به گزارش ترجمان صبح به نقل از مهر،  ظرفیت های بالای کشور در زمینه تولیدات کشاورزی و دامی موجب شده تا از دیرباز تاکنون این صنایع در کشور از جایگاه بالایی برخوردار باشند.

از طرفی با رونق گرفتن شهرنشینی و ازدست رفتن کارکرد روستاها در زمینه تولیدات اینگونه محصولات، سبب شد تا در کنار این مناطق، شهرک های کشاورزی، دامپروری و پرورش طیور و شیلات ایجاد شده تا روستاها کمتر دچار آلودگی ناشی از اینگونه فعالیت ها شوند.

 شهرستان مرند نیز به سبب ویژگی های خاص جغرافیایی، به عنوان کانون ارزشمند دامپروری در سطح استان آذربایجان شرقی به شمار می آید، با توجه به سیاست های وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نیاز روزافزون جمعیت ایران به فرآوردهای لبنی و حفظ و حراست از زمین های زراعی، انتقال دامداری های داخل محدوده شهری به خارج از شهر و استقرار دامداری های پراکنده در محل مناسب، با امکانات زیر بنایی و در اختیار گذاشتن امکانات به سرمایه گذاران و علاقه مندان، بخش یامچی شهرستان مرند اقدام به ایجاد شهرک دامپروری کرده است.

رعایت نکات بهداشتی در روستاها، ایجاد دامپروری واحد و کمک به رونق این صنعت در کنار تبدیل دامداری سنتی به صنعتی وعلمی از جمله عواملی بود که سبب شد تا ساخت شهرک های دامپروری در شهرهای مختلف کشور در دستور کار قرار بگیرد.

با وجود اینکه اجرای این طرح بزرگ دامپروری می توانست به رونق این صنعت و تامین گوشت و لبنیات کشور کمک شایانی کند، اما بی توجهی به این مهم در کنار آماده نبودن زیرساخت های لازم سبب شد تا ایجاد این طرح در برخی از شهرها دچار وقفه چند ساله شود که به عنوان نمونه می توان از تاخیر و بلاتکلیفی ۱۴ ساله احداث این شهرک در بخش یامچی شهرستان مرند نام برد.

این شهرک دامپروری در زمینی به مساحت ۱۵۷ هکتار در اراضی ملی واقع در حومه روستاهای مرکید، گله بان و بخش یامچی به فاصله ۹۰ کیلومتری مرکز استان و ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان مرند با هدف اشتغال سالم برای ۵۵۰ نفر به طور مستقیم و هزار و ۴۰۰ نفر غیرمستقیم به تعداد ۱۵۰ واحد دامداری است.

اعلام آمادگی سرمایه گذار برای احداث شهرک دامپروری یامچی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، در حاشیه بازدید از این شهرک دامپروری به خبرنگار مهر گفت: این شهرک دامپروری از دهه ۷۰ شناسایی شده اما تاکنون بلااستفاده مانده است.

علی جهانگیری ادامه داد: اما سرمایه گذار جدیدی اعلام آمادگی کرده و تلاش می‌ کنیم با راه اندازی و احداث این شهرک، در جهت افزایش اشتغال زایی در مرند گام برداریم.

وعده روی وعده

کلنگ احداث شهرک دامپروری در بخش یامچی سال ۱۳۸۵ به زمین زده شد، از همان سال ها مسئولین شهرستان اذعان کردند که مشکلات را توسط دولت حل می کنند و در غیر این صورت به بخش خصوصی واگذار خواهد شد اما با گذشت ۱۴ سال هنوز بلاتکلیف مانده است.

کلنگ احداث شهرک دامپروری در بخش یامچی سال ۱۳۸۵ به زمین زده شدتقی کرمی فرماندار اسبق شهرستان مرند، حدود سال ۱۳۹۴ در جلسه کارگروه کشاورزی مرند گفته بود: نزدیک به ۹ سال است که تنها برای فاز اول شهرک دامپروری مبلغ ۲۳ میلیارد ریال هزینه شده که در حال حاضر برای تکمیل فقط فاز اول این شهرک نیاز به ۶ میلیارد تومان اعتبار است که این مبلغ از عهده دولت خارج است و با ورود بخش خصوصی به این حوزه می توان برای تکمیل و بهره برداری این شهرک امیدوارتر بود.

 با روی کار آمدن دولت یازدهم نیز مسئولین اجرائی شهرستان از جمله فرماندار مرند بارها از همت دولت و اختصاص بودجه برای تکمیل این شهرک مهم خبر دادند، اما تا به امروز این وعده عملیاتی نشده است.

علیار راستگو فرماندار دیگر شهرستان ویژه مرند نیز با بیان اینکه روستاها بزرگترین ظرفیت را در اقتصاد و تولید داخلی دارند، بر شناسایی ظرفیت اقتصادی روستاها برای پیشرفت اقتصاد مقاومتی تاکید کرد اما فرصتی برای حل مشکلات بر زمین مانده شهرک دامپروری یامچی پیدا نکرد.

در دولت فعلی نیز، ماه گذشته، داود گرشاسبی فرماندار ویژه مرند به اتفاق جهانگیری معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی و برخی از مسئولین، از محل احداث شهرک دامپروری در بخش یامچی بازدید کرده و ابراز امیدواری کردند با اعلام آمادگی یک سرمایه گذار، عملیات احداث این پروژه به زودی آغاز شود.

احداث بزرگ ترین شهرک دامپروری کشور در یامچی

مدیرعامل شهرک های کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اهمیت این پروژه در سطح کشور گفت: شهرک دامپروری مرند به ظرفیت ۲۱ هزار رأُس به عنوان بزرگ ترین شهرک دامپروری کشور و حتی در بین کشورهای همسایه قرار دارد.

سید خلیل هاشمی البته در مردادماه سال گذشته اعلام کرده بود: شهرک دامپروری مرند به وسعت ۱۵۷ هکتار به جهت نبود تقاضا برای دامپروری و شرایط مناسب اقلیمی به گلخانه تبدیل شده است.

فازهای ۱ و ۲ سال آینده به بهره بردای می‌رسد

همچنین مدیرجهاد کشاورزی شهرستان مرند از تکمیل این واحد دامداری در بخش یامچی خبر داد و ابراز داشت: برای تکمیل و بهره برداری کل این مجموعه برنامه ۳ ساله پیش بینی شده که تا پایان سال ۱۴۰۱ کل مجموعه در ۴ فاز به بهره برداری می رسد.

منوچهر رحمانی ادامه داد: فازهای یک و ۲ تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره برداری برسد.

اما بخشدار یامچی هم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با اجرای ۴ فاز این طرح، اشتغال زایی مستقیم برای ۵۰۰ نفر و اشتغال زایی غیرمستقیم برای هزار نفر فراهم خواهد شد.

بهرام ملکی همچنین با تشریح اقدامات صورت گرفته در جهت راه اندازی شهرک دامپروری یامچی تصریح کرد: احداث شهرک دامپروری شهرستان مرند واقع در بخش یامچی در مساحتی حدود ۱۲۰ هکتار از حدود سال ۱۳۸۵ آغاز شده اما پیشرفت فیزیکی مناسبی نداشت.

وی ادامه داد: سرمایه گذار جدیدی در ۴ فاز، پرورش گوسفند را با اشتغال زایی مستقیم ۵۰۰ نفر در این شهرک راه اندازی می کند.

بنابراین، از آنجا که رونق و توسعه دامپروری و کشاورزی یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی در کشور به شمار می رود، لذا این مهم که نقش اساسی در ایجاد اشتغال و درآمد و تامین مواد غذایی دارد باید همواره مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.