به گزارش ترجمان صبح، شهرام دبیری،رییس شورای اسلامی شهر تبریز در نطق پیش از دستور  ضمن گرامی‌داشت سالگرد پیروزی‌ انقلاب اسلامی و چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی‌ گفت: شهادت هنر مردان خدا است و این شهید یکی از بزرگترین‌ مردان‌ روزگار بود.

دبیری با اشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی گفت: با تصمیم گیری‌های درست باید رضایت شهروندان را جلب کرد تا شاهد حضور حداکثریشان درتمامی صحنه‌ها باشیم.

وی در ادامه  ابراز کرد: نیروی‌هوایی در دوران دفاع مقدس با از جان گذشتگی خدمات‌ بسیاری به کشور ارائه داده است و در دوران انقلاب نیز جزو اولین‌ نیرو‌های ملحق‌ شده به انقلاب مردمی بود.

لوایح شهرداری تبریز در صحن علنی شورای اسلامی شهر تبریز مورد بررسی قرار گرفت

لایحه شـهرداری در خصوص تمدیـد مهلت اجرای بنـد ۶ مصوبه شـماره ۴۶  شورا و اعمال مساعدت و کاهش مبنای محاسبه عوارضی متعلقه ناشی از ابقاء اعیانی های اهالی منطقه زنگوله باغ ( خیابان الهیه جدیدو کوی زمزم و نبوت ) مصوب جلسه ۷۹ کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد.

در ادامه لایحه شـهرداری تبریز در خصوص اصلاح بند ۴ ماده ۸ و تبصره ۶ ذیل بنـد مذکور در قراردادمشارکت مدنی فیمابین شـرکت عمران و توسعه به نمایندگی از طرف شهرداری تبریز با شرکت توسعه انبوهسـازان نگین آذربایجـان شـرقی در مورد اجرای پروژه مشـارکتی ۶۰۰ واحـدی مجتمع مسـکونی شـهرک صدرا و فاز ۲ اندیشه بررسی شد.

اعضای شورای شهر تبریز نسبت نحوه اجرا وپیامد‌های مشارکت‌ شهرداری در ساخت ۶۰۰ واحد مسکونی در شهرک اندیشه ابراز نگرانی کردند.

محرم محمدزاده به عنوان مخالف در این خصوص گفت: همواره‌ سایر ارگان‌ها و نهادها در مشارکت با شهرداری بار کار را به شانه‌ شهرداری می‌گذارند و شهرداری به تنهایی نسبت به انجام تعهدات اقدام می‌کند باید دقت شود در این قرارداد چنین مشکلاتی پیش‌ نیاید تا هم شهرداری و هم شهروندان متضرر نشوند.

علامحسین مسعودی ریحان نیز به عنوات موافق ابراز کرد: مشارکت شهرداری در احداث ۶۰۰ واحد مسکونی در شهرک اندیشه در راستای کاهش حاشیه نشینی و خطرات ناشی از فعالیت  گسل تبریز در محدوده گسل بوده  است.

وی افزود: تعهدات شهرداری طبق قرار‌داد با پیمانکار اجرا نشده و تلاش‌ها برای اخذ وام نیز به جایی ختم نشده و امروز پیمانکار هیچ راه دیگری برای اجرای پروژه  جز تغییر برخی مواد قرارداد ندارد.

فرج‌قلی‌زاده در پیشنهادی مطرح کرد:  براساس مستندات موجود پیمانکار توان اجرای پروژه‌ را ندارد و این بهانه‌که شهرداری به تعهدات خود عمل‌ نکرده قابل قبول نیست چون تعهدات شهرداری بعد از ۵۰ درصد اجرای پروژه بوده که هم اکنون تنها ۱۵ درصد پیشرفت از سال ۹۴ در پروژه دیده می‌شود.

این عضو شورا تاکید کرد: امکان‌ اینکه شهرداری در صورت اعطای مجوز پیش فروش به پیمانکار دچار مشکل شود وجود  دارد.

این لایحه با در نظر گرفتن قانون پیش فروش مورد تصویب اعضا شورای اسلامی شهر تبریز قرار گرفت.

نامه فرمانداری شهرستان تبریز در خصوص تعرفه عوارض محلی سال ۱۳۹۹ که در آن تاکید شده‌ بود افزایش تعرفه عوارض محلی و بهای خدمات براساس افزایش نرخ تورم سالانه باشد و چک وجه التزام اخذ نشود بررسی و براساس تصمیم اعضای شورای شهر هیچ گونه مغایرتی در طرح تعرفه عوارض محلی با نرخ افزایش تورم سالانه مشاهده نشده و بر اخذ چک‌ وجه التزام نیز اصرار بر مصوبه شد.

همچنین در ادامه لایحه شهرداری تبریز در خصوص کمک مالی به مبلغ ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از بابت عوارض و جرایم تخلفـات ساختمانی به دلیل عـدم امکان ۸ فقره چک بانکی برگشتی و تقسـیط مجـدد باقیمانــده بـدهی و رفع پلمپ مغازه وی (مصوب جلسه ۷۰ کمیسیون برنامه و بودجه ) مورد بررسی قرار گرفت.

فرج محمد قلیزاده با بیان اینکه این مساعدتها باید برای تمامی شهروندان بصورت یکسان در نظر گرفته شود، گفت: به لحاظ قانونی امکانات موجود باید بصورت مساوی بین شهروندان تقسیم شود.

کریم صادق زاده در خصوص مساعدت شورای شهر و شهرداری به شهروندان کم برخوردار گفت: مردم نیازمند و چشم انتظار کوچک‌ترین مساعدت‌های ما هستند، با تصویب کمک‌ به مردم کمک‌حال آنها باشیم.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم بررسی لوایح کمکی‌ در صحن شورا بررسی نشود سازوکاری  تعریف کنیم تا در چهارچوب آن به مشکلات شهروندان رسیدگی شود.

محرم محمد زاده نیز اظهار داشت: بررسی لوایح مرتبط به مساعدت مالی با مکانیزم متفاوت و در زمانهایی غیر از جلسات علنی باید مورد بررسی قرار گیرد.

لایحه مذکور مورد تصویب اعضا شورای اسلامی شهر تبریز قرار گرفت.