به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی ترجمان صبح به نقل از خبرگزاری راشا تودی، مجمع عمومی سازمان ملل جمعه درباره قطعنامه‌ غیر الزام‌آوری با درخواست قطع مخاصمه در کشور جنگ‌زده سوریه رای‌گیری انجام داد و ۱۱۲ کشور موافق و ۱۳ کشور دیگر مخالف آن بودند. این سند خواستار “قطع کامل تمام حملات علیه غیرنظامیان” و نیز “دسترسی فوری، امن، پایدار، بدون مانع و بی‌ قید و شرط کمک‌های انسان‌دوستانه” برای سراسر سوریه شد.

گرچه این قطعنامه تنها جنبه سیاسی داشت اما آمریکا از فرصت استفاده کرده و روسیه و سوریه را به دلیل عملیات‌های ضد تروریستی کنونی در حلب به باد انتقاد گرفت. سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل به این مجمع گفت: این یک رای‌گیری است که باید بایستیم و به روسیه و اسد بگوییم که کشتارها را متوقف کنند. این رای‌گیری‌ برای دفاع از اصول اساسی چگونگی فعالیت‌ کردن یک کشور است، حتی در دوران جنگ.

در مقابل، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: قطعنامه مورد نظر کانادایی‌ها “نقض‌های جدی” دارد که حمایت از آن را برای روسیه “غیر ممکن” می‌ساخت. علت پیدایش این درگیری و تکامل آن به اشتباه شناسایی شده است. تهدید تروریست‌ها و نقش اسپانسرهای خارجی در تداوم و افزایش آن تنها در نگاه کلی مشخص شده است. محکومیت‌ها کمکی نمی‌کند که ما به هدف مشخصی برسیم. مقصر حجم خرابی‌ها در سوریه هم به مهاجمان هستند که از سوی کشورهای حامی اپوزیسیون موسوم به میانه‌رو پیگیری می‌شود.

‌چورکین تاکید کرد: این نتیجه سیاست خارجی بدون فکر چندین بازیگر بین‌المللی و منطقه‌ای است که زمانی تصمیم گرفتند تا رهبری دمشق را تغییر دهند و نقشه سیاسی، قومی و اقتصادی این منطقه را مجددا تبیین کنند. اما با وجود حمایت مالی، لجستیکی و تبلیغات سیاسی از خارج، مفهوم موهوم اپوزیسیون میانه‌روی سوری عملا شکست‌خورده است.