ترجمان صبح/امیررضا آزاده: همواره در طول سالیان گذشته شیطنت و تلاش هایی از سوی برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج همیشه فارس صورت گرفت است که در این راستا شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی ‌به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی، روز دهم اردیبهشت که‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ی‌ هرمز در قرن شانزدهم میلادی بوده است را به‌ عنوان‌ روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ نامگذاری‌ کرد.
پهنه آبی ارزشمندی همچون خلیج فارس همیشه مورد توجه دنیا قرار دارد چرا که از یک رو تمدن و ثروت ارزشمندی را در خود جای داده است و از سوی دیگر یک منطقه کاملا خاص و استراتژیکی برای کشوری مثل ایران است.
خلیج فارس دارای موقعیت خاص جغرافیایی است زیرا تنگه‌ی هرمز، پل ارتباطی این آبراه با اقیانوس هند و آب‌های آزاد بوده و این موضوع، باعث شده تا منطقه از لحاظ تجاری و نظامی، به خلیج فارس وابسته باشد.
از طرف دیگر، ذخایر نفتی و غنای آب خلیج‌فارس از لحاظ مواد معدنی و غذایی نیز بر ویژگی‌های استثنایی خلیج‌فارس افزوده و موجب شده تا چشم طمع بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت‌های فرا منطقه‌ای، به سوی آن جلب شود.
این آبراه ارزشمند و حساس که همواره دارای منافع بزرگ اقتصادی و گاهی اوقات راه گشای موقعیت بزرگ سیاسی بوده و برای همین موضوع است که از روزگاران بسیار دور تاکنون، کشورهای غربی و استعمارگران را تشنه‌ی حضور و کسب مالکیت در این منطقه کرده است.
پهنه آبی خلیج فارس، از دیرباز تا کنون همیشه صحنه‌ی کشمکش و منازعات زیادی بوده و به تبع آن، زندگی سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه نیز، از این کشمکش‌ها متاثر شده‌ و به عنوان اهرم فشار قوی برای ایران یاد می شود.
از اواخر قرن بیستم و مخصوصا در سال های اخیر پیشرفت تکنولوژی، صنعت و تجارت سبب عبور و مرور، تعرض گسترده و روزافزون انواع شناورها و تخلیه‌ی مواد آلاینده‌ی آنها به این منطقه حساس شد که از مهم‌ترین عوامل آلودگی محیط‌زیست دریایی خلیج‌فارس هستند و توانسته‌اند در اندک زمانی بوم سازگان بی‌نظیر آن را تا چندین برابر حد مجاز، آلوده کرده و آبزیان و موجودات آن را با خطر نابودی مواجه کنند.
با این حال این میراث گرانبها اکنون با تمام ویژگی های منحصر بفرد خود می تواند با خلاقیت و برنامه های عظیم، اقتصاد زخم خورده کشور را با صنایع مختلف از جمله گردشگری بیشتر به سمت توسعه یافتگی هدایت کند