به گزارش ترجمان صبح، فدراسیون انجمن‌های ورزشی تقریبا یک فدراسیون بی‌نام و نشان است اما یکی از نکات جالب این رشته ورزشی، فراگیری آن بوده که حدود ۲۰ رشته اصلی، ۴۷ رشته زیر مجموعه، ۱۲۰ تیم ملی، ۴ رشته المپیکی و رشته‌های متعدد آسیایی را فراگرفته است.

اما شاید خیلی از عموم جامعه یا حتی ورزش دوستان با نام این فدراسیون و این هیئت ورزشی حتی آشنا نیستند و تابدین لحظه نیز نام هیئت انجمن‌های ورزشی را نشنیدند.

در این خصوص با علی حسن‌پور رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی استان آذربایجان‌شرقی مصاحبه‌ای داشتیم که در زیر می‌خوانید؛

*در ابتدا در خصوص رشته انجمن‌های ورزشی بیشتر توضیح بدید.

در درجه اول باید بگویم که متاسفانه این هیئت ورزشی گمنام مانده و چندان در بین عموم جامعه نام و نشانی ندارد. اما این انجمن ورزشی حدود ۲۰ رشته جذاب و متنوع را در برمی‌گیرد و واقعا ورزشکارانی هستند که در حد حرفه‌ای و جهانی در این رشته‌های ورزشی فعالیت دارند.

ببینید به طور خلاصه باید بگویم که رشته‌های ورزشی که همگانی نیستند و بیشتر فعالیت قهرمانی دارند اما باتوجه به عدم استقبال نه چندان زیاد عموم جامعه همانند فوتبال، والیبال و… این رشته‌های ورزشی به یک فدراسیون جامعه تبدیل شدند.

*پس با این حساب اگر یک رشته ورزشی فعالیت خود را در سطح کشور گسترش دهد، می‌تواند به یک فدراسیون مستقل تبدیل شود؟

صد در صد. من در تاریخچه هیئت انجمن‌های ورزشی که مطالعه می‌کردم، رشته ورزشی کبدی در روزهای اول زیر نظر این فدراسیون بود اما به مرور زمان و گسترش این رشته در جامعه، وزارت ورزش تصمیم گرفت تا کبدی را به یک فدراسیون مستقل تبدیل کند.

من حتی در رابطه با برخی رشته‌های ورزشی زیر نظر این هیئت باید بگویم که بسیار فعال و قهرمانانه فعالیت دارند. همانند رشته ورزشی راگبی (فوتبال آمریکایی) که زیر نظر هیئت انجمن‌های ورزشی است قبلا یک فدراسیون مستقل بود که بنابه دلایلی به مجموعه انجمن‌‌های ورزشی تغییر سیستم داد.

*فارغ التحصیل کارشناس ارشد معماری هستی اما با چه معیارهای ورزشی به عنوان رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی استان انتخاب شدی؟

من گوینده و مجری اخبار ورزشی صدا و سیما شبکه سهند نیز هستم که اگر اشتباه نکنم، در سال ۹۵ یک خبر از سپک تاکرا مراغه را برای ارائه خبر در بخش خبری شبکه سهند تنظیم می‌کردم که با این رشته ورزشی جذاب و مهیج آشنا شدم و در صدد این بودم که هیئت تخصصی و ساختار سپک تاکرا را پیدا کنم.

بعد از تحقیقات فراوان در اواخر سال ۹۷ بیشتر با سپک تاکرا و انجمن‌های ورزشی آشنا شدم که البته قصد و نیت مدیریتی نداشتم. در انتخابات سال ۹۷ رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی انتخاب شد اما باتوجه به قانون منع بکارگیری بازنشستگان در هیئت‌های ورزشی، انتخابات مجدد در اواخر سال ۹۸ برگزار شد و من نیز با مشاوره‌های متعدد در انتخابات شرکت کردم و انتخاب شدم و امیدوارم بتوانم مثمرثمر باشم.

*هدف اصلی رئیس جدید هیئت انجمن‌های ورزشی یا اهداف راهبردی این هیئت چه چیزی است؟

ما ۳ کارشناس که دارای دکترای تربیت‌بدنی نیز هستند، درخواست کردیم که تحت عنوان کمیته راهبردی برای ارزیابی بیشتر تمامی رشته‌های ورزشی این هیئت به ما کمک کنند که در اردیبهشت ماه سال جاری نیز جلسات متعددی با این عزیزان برگزار کردیم که از ما خواستند تا اواسط شهریور ماه منتظر ارزیابی و تحقیقاتی بمانیم تا برخی شرایط فعلی استان را به ما اطلاع دهند.

*راگبی یا همان فوتبال آمریکایی در آذربایجان‌شرقی فعال است؟

یکی از رشته‌های فعال و موفق انجمن‌های ورزشی، راگبی است. حتی اگر نگاهی به دوره‌های اخیر مسابقات کشوری بندازیم می‌توان مشاهده کرد که راگبی آذربایجان‌شرقی همیشه جزو ۳ استان برتر کشور بوده است. حتی صادق نبی‌دوست اصالت تبریزی دارد که مدتی بود با سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کند، سرمربی تیم ملی راگبی ایران بود.

*به غیر از راگبی، دیگر رشته فعال ورزشی در سطح استان داریم؟

سپک تاکرا نیز یک رشته ورزشی فعال در سطح استان است که می‌توانم بگویم که شهرستان مراغه قطب این رشته ورزشی شاید در شمالغرب کشور است. فلوربال، فوتبال دستی، فوتبال روی میز است که شاید راگبی و سپک تاکرا عمدتا در آذربایجان‌شرقی فعلا فعالیت گسترده‌ای دارند.

*ولی به نظر می‌رسد که برخی رشته‌های ورزشی زیر نظر این هیئت در استان چندان فعال نیستند.

بله متاسفانه باتوجه به برخی شرایط حاکم، برخی رشته‌های ورزشی در استان فعال نیستند. همانند موج‌سواری که باتوجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی، امکان فعالیت در استان ما به هیچ عنوان وجود ندارد. بیسبال، کریکت هم از جمله رشته‌های تقریبا غیرفعال در استان هستند.

البته باید به این نکته هم اشاره کنم که من تقریبا حدود ۳ یا ۴ ماه پیش ریاست این هیئت ورزشی را برعهده گرفتم و طبیعی است که در این مدت کوتاه و باتوجه به عدم فعالیت خیلی از رشته‌های ورزشی به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا، عملا چندان نتوانسته باشیم همه ر‌شته‌ها را فعال کنیم. اما برنامه‌هایی که توسط روسای انجمن‌ها نیز به آن پرداخته شده است، هدف فعال کردن اکثر رشته‌های ورزشی در استان است.

*در رشته‌های آبی و هوایی نیز انجمن‌های ورزشی فعالیت دارد؟

بله. موج سواری، جت اسکی، اسکی روی آب از جمله رشته‌های ورزشی آبی زیر نظر این هیئت هستند که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، سعی داریم این رشته‌های ورزشی را در برخی از سدهای تفریحی استان فعال کنیم.

رشته‌های هوایی نیز شرایط گسترده‌ای دارند و از جمله پرندگان پاراگلایدر، کایت، پاوردهنگ گلایدر، هواپیماهای مدل، اکروباسی هوایی، چتربازان و بالون سواران از رشته‌های هوایی زیر نظر هیئت انجمن‌های ورزشی هستند که در این خصوص هم باید بگویم که برخی صحبت‌ها با مسئولان ذی‌ربط انجام گرفته تا بتوانیم با احداث برخی سایت‌های تخصصی، نسبت به پیشرفت رشته‌های هوایی تلاش زیادی را انجام دهیم.

*ظاهرا مدعی شده بودید که ۳ رشته ورزشی زیر نظر انجمن‌های ورزشی، جزو ۱۰ رشته پرطرفدار دنیا است.

بله دقیقا. در این رابطه باید بگویم که طبق آمار ۱۰ رشته پرطرفدار ورزشی در دنیا ۳ رشته ورزشی کریکت و راگبی از جمله رشته‌های ورزشی پرطرفدار دنیا هستند.

طبق آمار به ترتیب فوتبال، کریکت، هاکی چمن، تنیس، والیبال، پینگ پنگ، بسکتبال، بیسبال، راگبی و در نهایت گلف ۱۰ رشته پرطرفدار دنیا هستند که از این بین، کریکت، بیسبال و راگبی در ایران زیر نظر هیئت انجمن‌های ورزشی فعالیت دارند.

*به نظر می‌رسد نمی‌توانید تمامی رشته‌های ورزشی را در تمامی شهرستان‌های استان فعال کنید.

مطلب شما تقریبا درست است، چون نسبت جمعیت هم به این موضوع اهمیت زیادی دارد. ما سعی می‌کنیم که یک رشته ورزشی را در یک شهرستان تبدیل به قطب کنیم همانند شهرستان مراغه که به قطب سپک تاکرا تبدیل شده است.

*پارکور هم از رشته‌‎های پرطرفدار هیئت انجمن‌های ورزشی است.

دقیقا. به خوبی مطلع هستید که رشته ورزشی مهیج پارکور چند سالی است که در کشور و در جمع جوانان بسیار طرفدارهای خاصی دارد و پارکورکارهای زیادی نیز در سطح تبریز و آذربایجان‌شرقی فعالیت دارند که تلاش بر این است که یک سازماندهی مناسب در این خصوص صورت بگیرد و حدود ۱۸۰ ورزشکار سازمان یافته نیز در حال فعالیت هستند.

*برای ترویج این هیئت ورزشی بین عموم جامعه یا مردم، برنامه‌های عمومی در فضای شهر یا مکان‌های خاصی را در نظر دارید؟

یک جشنواره به نام جشنواره ائل‌گلی را در نظر گرفتیم که در حال حاضر نیز صحبت‌های اولیه در این خصوص انجام شده است که حتی مشابه این جشنواره، در اصفهان رخ داده است که بسیار پرمخاطب قرار گرفت. در این جشنواره سعی بر این است که در فضای ائل‌گلی رشته‌های ورزشی را طراحی کنیم.

اصفهان هر سال حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ ورزشکار را در این جشنواره جذب رشته‌های انجمن‌های ورزشی می‌کند و ما نیز مطمئن هستیم که با برگزاری چنین رشته‌های ورزشی مخاطبان مستعد را جذب کنیم.

*رئیس انجمن‌های ورزشی هیئت را به صورت کامل انتخاب کردید؟

تابدین لحظه رئیس تمامی انجمن‌ها به صورت کامل انتخاب نشده است اما ما به صورت کامل از افراد علاقمند در این خصوص بهره می‌گیریم. برای مثال، رئیس کمیته‌های ورزشی فوتبال دستی و اسپوکس، ۲ روزنامه‌نگار باسابقه استان هستند که در این رشته‌های ورزشی نیز فعالیت و برنامه مناسبی دارند. 

*در حوزه بانوان نیز فعالیت دارید؟

باید بگویم که بسیار بسیار کم است و شاید به قول گفتنی، به چشم نیاید. اما یکی از اعضای کمیته راهبردی هیئت، یکی از اساتید دانشگاه و استعدادیاب فدراسیون والیبال را به عنوان نائب رئیس هیئت انتخاب کردیم و با این اساس سعی داریم بانوان را نیز جذب این رشته‌های ورزشی کنیم. ببینید، ما ۲۰ کمیته انجمن ورزشی داریم و باید قبول کرد که شرایط سخت و پیچیده‌ای داریم تا این کمیته‌ها را پایه‌ریزی کنیم.

البته در رشته‌های هوایی ما حدود ۲۰ الی ۳۰ نفر خلبان خانم داریم که قابلیت پیشرفت دارند. ما در حال حاضر فقط یک سایت پروازی داریم و باتوجه به کوهستانی بودن آذربایجان‌شرقی، می‌توانیم سایت‌های متعدد پروازی راه‌اندازی کنیم که در بحث توریست ورزشی نیز بسیار تاثیر مثبت دارد.

*در بحث توریست ورزشی که اشاره کردی، به نظر می‌رسد می‌توانید فعالیت خوبی داشته باشید.

بله، دقیقا. باتوجه به وجود سدهای آبی در آذربایجان‌شرقی و کوهستانی بودن این استان می‌توانیم سایت‌ها و اماکن مختلفی را راه‌اندازی کنیم. در حال حاضر نیز سعی کردیم از مدیران مرتبط هوایی و آبی در این خصوص بهره بگیریم که بتوانیم برخی رشته‌های ورزشی را فعال‌تر کنیم.

*صحبت پایانی.

ما برای پارکور و دارت نیز یک سالن تخصصی در نظر گرفتیم که یک مجموعه بسیار کامل و عالی است و می‌توانم بگویم که حتی برای سالن دارت نیز، بهترین سالن دارت کشور می‌تواند باشد که امید داریم تا پایان شهریور ماه این ۲ سالن تخصصی بکارگرفته شود.