به گزارش ترجمان صبح، بامداد روز جمعه، ۱۷ آبان ماه سال جاری زلزله ی ۵.۹ ریشتری، بخش ترک شهرستان میانه را لزراند، این زلزله تلفات جانی و مالی بر جای گذاشت.

کارشناسان می گویند، این زلزله مربوط به گسل “بناروان”  است که میان دو گسل فعال “تبریز” و “برقوش” قرار دارد.

 بنا بر گفته کارشناسان، فلات آذربایجان‌شرقی چهار گسل مهم و بزرگ دارد.در بخش شمال این فلات،  گسل “ارس”، در شرق  گسل “آستارا- اردبیل”، در جنوب و غرب گسل “تبریز “و در جنوب و جنوب­ شرق  گسل “فیروزآباد” یا “گسل میانه- اردبیل” وجود دارد.

مدیرپیشین  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال غرب کشور در سال ۹۱ گفته بود گسل تبریز، خطرناک ترین گسل ایران است  و محققان درباره زلزله بزرگی که در شهر تبریز امکان وقوع دارد هشدار داده‌اند.

 زلزله، زنگ هشدار همیشگی برای تبریز…

گسل تبریز

به گواه تاریخ زلزله‌های زیادی مرتبط با پاره‌ میانی گسل، یعنی گسل شمال تبریز و شاخه‌های فرعی آن اتفاق افتاده است.

زمین شناسان در حدود ۱۰ زمین‌لرزه شدید را که در سال‌های ۸۵۸، ۱۰۴۲، ۱۲۷۳، ۱۳۰۴، ۱۴۴۰، ۱۶۴۱، ۱۷۱۷، ۱۷۲۱، ۱۷۸۰ و ۱۷۸۶ میلادی در شهر تبریز رخ داده‌ است، به فعالیت گسل شمال تبریز نسبت داده‌اند که بزرگای آن‌ها بیش از ۶٫۵ تا ۷ ریشتر تخمین زده شده است.

گفته می شود، احتمال وقوع زمین‌لرزه‌هایی با بزرگای ۶ ریشتر هر ۳۰۰ سال یک بار و زلزله‌های بالای ۷ ریشتر بیش از ۷۰۰ سال برآورد شده است .

در طول سال های گذشته کارشناسان درباره دوره بازگشت زلزله های گسل تبریز هشدار داده اند.

وجود گسلی فعال و مشکلات عدیده در ساخت‌وسازهای شهری تبریز سبب شده است تا این شهر، سایه سنگین ترس از زلزله‌ای مهیب و تلفات ناشی از آن را به دوش بکشد.

 گستردگی ساخت‌وسازها بر روی خط گسل، ساختمان‌های بلندمرتبه با نماهایی شیشه‌ای که قد به آسمان کشیده‌اند و از همه مهم‌تر وجود جمعیتی ۴۰۰ هزارنفری در مناطق حاشیه شهر و ساخت و سازهای غیر استاندارد همه نشان از اتفاقات متوالی تلخ، پس از یک زلزله احتمالی در این کلان‌شهر کشور است.

با وقوع هر زلزله، زنگ خطر گسل ‌ها و زلزله‌های آتی نواخته می‌شود، کسی نمی داند، شهر بعدی کجاست و زلزله آتی چه کسانی را داغدار خواهد کرد!اینطور مرسوم است که وقوع یک زلزله چند روزی در صدر اخبار قرار می گیرد و بعد از چند روز فراموش می شوند تا زلزله بعدی…