به گزارش ترجمان صبح، رضا رحمانی در گفت و گوی تلگرامی در گفتمان روز رجال تبریز عنوان کرد: شرایط پیش فروش خودرو که هم‌اکنون در حال اجراست همان طرحی است که بنده بعد از اینکه بازار خودرو به هم خورده بود ارائه کردم؛ بازار خودرو در زمان خدمت من دو بار با آشفتگی همراه شد که یکی در سال ۹۷ بود که نسبت به جمع آوری مشکلات اقدام کردیم.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح تعلل می‌کردند اما بنده در اواخر حضور در وزارت صمت ۲۴ ساعت فرصت دادم و خوشبختانه قبل از برکناری‌ام اجرای آن را ابلاغ کردم.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت گفت: از یک سال قبل دنبال ساماندهی بازار خودرو بودم و در زمان بنده تولید سه برابر و خودروها از پارکینگ جمع شد.

وی ادامه داد: شرکت های زیر مجموعه را تحت فشار قرار دادیم تا موانع رفع شود، دستگاه های مختلف را پای کار آورده و قوه‌ی قضاییه را در این راستا سهیم کردم تا برنامه های منظم را شاهد باشیم.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص طرح نفلین سینت سراب بیان کرد: این طرح نیز یکی از برنامه های مهم دوران خدمت من بود که در وضعیت خشکسالی بالای ۱۵۰ یورو به این طرح اختصاص دادیم علیرغم اینکه مخالفت های بسیاری در این راستا وجود داشت.

وی ادامه داد: بر اساس ذهنیت منفی برخی می پنداشتند که بخاطر اینکه آذربایجانی هستم به این طرح اهمیت می دهم در حالی که باید این پروژه ها اجرایی می شد چراکه این طرح ها در اقتصاد کشور و هم در اقتصاد آذربایجان و اشتغال آن اهمیت بسزایی دارد.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت:در حوزه پتروشیمی هم مشکلات بسیار زیادی را شاهد بودیم و قیمت ها دو برابر افزایش داشت و دلالان نیز در این راستا جولان می دادند، با طرح ساماندهی این حوزه را نیز با همکاری دستگاه های نظارتی برنامه هایی را ترتیب دادیم و تا ۹۰ درصد مشکلات این حوزه را حل کردیم.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت گفت: همزمان با اصلاح صنعت خودرو و پتروشیمی و… طرح و برنامه های بسیار مهمی را انجام دادیم تا بر مشکلات غلبه کنیم.

رحمانی در خصوص افزایش حقوق کارگران گفت: این موضوع در محوریت وزارت کار قرار دارد اما ماهمیشه به کارگر احترام می‌گذاریم و تاکید داریم که این قشر زحمت‌کش باید حق و حقوق خود را دریافت کنند.

وی خاطر نشان کرد: اعتقادم این است سرمایه انسانی مهم ترین سرمایه هر کشوری است که باید از سایر منابع جدا شود چراکه این انسان است که می تواند کارها را با موفقیت پیش برد.

وزیر سابق صمت در خصوص حمایت از واحدهای تولیدی در دوران شیوع ویروس کرونا توضیح داد: برای اقلام کرونایی واقعا اقدامات بسیار مهمی را انجام دادیم که حتی باعث تحسین رقیبان و دشمنان ایران اسلامی شد.

وی در در خصوص عدم تعطیلی برخی واحدهای تولیدی یادآور شد: در روزهای قرنطینه ما تصمیم گیر نبودیم و ستاد کرونا در این خصوص دستور ابلاغ می کرد چون کاملا یک موضوع فنی بود.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت افزود: برخی از واحدهای تولیدی هم در این دوران تعطیل شده بودند که بعدها ستاد با رعایت پروتکل های بهداشتی مجوز فعالیت دوباره آنها را صادر کرد.

رحمانی گفت: خوشبختانه با جدیتی که وزارت خانه داشت و با رعایت موارد بهداشتی توسط کارگران واحدهای تولیدی، تولید متوقف نشد و در عین حال سلامت سرمایه های انسانی حفظ شد و کمک بسیاری به مدافعان سلامت در این راستا انجام شد.

وزیر سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود اظهار کرد: ما بعد اینکه بیماری کرونا وارد کشور شد تولید روزانه ۲۰۰ هزار ماسک را بنابر دستور وزارت بهداشت به ۵ میلیون رساندیم.

وی گفت: حتی هنگامی که صمت را تحویل می دادم این تولید به ۶ میلیون رسیده بود یعنی در حدود دو ماه تولید ماسک را از ۲۰۰ هزار به ۶ میلیون رساندیم و تولید بیش از ۳۰ برابری را شاهد شدیم.

رحمانی با بیان اینکه ما از کشوری وارد کننده به کشوری صادر کننده در شرایط کرونایی تبدیل شدیم، افزود: مواد بهداشتی و شوینده را نیز در این ایام سریعا با ظرفیت زایی تولید روانه بازار کردیم.