به گزارش ترجمان صبح،  ماراتن تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات مجلس در استان آذربایجان شرقی نیز  از بامداد امروز ۲۴ بهمن ماه همزمان با سراسر کشور رسما آغاز شد. ماراتنی که قرار است ۸ صبح اول اسفندماه به پایان خواهد رسید.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان،  دو میلیون و ۹۷۷ هزار و ۸۰۰ نفر، در کل استان واجد شرایط رای دادن هستند.

 تخلفات تبلیغاتی رصد می شود

طی روزهای اخیر هشدارهایی جدی از سوی مسئولان اجرایی و نظارتی انتخابات به کاندیداها داده شده است، هشدارهایی درباره فعالیت های تبلیغاتی در فضای مجازی تا خرید و فروش رأی یا پهن شدن سفره های غذا برای کسب رأی.

در قانون انتخابات، مجازات هرگونه تخلف انتخاباتی مشخص شده است. وزارت کشور در جاهایی که برخی از نامزدها از تایید صلاحیت خود اطمینان داشتند هم ورود کرده و نسبت به هر گونه تبلیغات زودهنگام یا خلاف قانون هشدارهای لازم را داده است.

راستگو، رئیس ستاد انتخابات استان نیز با تأکید بر لزوم قانون‌مداری داوطلبان و هواداران آنان گفته است: تمامی اقدامات خلاف قانون در استان رصد می‌شود و  اما در صورت هر گونه تخلف، ابتدا تذکر، ارشاد و راهنمایی انجام خواهد شد و اگر توجه نشود برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

شفافیت مالی کاندیداها، قانونی که دیر رسید

روز گذشته مهدوی،  فرماندار تبریز در جمع خبرنگاران در رابطه با قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی انتخاباتی گفت: قانون جدیدی که در این دوره عمل خواهد شد بسیار خوب است و محتوای قانون این است که هر نامزد یک شماره حساب و یک مسئول امور مالی به فرمانداری معرفی کند تا تمامی دخل و خرج این نامزد از این حساب برداشت و واریز شود و همچنین باید افراد به ما تمامی عملکرد را اعلام کنند تا ما نیز به وزارت کشور اعلام کنیم.

در این میان گرچه قانون شفافیت مالی نامزدهای انتخابات دیر به سرانجام رسید و لحظات آخر به فرمانداری ها ابلاغ شد اما به نظر می رسد روزنه ای امیدبخش در این انتخابات است تا بتواند جلوی ورود پول های کثیف به انتخابات را تا حد زیادی مسدود کند.