رئیس دانشگاه تبریز گفت: اگر دانشگاه‌های امروز را با دانشگاه‌های دوران رژیم پهلوی مقایسه کنیم به خوبی می‌توان به بسیاری از دستاوردهای انقلاب پی برد، به طوری که امروز ایران در بحث تولید علم در رتبه ۱۶ دنیا قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترجمان صبح، محمدرضا پورمحمدی در چهارمین همایش گرامیداشت قیام تاریخی مردم تبریز در سال ۱۳۵۶، با محوریت ” ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ و مؤلفه های ماندگاری انقلاب اسلامی” که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، برگزاری چنین همایش‌هایی را در واکاوی و شناسایی نقاط قوت و ضعف و به ویژه باز تعریف وظایف و رسالت دستگاه‌ها و متولیان امر در قبال انقلاب عنوان کرد و اظهار داشت: به برکت انقلاب و تلاش مردم و دولتمردان؛ ملت ایران در بسیاری از حوزه‌ها از جمله تولید علم، انرژی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، هوا و فضا و کشاورزی به دستاوردهای خوبی رسیده است که متأسفانه برخی افراد با سیاه نمایی، سلایق شخصی و به بهانه روشنفکری نمی‌خواهند این دستاوردها دیده شوند.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه تولید علم ایران در منطقه و جهان اضافه کرد: اگر دانشگاه‌های امروز را با دانشگاه‌های دوران رژیم پهلوی مقایسه کنیم به خوبی می‌توان به بسیاری از دستاوردهای انقلاب پی برد، به طوری که به برکت همین انقلاب، کشور در تولید علم در جایگاه ۱۶ دنیا قرار گرفته است.

وی ارائه واقعی دستاوردهای انقلاب، تبیین آرمان‌های انقلاب و حقایق حاکم بر جامعه را در قبال نسل امروز و فردا ضروری بیان کرد و یادآور شد: نسل جوان ما در معرض تهاجم فرهنگی در استفاده از رسانه‌های اجتماعی جدید قرار دارند و برخی مخالفان و دشمنان انقلاب و کشور نیز با برجسته کردن خدمات ناچیز رژیم غاصب پهلوی، سعی دارند تا آنان را در تشخیص راه درست دچار اشتباه کنند.

پورمحمدی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به نقش قیام مردم تبریز در به ثمر رسیدن انقلاب خاطر نشان کرد: قیام مردم تبریز کمر رژیم شاه را شکست و قیام را در کشور همه گیر نمود.

وی تصریح کرد: ملت آذربایجان و در رأس آنها شهروندان شهر تبریز از زمان مشروطه تا انقلاب به عنوان پیشگامان حماسه ساز ایران مطرح بوده‌اند و در قیام ۲۹ بهمن تبریز سال ۵۶ نیز دانشگاه تبریز و دانشجویان آن نقش تعیین کننده داشتند و شهید محمد تجلا اولین شهید این قیام نیز از دانشجویان این دانشگاه است.

معاون بین‌الملل دانشمندان جهان اسلام نیز در این همایش وجود رهبری، مردم با بصیرت و حرکت بر خط مقاومت را از  جمله مؤلفه‌های اصلی موفقیت انقلاب اسلامی ایران برشمرد و گفت: انحراف از خط فکری اسلام، مبانی انقلاب، خط امام راحل (ره) و حاکم شدن مکتب لیبرالیسم بر فرهنگ و اجتماع موجب مشکلات بسیاری در جامعه می‌شود و از این رو ضروری در این راستا مراقب‌های ویژه‌ای صورت گیرد.

حجت‌الاسلام عباس نصیری‌فرد در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه ایران در حال حاضر به عنوان قدرت منطقه‌ای مطرح است، افزود: نفوذ ایران در منطقه و به ویژه خاورمیانه موجب خشم آمریکایی‌ها شده چرا که آنها نمی‌خواهند منابع انرژی و بسیاری از ظرفیت‌های این منطقه را از دست بدهند و به همین خاطر با دشمنی با ایران پرداختند.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه‌های استان نیز در این همایش اظهار کرد: نوع مدیریت بحران و مشکلات در مواجهه با بحران، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در ادبیات دینی ما نیز بر  این مهم بسیار تاکید شده است.

حجت‌الاسلام علی خدیوی افزود: بصیرت مردم در این میان نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند و با استفاده از بصیرت و آگاهی است که مردم یک کشور تهدیدها را به فرصت تبدیل می‌کنند و اگر به تاریخ مراجعه کنیم می‌بینیم که جنگ احد فرصتی بود که با کوچک‌ترین غفلت به تهدید تبدیل شد، اما اهل بیت (ع) از عاشورا که ظاهراً ضربه‌ای برای اهل بیت رسول الله (ص) بود، فرصتی بزرگ ساختند که قرن‌ها جهان را تحت تأثیر قرار داد.

وی تاکید کرد: در گفتمان انقلاب اسلامی، استعمار و ذلت جایگاهی ندارد و امید است مردم نیز با تکیه بر آگاهی و بینش اسلامی در راستای تحقق هرچه بیشتر آن تلاش کنند.

جانشین فرمانده سپاه عاشورا نیز در این مراسم با اشاره به اینکه مردم کشور از همان سال‌های اولیه وقوع انقلاب در سال ۴۲ به ندای بنیان‌گذار کبیر انقلاب لبیک گفتند و تا کنون نیز پشتیبان آن بوده‌اند، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران را سه شاخصه‌ی مهم هدایت کرده است که رهبری، روحانیت و حضور پرشور مردم از آن جمله هستند.

سرهنگ علی قادری، افزود: وجود رهبری چون امام خمینی (ره) باعث به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایران شد و با وجود محدودیت‌های رسانه‌ای در آن زمان، امام پیام حقانیت انقلاب را به گوش محرومان و مستضعفان در دورترین نقاط کشور نیز رسانید، چنانچه بارها تاکید کرده بود که این حکومت، متعلق به محرومان و مستضعفان است.

وی با تاکید بر نقش آیت‌الله قاضی طباطبایی در قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز نیز گفت: با توجه به تفکر خاصی که بین روحانیون تبریز در آن زمان وجود داشت، آیت‌الله قاضی طباطبایی به عنوان نماینده‌ای از جامعه روحانیون، دست به این حرکت انقلابی زد و اولین شهید این قیام را نیز دانشگاه تبریز تقدیم جامعه شهدای قیام ۲۹ بهمن تبریز کرد.

منبع: تسنیم