به گزارش ترجمان صبح، ششمین روز ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه در فرمانداری تبریز آغاز شد و از همان ساعات اولیه چهره های شاخصی چون مترجم وزارت امور خارجه، عضو اسبق شورای اسلامی شهر تبریز و… ثبت نام کرده اند.

عضو اسبق شورای اسلامی شهر تبریز اعلام کاندیداتوری کرد

نازیلا آصفی عضو شورای شهر تبریز در دوره‌های اول و دوم نخستین داوطلب روز ششم است که برای ثبت نام به فرمانداری مراجعه کرده، می گوید: من اولین بانویی بودم که پس از انقلاب اسلامی به عنوان معاون فرماندار شهرستان تبریز منصوب شده و توانستم همواره برای همشهریانم خدمت کنم.

وی در خصوص اهداف خود ابراز می کند: در شرایط فعلی کشور که مردم جامعه در وضعیت سخت اقتصادی و اجتماعی به سر می برند باید همه با هم برای حل مشکلات کشور دست به دست هم داده و برای رفع مشکلات تلاش کنیم.

مترجم سابق وزارت خارجه هم به صحنه آمد

پرویز احمدزاده دیگر داوطلبی است که با کارناوال ۱۰۰ نفری برای ثبت نام به فرماندار وارد شده است، می گوید:یش از ۶۰ ماه با یک تیم کارشناسی و نخبه علمی مشکلات شهری و استانی را بررسی و احصا کرده‌ایم که هم‌اکنون در دست دارم و در نتیجه برای این مسائل راهکارهای علمی و عملی مبتنی بر قانون اساسی پیدا کردیم.

وی ادامه می دهد: ضمن احترام به تمامی جریان‌های سیاسی به دنبال جریان‌های مردمی هستیم چراکه معتقدیم جریان‌های مردمی بالاتر از جریان های حزبی و سیاسی بوده و احزاب نیز طی ۴۰ سال نتوانسته‌اند اصول مصرح قانون اساسی را انجام دهند بدین جهت از حزب مردم هستیم.

احمدزاده در پایان با بیان اینکه معتقدیم مجلس آتی جوان‌تر، پویاتر و بانشاط‌تر باشد، اضافه می کند: هدف اصلی ما ایجاد امنیت اقتصادی برای تامین معاش بوده و ما از جنس مردم هستیم.

مردم خواستار تغییر رویکرد نمایندگان مجلس هستند

محمد ایرجیان، رئیس سابق جامعه پزشکی استان هم برای ثبت نام به فرمانداری مراجعه کرده و می گوید: امروز آذربایجان و ایران نیازمند فداکاری است و فداکاری از عهده یک نماینده شجاع و متخصص و دلسوز برمی‌آید. امروز مردم خواستار تغییر جامعه و تغییر رویکرد نمایندگان و مجلس هستند.

وی ادامه می دهد: به خاطر حقوق مردم در برابر مسئولین نالایق هزینه دادم و به نقش حضور بانوان و جوانان معتقدم. اهل مبارزه‌ به نفع مردم و نظام هستم و برای عظمت آذربایجان و ایران باید با تخصص و تعهد و دلسوزی وارد کارزار شویم.

اسامی هیات اجرایی انتخابات شهرستان تبریز اعلام شد

بهروز مهدوی، فرماندار تبریز نیز ظهر روز جمعه در جمع خبرنگاران عنوان کرد: ساختار انتخابات براساس تصمیم هیات های اجرایی و نظارت است، این  گروه متشکل از ۱۱ نفره بوده که فرماندار در راس آن قرار دارد.

وی در ادامه اذعان داشت: اعضای هیأت اجرایی اعم از فرماندار، دادستان، رییس ثبت احوال شهرستان تبریز و ۸ نفر از معتمدین مردم است.

فرماندار تبریز در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: ۳۰ نفر از معتمدین مردم را برای این امور دعوت کرده بودیم که از بین آنها  ۸ نفر اعضای اصلی و ۵ نفر علل بدل مشخص شدند.

مهدوی در خصوص اعضای این هیات توضیح داد: حسین پورفیضی، حجت الاسلام حمیدی، فرخ جلالی، نیکنامی، سید غفار حسینی، سید محمد وثیق، حجت الاسلام اسکندری و خانم غفوری جز اعضای هیات اجرایی شهرستان تبریز انتخاب شده اند.

فرماندار تبریز در پایان خاطر نشان کرد: براساس ماده ۴۲ قانون انتخابات اعلام می کنیم که هیات اجرایی مسئول صحت جریان انتخابات بوده و در کنار هیات نظارت وظایفی را عهده دار هستند.

هیات‌های اجرایی حق جانبداری از نامزدها را ندارند

بابک محبوب علیلو  در جمع خبرنگاران عنوان کرد: اجازه تخلف و جرایم انتخاباتی در حوزه‌های انتخابیه استان را به کسی نخواهیم داد، بنای ما برگزاری انتخابات سالم و در شان نظام است، به همین جهت اعلام کرده‌ایم که اعضای هیات اجرایی به هیچ وجه حق جانبداری از کاندیدای خاصی را ندارند و اگر حمایتی از سوی آنها اعمال شود طبق قانون با این افراد و افرادی که به هر طریقی در جریان انتخابات مرتکب جرایم انتخاباتی شوند، برخورد می‌ شود.

وی با بیان اینکه نامزدهای انتخاباتی مکلف به رعایت قانون هستند، اظهار داشت: در صورت بروز و ظهور هر گونه تخلف دادستانی مرکز استان بدون توجه به جایگاه و نسبت‌ ها با متخلفات به شدت برخورد خواهدکرد.

پزشکیان:مردم حامی همیشگی من در انتخاباتند

مسعود پزشکیان،شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا برای انتخابات مجلس لیست شخصی ارائه خواهد داد،عنوان کرد: تاکنون همیشه مستقل آمده ام، در سومین دوره حضور نام مرا در لیست اصلاحات آوردند، در این دوره نیز هم ما نماینده مردم خواهم بود.

وی ادامه داد: به شدت پایبند اصلاح طلبی و اصولگرایی هستم، نمی‌دانم آنانی که خود را اصولگرا می‌دانند به چه چیزی معتقدند که ما ها نیستیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اذعان داشت: ما نماینده این ملت هستیم و آمده ایم پای کار تا آنها به ما رای دهند، در این دوره نیز اگر کسی هم ما را در لیست قرار دهد باز هم ما نماینده مردم خواهیم بود.

پزشکیان در پاسخ به این سوال که چه تضمینی بر این می دهید که مجلس آینده بهتر خواهد شد، توضیح داد: من نمیتوانم تضمین کنم اما اگر رای به این روش باشد نتیجه نیز همان می شود.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار ترجمان صبح مبنی بر اینکه اهدافتان برای یازدهمین دوره چیست، توضیح داد: برای بهبودی روند جامعه هر کاری از دستمان برآید انجام خواهیم داد، به عنوان مثال در دوره هشتم اقداماتی در حوزه بهداشت و درمان انجام دادیم که در حال حاضر هم آن اقدامات اجرایی می شود.

این مقام مسئول در ادامه ابراز کرد: در دوره هشتم که اولین دوره حضورم در مجلس بود،به دنبال مسائل حوزه بهداشت و درمان رفتم و تلاش های بسیاری در این زمینه عملیاتی کردم،به عنوان مثال آن زمان حتی مرده را از بیمارستان ترخیص نمی‌کردند و پول می‌گرفتند، اما طی تصمیماتی که در کمیسیون بهداشت اتخاذ کردیم و دولت هم همراهی کرد، وضعیت بهداشت و درمان دگرگون شد و نوع نگرش به درمان نیز تغییر یافت که در گذشته چنین نبود.

وی در ادامه توضیح داد: مشکلات معدن مس سونگون، نفلین سینیت سراب، راه‌اندازی خط اتیلن پتروشیمی، سه برابر شدن تولیدات پتروشیمی، اقدامات احیای دریاچه ارومیه مثل پروژه انتقال آب از زاب از جمله کارها و اهداف عملیاتی که در دوره دهمین حل و فصل شد.

این مقام مسئول در خصوص پروژه های عمرانی بیان کرد: در حوزه عمرانی اقدامات بسیار ارزشمندی را عملیاتی کرده ایم، بزرگراه های اهر-تبریز ۵ کیلومترش مانده تا کار خود را اتمام بخشد و برای تردد آماده شود.

پزشکیان افزود: این دوره کارهای بسیاری شده که هم قدردان دولت و همچنین قدردان سایر نمایندگان هستیم، چراکه با انسجام و دست به دست هم دادن کارها را پیش بردیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد عملکرد مجلس توضیح داد: تا زمانی که چنین انتخاباتی داریم و اینگونه نمایندگان به مجلس می‌رود، مجلس هم همین خواهد بود، مگر اینکه انتخابات استانی شود، طرح استانی شدن انتخابات در مجلس تصویب و در شورای نگهبان گیر می‌کند.

نائب رئیس مجلس در ادامه گفت:اگر انتخابات استانی باشد، دیدگاه‌ها بازتر شده و افرد استانی تر و بلندتر فکر می کنند، همچنین اگر احزاب باشد امور بهتر پیش خواهد رفت اما نه احزاب را داریم و نه انتخابات استانی است.

پزشکیان در پاسخ به این سوال که مجلس بدون لاریجانی چگونه خواهد بود، ابراز کرد: هر انسان تاثیر خود را دارد اما جای او نیز فرد دیگری آمده و تفاوتی نخواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان در خصوص هزینه‌های تبلیغاتی‌اش ابراز کرد: تاکنون هزینه‌ای برای تبلیغات نکرده ام، همواره مردم بدون هیچ چشم‌داشتی برایم تبلیغ کرده اند و به من رای داده اند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: اگر FATF داخلی را پیاده کنیم کسی نمی‌تواند پولی جابه جا کرده و زمین خواری کند،اگر سیستم درست شود پول ها گم نمی شود و رانت ایجاد نمی شود.

پزشکیان در ادامه توضیح داد: بارها این سخن را گفته‌ام و مرا متهم به تجزیه طلبی کرده‌اند، در حالی که اتهام بسیار بی ربطی است؛ نامه امام علی(ع) به مالک اشتر، منشور حکومت اسلامی است، در منشور حکومت اسلامی مالک اشتر استاندار یک منطقه است که تصمیم گرفته و اجرا می‌کند، در حالی که در ساختار سیاسی مملکت این ساختار حاکم نبوده و حتی به رییس جمهور و رهبری هم این اختیار را نداده‌ایم.

نائب رئیس مجلس تاکید کرد: اگر می‌خواهیم ساختار را اسلامی کنیم باید نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر را در این مملکت پیاده کنیم، آن وقت می‌شود حکومت اسلامی.

وی در پاسخ به اینکه آیا گرانی بنزین در دیگر کالاها موثر خواهد بود، توضیح داد: تلاش می‌کنند که نگذارند، اما نمی‌شود که اثر نگذارد؛ باید با مردم با صراحت حرف بزنیم، تا دیروز نفت و گاز می‌فروختیم و قیمت را نگه داشته بودیم اما اکنون نمی‌توانیم بفروشیم، از این‌رو باید قیمت تمام شده را گرفت و نمی‌توان بصورت یارانه دار ارائه داد. باید روش منابع و پول درآوردن عوض شده و از افرادی مثل من پول گرفته و به فقیر داده شود.

پزشکیان در پایان خاطر نشان شد: ما در شدیدترین جنگ اقتصادی قرار داریم و آمریکا با تمام قدرتش می‌خواهد ایران را زمین بزند، چین و روسیه و اروپا با آن عظمتشان از آمریکا می‌ترسند، ولی ما صادقانه در مقابلشان ایستاده‌ایم.

۱۸۰ داوطلب تا پایان روز ششم ثبت نام کرده اند

بهروز مهدوی، فرماندار تبریز در پایان ششمین روز ثبت نام در جمع خبرنگاران عنوان کرد: طی شش روز ثبت نام، ۱۸۰ داوطلب شرکت در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو نام‌نویسی کردند.

وی ادامه داد:  ۱۶۱ نفر از داوطلبان آقا بوده و ۱۹ داوطلب نیز خانم هستند. همچنین ۲۳ داوطلب با مدرک دکتری، ۱۴۴ داوطلب با مدرک فوق لیسانس، هشت داوطلب با مدرک لیسانس و پنج داوطلب نیز با مدرک حوزوی تاکنون در انتخابات نام نویسی کرده‌اند.

رماندار تبریز اذعان داشت: هفت داوطلب نیز دارای سابقه نمایندگی بوده و ۱۷۳ نفر نیز سابقه نمایندگی مجلس ندارند؛ همچنین ۳۵ نفر دارای سابقه داوطلبی در ادوار گذشته و ۱۴۵ نفر نیز برای اولین بار داوطلب شده‌اند.

مهدوی خاطر نشان کرد: داوطلبان در اوایل وقت اداری جهت ثبت نام مراجعه کرده و ثبت نام خود را به انتهای وقت موکول نکنند، چراکه گاه ثبت نام به دلایل مختلف “ناقص بودن مدارک و…،” به طول می‌انجامد.