به گزارش ترجمان صبح، توییت دیوانه‌‌وارِ دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و این تهدید که «در صورت اقدام تلافی‌جویانه [انتقامِ ترور سردار سلیمانی] از جانب ایران، ایالات متحده علیه ۵۲ هدف، اقدام خواهد کرد و شامل مراکز فرهنگی هم خواهد شد» با تفاسیر مختلف، رو به رو شده است.

مهم‌ترین تمرکز بر واژۀ مراکز یا سایت‌های فرهنگی است و این که مراد او چیست؟

یک نگاه این است که وقتی مراکز فرهنگی را نه تنها مستثنا نمی‌کند بلکه به عنوان «هدف» هم از آنها نام می‌برد، می‌خواهد بگوید دیوانه‌تر از آن است که تصور می‌شود. هم‌چنان که هنگام عربده کشیدن و نعره زدن و پرخاش کردن، فرد چندان به نوع چینش واژگانی که کار می‌برد، نمی‌اندیشد.

نگاه دیگر این است که منظور او از مراکز فرهنگی در واقع مکان‌های مذهبی یا مقدس است منتها اگر به صورت مستقیم به مکان‌های مذهبی اشاره کند حساسیت‌ها تحریک می‌شوند و سربازان آمریکایی در عراق زیر ضربه‌اند. چون مزار چهار تن از امامان تشیع در عراق واقع است و نمی‌تواند در عراق، حاضر باشد و مکان‌های مذهبی را در ایران تهدید کند و چه بسا در عراق ضربه ببیند چرا که به تعبیر فرمانده هوافضای سپاه، گوشت آمریکایی‌ها زیر دندان نیروهای ایران است.

نگاه سوم این است که نزدیکان ترامپ یا اسراییلی ها و حتی شخص نتانیاهو به او گفته‌اند که ایران تحت پوشش مراکز فرهنگی فعالیت نظامی انجام می‌دهد و می‌خواهد بگوید مراعات نمی‌کند.

هر چند مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درصدد توجیه یا توضیح این توییت برآمد اما اصطلاح «مراکز فرهنگی» را تکرار کرد تا بگوید عمداً به کار برده است.

اشاره به ۵۲ نقطه در ایران را، بدون مستثنا کردن مراکز فرهنگی می‌توان به این معنی دانست که قصد ندارد مانند عراق، نیرو گسیل کند بلکه به جنگ سایبری و نقطه‌ای باور دارد.

هر چند عدد ۵۲ تمثیلی از ۵۲ گروگان آمریکایی در طول ۴۴۴ روز تحقیر آمریکا در پی اشغال سفارت آمریکا در آبان ۱۳۵۸ دانسته شده، اما اگر تعبیر مشهور سردار شهید سلیمانی دربارۀ ترامپ (ترامپ قمارباز) را به یاد بیاوریم- چنان که دختر او هم یادآوری کرد- به طعنه می توان گفت چه بسا منظور واقعی ترامپ ۵۲ کارت باشد و این که قصد دارد بر سر ایران، قمار کند و محاسبات را کنار بزند.

از این رو در رمز گشایی از توییت دونالد ترامپ، خصوصا تهدید حمله به مراکز فرهنگی می توان گفت: او می خواهد بگوید من اهل محاسبه نیستم. اهل مخاطره ام و بر سر ایران قمار می‌کنم. در اندیشه تلافی ترور سردار سلیمانی نباشید!
هر چند که تا همین جا و با تصویب اخراج آمریکایی ها در پارلمان عراق پاسخ خود را دریافت کرده است.

در این تردیدی نیست که تهدید او هیچ نسبتی با عقلانیت سیاسی و حقوق بین الملل ندارد، تا جایی که حضور انبوه مردم را در مراسم تشییع سردار سلیمانی جدای از شخصیت او، می‌توان واکنش مردم به تهدیدات “قاتل” او دانست؛ هرچند در این که ترامپ، واقعاً دیوانه وار تهدید کرده است نیز تردید نیست.

اگر منظوراز مراکز فرهنگی مکان های مقدس باشد، صدام حسین هم در بمباران و موشک پرانی ها چنین نمی کرد یا به زبان نمی آورد حتی اگر تخت جمشید باشد که یادآور حملۀ اسکندر است.

با این حال یادمان باشد، همان اسکندر که در نگاه ما مهاجم است نزد آمریکایی ها « اسکندر کبیر» است و احتمالا دونالد ترامپ هنگامی که کودکی ۷ ساله بوده فیلم «اسکندر کبیر» به کارگردانی «رابرت راسن» را دیده است.

وقتی فرمانده کشوری دیگر را در کشوری ثالث، می کُشند و به آن می‌بالند و رسانه های غربی به جای لفظ «ترور» از «کشته شدن» سخن می گویند، تهدید حمله به مراکز فرهنگی نیز استبعادی ندارد./ عصر ایران