بابک رضی منش در گفت و گو با ترجمان صبح دلیل عدم تعطیلی مدارس این شهرستان را نداشتن معیار وضعیت هوای منطقه عنوان کرد و گفت: از آنجاکه میزان آلودگی هوا در کارگروه محیط زیست آذربایجان شرقی بررسی می شود، بنابراین تصمیم گیرنده تعطیلی مدارس این گروه بوده و آنها باید خبر تعطیلی را اعلام کنند.

رضی منش با اشاره به استقرار واحدهای آلاینده صنعتی مانند پالایشگاه و نیروگاه و پتروشیمی در جوار شهرستان اسکو، استقرار ایستگاه پالایش هوا را ضرورتی انکارناپذیر در منطقه دانست و تصریح کرد: در تلاش هستیم یک پایگاه سنجش هوا در شهرستان اسکو مستقر کنیم.

فرماندار شهرستان اسکو در ادامه افزود: می توان گفت ۶۵ درصد آلودگی هوا ناشی از وسایل حمل و نقل بوده و باید تلاش شود تا عوامل آلاینده به حداقل برسد.

به گفته وی تنها در شهرستان ایلخچی روزانه ۲۱ هزار تردد به سمت غرب صورت می گیرد که نقش بسزایی در افزایش میزان آلودگی هوا دارد.

گفتنی است عدم تعطیلی مدارس در شهرستان اسکو و مناطق اطراف، انتقادات بسیاری به همراه داشته است.

جمعی از اولیای دانش آموزان شهرهای اسکو، سهند، ایلخیچی با انتقاد از مسئولان محلی آنان را به عناد و یک‌دندگی متهم و از عدم تعطیلی مدارس به شدت انتقاد کرده اند.

در این نامه آمده است: با چه کسانی سر به سر می‌گذارید؟ با بچه های مهد کودک و ابتدایی؟ شما با چه کسانی لجاجت می‌کنید؟ با کودکان معصومی که در این هوای آلوده مجبورند به مدرسه بروند؟ در سه روز گذشته که تبریز و سردرود و البته خسروشهر که درست از لحاظ جغرافیایی پشت سر شهر ما قرار دارد به علت آلودگی تعطیل بوده درحالی که طبق شاخص‌های هواشناسی و محیط زیست، هوای اسکو و سهند به همراه تبریز آلوده ترین شهرهای آذربایجان شرقی هستند!

حال میخواهیم بدانیم که لجاجت و یک دنده‌گی شما برای چیست؟ آیا کودکان این شهر ها آب‌شش دارند یا دود کش؟ اگر کودکی از این خود خواهی شما آسیب ببیند آیا جوابی دارید؟