به گزارش ترجمان صبح به نقل از مهر، وین، پایتخت اتریش، روز ۱۵ آذر (ششم دسامبر) میزبان نمایندگان کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای است. این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده در صورت ادامه بدعهدی طرف های مقابل اوایل ماه ژانویه، بار دیگر از تعهدات برجامی خود خواهد کاست. هدف این نشست نجات برجام عنوان شده است.

 خبرگزاری فرانسه در این رابطه می نویسد: نشست روز ششم دسامبر کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای، نخستین نشست نمایندگان کشورهای باقی‌مانده در برجام پس از جلسه ماه ژوئیه است. در این نشست نمایندگان کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس ، روسیه و چین به همراه نمایندگانی از ایران شرکت دارند.

عباس عراقچی، در نشست روز ششم دسامبر ریاست هیات ایرانی را برعهده دارد.

روز پنجشنبه پنجم دسامبر و در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک ناظر بر برجام در وین، نمایندگان کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان ایران را متهم به تولید موشک‌های بالستیک با ظرفیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای کردند.

نمایندگان این سه کشور اروپایی در نامه‌ای خطاب به سازمان ملل که روز پنجشنبه پنجم دسامبر ارسال شده، ناخشنودی خود را از فعالیت‌های موشکی ایران ابراز کردند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این ادعای کشورهای اروپایی را خطا ارزیابی کرده و تکذیب کرده است.

نشست کمیسیون مشترک ناظر بر توافق هسته‌ای به ریاست «هلگا ماریا اشمید» معاون مسئول هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین برگزار می‌شود.

برخی اخبار رسانه های غربی در روزها و ساعت های اخیر از حرف های غیرمسئولانه اروپایی ها، حکایت از آن دارد که نشست امروز وین ممکن است در فضایی متفاوت تر از نشست های قبلی برگزار شود.

محمد جواد ظریف روز گذشته(پنجشنبه) با انتشار توئیتی، به نامه اتهام‌آمیز تروئیکای اروپایی به سازمان ملل در مورد ایران واکنش نشان داد و این نامه را اقدامی باطل و از روی استیصال برای لاپوشانی بی‌کفایتی این کشورها در اجرای تعهدات برجامی‌شان دانست.

ظریف در صفحه توییتر خود نوشت: جدیدترین نامه تروئیکای اروپایی به دبیرکل سازمان ملل درمورد موشک های (ایران)، ‌ اقدامی باطل و از روی استیصال است تا بی کفایتی خودشان را در اجرای حداقلی ترین تعهدات شان ذیل برجام را لاپوشانی کنند.

وی در ادامه این توییت آورد: اگر تروئیکای اروپایی درپی اندکی اعتبار جهانی است، ‌ می تواند با اعمال حق حاکمیت به جای تسلیم شدن در برابر قلدری آمریکا، شروع کند.

خبرگزاری رویترز  گزارش داده که: اروپایی‌ها در حال بررسی فعال کردن ساز و کاری در برجام هستند که می‌تواند منجر به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران شود؛ اقدامی که به مکانیسم ماشه معروف است.

رویترز در این خبر در نقل قولی از یک دیپلمات بدون اشاره به نام وی! نوشت: «فکر می‌کنم پنجره برای مذاکره و نجات توافق تقریباً بسته است.»

به نوشته رویترز، کشورهای اروپایی در حال بررسی کلید زدن ساز و کاری موسوم به «مکانیسم ماشه» هستند که می‌تواند به بازاعمال تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر شود.