به گزارش ترجمان صبح، محمد صالح مرادی با بیان اینکه برای احداث مجتمع ذوب باید پنج پکیج ایجاد شود، گفت: کارخانه ذوب، پالایشگاه، فلوتاسیون، یو تیلیتی، پلنت اسید سولفوریک و پلنت اکسیژن برای تکمیل چرخه ذوب نیاز است که با ایجاد کارخانه ذوب می توان در منطقه آذربایجان سالانه ۱۰۰ هزار تن مس کاتد تولید کرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت پالایشگاه احداثی برای تولید مس کاتد ۲۰۰ هزار تن در سال در نظر گرفته شده است ، گفت: احداث بخشی از سالن‌های ذوب به اتمام رسیده و جرثقیل‌های مورد نیاز نیز خریداری و تعبیه شده است.

این مسئول افزود:۱۴۰ میلیارد تومان ریالی و ۵۷ میلیون یورو ارزی تا الان برای احداث و ایجاد زیرساخت‌های زنجیره  کارخانه ذوب مس هزینه شده  و  سالن‌های مورد نیاز و مجوز های مختلف ایجاد و اخذ شده است.

مرادی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص مراسمی که اسفند ماه پارسال برگزار و طی آن از ورود تجهیزات ذوب به مجتمع مس سونگون خبر داده شد ، گفت: هیچ یک از تجهیزات ذوب بع مجتمع مس سونگون وارد نشده و تجهیزاتی که در آن زمان به معدن وارد شده مربوط به فاز ۳ تغلیظ بوده که تا زمان آماده سازی محل در انبار های شرکت ملی مس ایران در کرمان انبار شده بود و پس از ایجاد زیرساخت ها به استان آورده شد.

وی درخصوص تجهیزات وارد شده در اسفند ماه سال گذشته به معدن مس سونگون افزود: نیاز پنج ناحیه معدنی کشور به تجهیزات مختلف در سال های قبل تامین شده بود که تا زمان تکمیل زیرساخت ها در رفسنجان انبار شده بودند و تجهیزات هر پنج معدن در زمان تکمیل زیرساخت ها ارسال شد که یکی از آنها تجهیزات مس سونگون بود.

مرادی در خصوص اعتبار کل پروژه و روش استخراج نیز گفت: برای ذوب مس روش های مختلفی وجود داشت که با برگزاری یک مناقصه بین المللی از شرکت‌های فعال برای ایجاد زیرساخت های تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن مس کاتد در مس سونگون دعوت و  یک شرکت بین المللی برنده آن شد که بررسی های فنی و اقتصادی برای شروع پروژه انجام‌ و قرارداد اجرایی آن نیز بسته شده بود.

وی افزود: پس از عقد قرارداد به دلیل تحریم ها شرکت خارجی از ادامه پروژه انصراف داد که تصمیم بر آن شد اجرای این پروژه به شرکت‌های داخلی سپرده شود که ۳۷ شرکت داخلی برای این کار اعلام آمادگی کردند و ۱۱ شرکت حائز دریافت اسناد مناقصه شدند.

سرپرست پروژه احداث کارخانه تولید مس کاتد در مس سونگون با بیان اینکه نمایندگان شرکت‌های حائز شرایط فردا ۲۷ مرداد ماه برای بازدید به مجتمع مس سونگون خواهند آمد گفت: ۲۸ مرداد نیز جلسه توجیه فنی در تهران برگزار خواهد شد تا قیمت های نهایی اعلام شود.

این مسئول در مجتمع مس سونگون با بیان اینکه ۳ تا ۴ ماه برای انعقاد قرارداد نهایی زمان نیاز است، گفت: ۲ ماه به شرکت‌ها فرصت داده شده که شریک خارجی برای پروژه مشخص کنند.

وی با بیان اینکه ۲۶۵ میلیون یورو بودجه برای احداث کارخانه ذوب با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن پیش بینی شده که مس سونگون این هزینه را تامین خواهد کرد و برای تکمیل پروژه ۴ سال زمان نیاز خواهد بود.
همچنین علی بیات ماکو مدیرعامل مجتمع مس سونگون ورزقان نیز در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به کشف ذخایر جدید در مجتمع مس سونگون گفت: در روز‌های آینده جزئیات این کشفیات اعلام می شود.

وی با بیان اینکه طرح‌های خوبی در زمینه توسعه مس سونگون از جمله ایجاد کارخانه ذوب و پالایش در مجتمع مس سونگون درحال اجرا است ، گفت: هم اکنون سالانه ۳۰۰ هزار تن کنسانتره تولید می‌کنیم که در ۲ فاز تولید می‌شود که فاز ۳ تغلیظ درحال احداث است و اجرای فاز ۴ نیز تایید شده است.

مدیرعامل مس سونگون با بیان اینکه سامانه بلچینگ در حال راه اندازی کامل است، گفت: از طریق این سامانه می‌توان سالانه ۳ هزارتن مس کاتد از مس کم خلوص تولید کرد.

وی با اشاره به زمان احتمالی تکمیل و راه اندازی کارخانه ذوب و پالایش در مجتنع مس سونگون نیز گفت: کارخانه ذوب و پالایش سال ۱۴۰۴ به بهره برداری خواهد رسید.

وی بار دیگر با اشاره به کشفیات اخیر در منطقه آذربایجان گفت: براساس اکتشافات اخیر آذربایجان قطب مس کشور خواهد شد چرا که ذخایر خوبی در اهر، سونگون و آذربایجان غربی کشف شده است.