولایت وقایع و رویدادها از ۲۶۸ شاعر به دبیرخانه کنگره شعر محرم ارسال کرده اند.

دبیر علمی کنگره شعر محرم در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با تاثیر شعر در آیین های عزاداری اظهار کرد: همه ساله ما شاهد برگزاری عزاداری های باشکوه محرم در سرتا سر ایران به ویژه آذربایجان هستیم،معمولا مراسمات  عزاداری در منطقه آذربایجان در قالب عزاداری های سنتی، شاخسی و  حتی شبیه خوانی جرا می شود که در همه آنها شعر برای ابلاغ پیام عاشورایی استفاده می شود.

محمدی اضافه کرد: شعر در ابلاغ پیام عاشورایی  نقش اساسی دارد، همچنین شعر های آیینی  روای واقعه عاشورا بوده که وقایع عاشواریی و قیام حضرت سید الشهدا توسط اشعار  به مردم القا می شود تا با این رویداد آشنایی داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در ادبیات ایران شاعران از طلوع اسلام در مورد قیام عاشورایی شعر نوشته اند منتهی برخی از آثار قرن اول ثبت و ضبط نشده اند ولی بعدها همه آنها برای آیندگان به میراث نگه داشته شده است.

دبیر علمی کنگره شعر محرم در پایان خاطر نشان کرد: شعر عاشورایی  از زمان صفویه  رشد یافته و تاکنون ادامه  داشته است.

گفتنی است کنگره شعر محرم ۱۰ و۱۱ مهر ماه سال جاری در تبریز به کار خود پایان می دهد.