به گزارش ترجمان صبح، علی نوبخت روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با رد شایعه حمل و قاچاق گندم تولید استان اردبیل به جمهوری آذربایجان گفت: حمل محصول گندم تولیدی این استان به سایر مناطق کشور هم تنها با مجوزهای موردی و به صورت محدود انجام می‌شود.

وی با اشاره به شروع عملیات خرید تضمینی گندم به عنوان بزرگترین خرید تضمینی محصولات کشاورزی از ۱۴ خرداد ماه در استان اردبیل افزود: تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط مراکز خرید شرکت غله و خدمات بازرگانی خریداری شده است.

او ارزش گندم خریداری شده استان را سه هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: تاکنون بیش از سه هزار میلیارد ریال از مبلغ محصول خریداری شده گندم‌کاران استان به حساب زارعان واریز شده و پرداخت بهای گندم خریداری شده همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به دایر شدن ۴۴ مرکز خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سرتاسر استان توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی اظهارداشت: خرید محصول گندم توسط این مراکز در مناطق گرمسیری شمال استان به اتمام رسیده و در روزهای آینده در مناطق سردسیری از جمله شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین، خلخال و کوثر ادامه می‌یابد.

نوبخت با اشاره به افزایش ۴۶ درصدی قیمت مصوب خرید تضمینی گندم در سال جاری بیان کرد: هم اکنون هر کیلوگرم گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با اعمال یک درصد افت غیرمفید و چهار درصد افت مفید به نرخ ۲۵ هزار ریال خریداری می‌شود.

وی همچنین از حمل ۲۲ محموله گندم خریداری‌شده به سیلوهای استان در چند هفته اخیر خبر داد و اضافه کرد: هزینه حمل گندم خریداری شده از مراکز خرید به سیلوها بر عهده اداره کل غله و خدمات بازرگانی است.

او در ادامه با اشاره به تامین همه گندم مورد نیاز کارخانه‌های آرد استان از داخل استان گفت: گندم تولید شده منطقه بویژه محصول منطقه مغان از کیفیت و مطلوبیت بالاتری برخوردار است.

وی نیمی از موضوع کیفیت نان را مربوط به گندم و آرد و نیم دیگر را مربوط به شرایط تهیه خمیر و طی شدن مراحل پخت و مهارت نانوایان دانست و بیان کرد: متولیان امر برای افزایش کیفیت باید ۲ هزار و ۷۰۰ نانوایی را در مناطق مختلف استان اردبیل مورد پایش قرار دهند.

نوبخت کیفیت آرد تولیدی از گندم استان اردبیل را مطلوب و بالا عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به کشت گندم مرغوب در مزارع آبی و دیم وجود پروتئین و سایر مواد مغذی موجود در محصول، گندم تولید در منطقه آرد دهی مناسبی دارد و از کیفیت و مرغوبیت بالا برخوردار است.

به گزارش ایرنا، برداشت گندم از مزارع دیم و آبی منطقه گرمسیری مغان در شمال استان اردبیل از حدود یک ماه پیش آغاز شده و عملیات خرید تضمینی محصول مازاد بر نیاز کشاورزان نیز توسط ۳۰ مرکز تعاون روستایی و ۴۴ مرکز شرکت غله و خدمات بازرگانی شروع شده است که همچنان ادامه دارد.

تا ۲ روز پیش نیز در ۳۰ مرکز خرید تضمینی گندم متعلق به تعاون روستایی استان نیز بیش از ۷۳ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان اردبیل از زارعان خریداری شده است.

امسال نرخ خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بر اساس تصمیم دولت افزایش ۴۶ درصدی نسبت به سال گذشته داشته و هر کیلوگرم گندم به نرخ ۲۵ هزار ریال با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید خریداری می‌شود.

بر اساس اعلام مسوولان استان، حدود ۳۵۰ هزار تن ظرفیت ذخیره گندم در انبارها و سیلوهای استان اردبیل وجود دارد.

امسال در سطح ۳۰۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل محصول گندم کشت شده و پیش‍‌بینی می شد که میزان تولید امسال به حدود ۵۸۰ هزار تن برسد ولی مزارع گندم استان با شدت گرفتن گرما و باد گرم کم‌سابقه اوایل خردادماه، دچار تنش و کاهش احتمالی تولید شد.

هنوز میزان دقیق خسارت گرمازدگی مزارع و تولید گندم استان مشخص نیست و رقم دقیق آن در شهریور ماه مشخص و اعلام خواهد شد.  

محصول گندم با حدود ۳۰۵ هزار هکتار، با حدود ۵۰ درصد سطوح قابل کشت استان، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.