به گزارش ترجمان صبح، محقق و پژوهشگر بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در نشست خبری این همایش با اشاره به اهمیت بحث نظام سازی پس از وقوع انقلاب در یک کشور، گفت: نظام سازی یکی از مراحل رشد بوده که تحقق آن مراحل پیچیده‌ای را طی می‌کند؛ در نگاه به انقلاب کشور مصر و ناکامی این انقلاب در تبدیل به یک نظام جدید می‌توان به اهمیت نظام سازی در انقلاب اسلامی ایران فقط در ۱۰ ماه پی برد.

محمدحسین طاهری با تاکید بر این‌که طی ۴۰ سال گذشته نتوانستیم نظریه‌ای برای ارزیابی انقلاب اسلامی ارائه بدهیم، اظهار کرد: این کتب ده‌گانه با ارائه راهکارهایی در خصوص اصول و مبانی نظری انقلاب اسلامی یک سنگ بنای محکم برای حل این معضل تلقی می‌شود.

 وی افزود: محتوای این کتب در راستای شنیدن صدای آحاد مردم و گفت‌وگو با مذاهب و اندیشه‌های مختلف است.

وی ادامه داد: این کتب در گام نخست برای امت، خواص اهل حق و افراد دارای انگیزه حرکت است؛ می‌توان گفت طیف مخاطبان این کتب، لایه محدود دانشجویان، افراد حوزوی و مسئولان بدون ابزار و راهکار مناسب را شامل می‌شود.

در ادامه حجت الاسلام محمدجواد اکبری، مسئول دفتر تبریز بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی نیز با بیان این‌که همایش تبیین مکتب انقلاب اسلامی با همکاری بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی برگزار می‌شود، گفت: نمایشگاه‌هایی در ورودی سالن همایش دایر خواهد بود که فعالیت‌های بنیاد در راستای بحث گفتمان سازی مکتب در سال‌های اخیر را نمایش می‌دهد.

به گفته وی مراسم رونمایی از این کتب نیز در روز ۲۶ یا ۲۷ آذرماه در تهران با حضور  مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

فرآیند تحقق اهداف اسلامی، تحول معنوی، تحول معرفتی، انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی، تمدن نوین اسلامی، فصول هدایتگری و نهضت انتظار عناوین کتب ده‌گانه مکتب انقلاب اسلامی است.