به گزارش ترجمان صبح،  تنها ۱۵ ثانیه طول کشید تا ۵۳۰ نفر مصدوم و ۵ نفر نیز جان خود را از دست بدهند؛ بامداد روز جمعه بود که زلزله‌ای با قدرت ۵.۹ ریشتر حوالی شهر ترک در شهرستان میانه رخ داد و موجب تخریب واحدهای مسکونی شد و اکنون هموطنان برای ادامه زندگی به اسکان‌های اضطراری پناه برده‌اند.

برودت هوا در مناطق زلزله زده و نبود کانکس، دردی دیگر را بر دوش هموطنان زلزله زده اضافه کرده است؛ از یک طرف کانکس موجود نیست و از طرفی باید در چادر زندگی کرد و در شب های سرد میانه و سراب باید به وسایل گرمایشی نفتی و گازی پناه برد. این نیز خطرناک است چرا که استفاده از برخی از وسایل گرمایشی برای آنان، نتیجه‌ای به جز احتمال مرگ خاموش ندارد.

توصیه‌های ارائه شده از سوی مدیریت بحران استان و اورژانس، در رابطه با استفاده از وسایل گرمایشی ایمن در بین مردم این مناطق گوشزد می‌شود اما تا زمانی که اهالی روستاها در اسکان‌های اضطراری حضور دارند، متأسفانه احتمال تکرار چنین حوادث ناگواری وجود دارد.

اسکان در چادر غیر ممکن است

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر، می‌گوید: کانکس برای اسکان موقت زلزله زدگان واگذار نمی‌شود اما وام ۱۰ میلیون تومانی بلاعوض جهت اسکان موقت به زلزله زدگانی که خانه آنها تخریب شده است پرداخت خواهد شد.

محمدباقر هنربر با تأکید بر برگزاری جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات بحران که با حضور اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن کشور و مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات کشور، استاندار آذربایجان شرقی و اعضای این ستاد در استانداری آذربایجان شرقی تشکیل شد بیان می‌کند: با توجه به سرمای هوا در مناطق زلزله زده، اسکان در چادرها غیر ممکن است؛ همان گونه که استاندار و نماینده ولی فقیه در استان نیز در بازدید از این مناطق، تأکید کردند که برای اسکان زلزله زدگان، باید کانکس به صورت اتاق تهیه شود.

با توجه به سرمای هوا در مناطق زلزله زده، اسکان در چادرها غیر ممکن است، برای اسکان زلزله زدگان باید کانکس به صورت اتاق تهیه شود

وی توضیح می‌دهد: در این جلسه مقرر شد ۶ میلیون تومان وام بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت شود که این رقم با رایزنی استاندار آذربایجان شرقی و موافقت دولت، به ۱۰ میلیون تومان ارتقاء پیدا کرد که قابل اجرا بوده و به دهیاران ابلاغ شده است.

هنربر به خبرنگار مهر می‌گوید : ۵ میلیون تومان وام بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان وام کم بهره نیز به افرادی که واحدهای مسکونی آنها صدمه دیده پرداخت خواهد شد تا نسبت به بازسازی آن اقدام کنند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به وضعیت بهداشتی- خدماتی در مناطق زلزله زده بیان می‌کند: در حالت فعلی نیازی به احداث بیمارستان صحرایی در این مناطق احساس نشده اما در صورت نیاز، نسبت به برپایی بیمارستان کانکسی اقدام خواهد شد.

آغاز آواربرداری در روستای ورنکش

به گفته مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی، بسته‌های غذایی ۷۲ ساعته، یک ماهه و والور به زلزله زدگان تحویل داده شده و آواربرداری در روستای ورنکش آغاز شده است که در بقیه روستاها نیز از فردا شروع و بعد از آوار برداری و ارزیابی، بازسازی واحدهای مسکونی انجام می‌گیرد.

استنشاق گاز منوکسید کربن و استفاده از زغال برای گرمایش تهدیدی است که در اسکان اضطراری برای زلزله زدگان به وجود آمده است

استنشاق گاز منوکسید کربن و استفاده از زغال برای گرمایش در مناطق زلزله زده، تهدیدی است که در اسکان اضطراری برای زلزله زدگان وجود دارد که به گفته رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ۲۳ نفر از زلزله زدگان آذربایجان شرقی در شهرستان میانه و ۵ نفر در شهرستان سراب دچار گازگرفتگی شدند که ۲ تن جان خود را از دست داده و خوشبختانه نوزادی که بر اثر گازگرفتگی دچار مسمومیت شده بود احیاء شده است.

فرزاد رحمانی به خبرنگار مهر می‌گوید: این افراد به درمانگاه‌های ترکمنچای، ترک و روستای ورنکش مراجعه و به صورت سرپایی مداوا شدند.

ایجاد منافذی برای ورود و خروج هوا در اسکان‌های اضطراری

وی ادامه می‌دهد: به دلیل برودت هوا و استفاده از وسایل گرمایشی در منطقه زلزله زده از ساکنان این مناطق درخواست می‌شود در صورتی که در چادرهای موقت اسکان دارند، منافذی برای ورود و خروج هوا در نظر بگیرند.

رحمانی بیان می‌کند: زلزله زدگانی که خانه‌های آنها آسیب دیده ضروری است تا محل دودکش‌های خود را کنترل و از خروج دود مطمئن شوند.

وی در پایان به خبرنگار مهر می‌گوید: به ساکنان مناطق زلزله زده توصیه می‌شود در صورت مشاهده اولین علائم گازگرفتگی، بلافاصله محل حادثه را ترک و به محیط باز پناه ببرند.

استفاده از سوخت زغال جان دو نفر را گرفت

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نیز از جان باختن زن و شوهری در روستای شالقون سراب خبر داده و به خبرنگار مهر می‌گوید: استفاده از سوخت زغال در چادرهای برپا شده در مناطق زلزله زده در روستای شالقون سراب، موجب مرگ این عزیزان شد؛ وی به خانواده‌هایی که در چادرها مستقر شده‌اند توصیه کرد برای گرمایش از وسایل ایمن استفاده کنند.

ادامه دار بودن توزیع چادر و موادغذایی در مناطق زلزله زده

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید: تاکنون ۱۶۵۶ چادر در ۳۶ روستاهای سراب و میانه توزیع شده است.

تاکنون ۱۶۵۶ چادر در ۳۶ روستاهای سراب و میانه توزیع شده استعلی شهودی ادامه می‌دهد : ۹۹۷ تخته پتو، ۷۵۹ والور، ۲۳۹ قطعه موکت و ۱۱۶۸ بسته غذایی ۷۲ ساعته در مناطق زلزله زده توزیع شده است که البته توزیع چادر، مواد غذایی و وسایل گرمایشی ادامه خواهد داشت.

به گفته مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر، اسکان در سه مرحله اسکان اضطراری، موقت و دائمی انجام می‌گیرد که تهیه اسکان اضطراری در لحظات اولیه وقوع زلزله و توزیع مواد غذایی ۲۴ و ۴۸ ساعته و یک ماهه بر عهده این سازمان می‌باشد؛ اما اسکان موقت و دائمی بر عهده دیگر سازمان‌ها است.

شهودی در پایان می‌گوید : ۳۶ تیم جمعیت هلال احمر از لحظه وقوع زلزله در منطقه حضور داشته‌اند که در حال حاضر نیز تمامی شهرستان های استان و جمعیت هلال احمر در حال انجام خدمات امدادی، برپایی چادر و توزیع مواد غذایی هستند.

دولت باید کانکس در اختیار مردم قرار دهد

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید: وضعیت اسکان مردم در مناطق زلزله زده جزو اساسی‌ترین مسائلی است که باید حل شود؛ دولت مؤظف است کانکس را به ویژه برای افرادی که منازل آنها به طور کامل تخریب شده است در اختیار بگذارد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

دولت مؤظف است کانکس را به ویژه برای افرادی که منازل آنها به طور کامل تخریب شده است در اختیارشان بگذاردیعقوب شیویاری ادامه می‌دهد: اصلی‌ترین دغدغه‌ای که وجود دارد این است که مناطقی که تخریب شده‌اند باید مورد ارزیابی قرار گیرند تا تکلیف مشخص شود چرا که مردم به دلیل برودت هوا از وضعیت خود ناراضی هستند و به دلیل مشکلات شخصی نمی‌توانند روستای خود را ترک کنند.

وی بیان می‌کند: ستاد مدیریت بحران برنامه‌هایی را پیش رو دارد که بعد از شناسایی و اتمام خاک برداری، نیاز به تمهیدات و تسهیلات ویژه برای منازلی که به طور کامل تخریب شده‌اند وجود دارد که در این راستا، راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و دیگر ارگان‌ها که در ساخت مسکن می‌توانند دخیل باشند باید پای کار بیایند.

شیویاری در پایان می‌گوید: مردم به خاطر نبود مدیریت واحد در منطقه ناراضی هستند؛ به دلیل برودت هوا ضروری است تا مسئولین امر از طریق کانکس و یا از طریق راهکارهایی برای اسکان موقت اقدام کنند.

این روزها هموطنان زلزله زده رنج و درد بسیاری را به دوش می کشند؛ اسکان در چادرها با وجود برودت هوا بسیار مشکل است و همواره خطر مسمومیت و حتی مرگ با استنشاق گاز منوکسید کربن آنان را تهدید می‌کند.

با این وجود اگر بسته‌های غذایی ۷۲ ساعته و حتی یک ماهه، پتو، موکت و والور به دست هموطنان زلزله زده می‌رسد اما زندگی در سرمای چادرها، مشکلی است که همان گونه که گفته شد می تواند مشکلات بزرگ‌تری چون مرگ با گاز منوکسید کربن را برای آنان رقم بزند؛ نیاز مبرم به وجود کانکس و بازسازی هر چه سریع‌تر از جمله اقداماتی است که باید به طور جدی در این مناطق انجام گیرد./ مهر