به گزارش ترجمان صبح، نشست تخصصی مشترک رئیس و مدیران سازمان صمت استان با نمایندگان اتحادیه ها ، تشکل های صنفی و تولیدکنندگان فرش با هدف آسیب شناسی کاهش صادرات فرش دستباف و راهکارهای رفع موانع صادراتی آن برگزار شد .

حبیب امین زاده ضمن اشاره به قدمت و مزیت های هنر صنعت فرش دستبافت استان و ثبت جهانی فرش تبریز در سال ۲۰۱۵ ، از این صنعت به عنوان بزرگترین ظرفیت ایجاد اشتغال در بخش خصوصی یاد کرد و برحمایت همه جانبه از این کالای ارزآور تأکید کرد .

وی افزود : آسیب شناسی تخصصی ، و تعامل سازنده لازمه ی تدوین برنامه های هدفدار برای رفع موانع صادراتی فرش دستباف است .

وی همچنین با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی و بازار رقابتی در دنیای تجاری،صنعتی امروز و ضرورت اجتناب از خود تحریمی ، تدوین شناسنامه ، رعایت استاندارد ها ، شناسایی سلایق مشتریان و بازارهای هدف ، سفارش محوری و بازارمحوری را از مهمترین مسائل پیش روی این صنعت برشمرد .

امین زاده اضافه کرد : تجمیع اطلاعات و آمار فنی و تخصصی از میزان تولید و صادرات خوشه فرش استان ، حضور اثربخش در نمایشگاههای بین المللی به ویژه رویداد بزرگ نمایشگاهی “هفته تبریز” با هدف نمایش توانمندی های تولیدی تبریز در هامبورگ ، از دیگر مواردی است که به معرفی و افزایش صادرات فرش استان کمک می کند .

رئیس سازمان صنعت ، معدن وتجارت آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از تلاش و تعامل مسئولین استانی از پیگیری حل مشکل بیمه کارگاهی و مسأله تسهیلات برای مجتمع های قالیبافی بزرگ خبر داد .

در ادامه این نشست ، نمایندگان اتحادیه ها ، انجمن ها ، تشکل ها و تولیدکنندگان فرش استان به بیان دیدگاهها ، نظرات و پیشنهادات خود در حوزه های مختلف هنر- صنعت فرش پرداختند .