ترجمان صبح/ سمیه گل محمدی: برگزاری جشنواره ایران زمین در هفته گذشته بهانه‌ای شد تا پای صحبتها و درد دلهای سرپرست و اعضای گروه پارلا، به عنوان تنها نماینده آذربایجان در این جشنواره بنشینیم. که خلاصه این صحبت‌ها در ادامه می‌آید…


فریبا سهرابی، به نمایندگی از سرپرست گروه پارلا در جشنواره ایران زمین در گفت‌وگو با ترجمان صبح با اشاره به جشنواره های متعدد برگزار شده در استان های مختلف، اظهار کرد: جشنواره ازدواج اقوام ایران زمین که در استان گرگان برگزار شد؛ یکی از جشنواره های متعددی بود که در سراسر ایران به ویژه در خطه های شمالی و پایتخت برگزار می شود.


وی افزود: این جشنواره دومین دهه‌اش را سپری می کند که سال گذشته نیز گروهی از هنرمندان استان ما در این رویداد شرکت کرده بودند.


سهرابی خاطرنشان کرد: امسال نیز گروه “تبریز دنس” دعوت شده بود که به ما نیز پپیشنهاد کردند در این رویداد حضور یابیم تا با شرکت در ان رویدادهای تاریخی و سنتی آذربایجان را به شکل حرکات آیینی به اقوام مختلف معرفی کنیم.


وی ادامه داد: جشنواره ازدواج اقوام ایران زمین دو روز پشت سر هم با حضور ۹ قوم کرد ، ترک، لر و گیلانی و … به صورت مجازی تنها با حضور اختصاصی گروه ها و اهالی رسانه با رعایت پروتکل های بهداشتی بدون تماشاگر برگزار شد.

سهرابی افزود: از منطقه شمالغرب کشور نیز گروه پارلا متشکل از گروه ۴نفره بانوان و تبریز دنس گروپ با ۵ نفر از آقایان به عنوان تنها نماینده استان های شمالغرب در این رویداد شرکت کرده بود.

وی یاد آورشد: این رویداد به  حالت نمایشی و تئاتری برگزار و موضوع جشنواره معرفی آیین های سنتی ازدواج مناطق مختلف کشور طی یک برنامه و اجرا به مردم معرفی شود.

سهرابی گفت: زمان تمرین برای این جشنواره بسیار کم بود ولی در این حین توانستیم با تمرینات مکرر و لباس ها و اجرای جذاب کاری مورد قبول در جشنواره ارائه کنیم.

وی افزود: متاسفانه این گونه رویدادها تنها در خطه آذربایجان برگزار نمی شود ولی در سایر استان ها با استقبال مردم و مسئولان روبرو می شود.

سهرابی با انتقاد از اینکه دلیل عدم برگزاری این رویدادها در خطه ما معلوم نیست خاطرنشان کرد: تبعیض در این راستا بیداد می کند که این موضوع بسیار آزاردهنده و باعث تاسف است.

وی با اشاره به سابقه فعالیت هنری خود یادآورشد: شرایط حضور در فضای هنر از کودکی برایم محیا نبود و دیر وارد عرصه شدم ولی با تمرین و تلاش مکرر توانستم خودم را به حدی برسانم که بخشی از دغدغه هایم را کاهش دهم.

سهرابی همچنین درباره فعالیت آموزشی خود گفت: اولین کلاسی که در آن حضور داشته ام در ۲۲سالگی بود؛ با اینکه دیر شروع کرده و انعطاف های لازم را نداشتم ولی تلاش های بسیاری در این راستا کرده و اکنون ۱۲ سال از فعالیتم در این وادی می گذرد که به طور حرفه ای ۶ الی ۷ سال است این حرفه را دنبال می کنم و به طور رسمی نیز یک سال است با گروه پارلا شروع به همکاری کرده ام.

فاطمه محمدی، سرپرست گروه پارلا نیز در این گفت‌وگو درخصوص تاریخچه تاسیس و فعالیت این گروه اظهارکرد: گروه پارلا از سال ۹۵ متشکل از یک گروه تلفیقی از دو بخش موسیقی و حرکات آیینی است

وی با اشاره به چندین سال فعالیت مستمر و حرفه‌ای گروه پارلا، خاطرنشان کرد: در سال های ۹۵ تا ۹۷ هر سال یک اجرا و در سال ۹۸ دو اجرای رسمی در تالار وحدت و نیاوران با اجرای کنسرت رسمی انجام شده است.

وی در خصوص مشکلات این حوزه افزود: گروه پارلا یک گروه موفق بوده ولی متاسفانه از آنجایی مانعی نامرئی برای روی صحنه رفتن موسیقی و حرکات ایینی در شهر اولین‌ها وجود دارد همواره با مشکلات بسیاری مواجه بودیم.

سرپرست گروه پارلا ادامه داد: از سوی دیگر مشکلات مالی نیز در این راستا بیداد می کند ولی این گروه با همدلی توانسته سرپا بماند و به موفقیت های خود ادامه دهد.

وی با بیان اینکه اجرا در شهرهای دیگر با محدودیت مواجه است و نمی توان تمامی اعضای گروه را به همه شهرها برای اجرا ببریم، یادآورشد: از طرفی نیز بازتاب این موضوع در شهر خودمان باعث شده عموم مردم طرز فکری منفی داشته باشند چراکه مردم فکر می کنند ما با سلیقه شخصی عمدا این کنسرت را در شهر خودمان برگزار نمی کنیم، در حالی که یک سری مشکلات و صدور نشدن مجوز‌ها باعث شده ما نتوانیم این هنر را در زادگاه خودش اجرا کنیم.

محمدی افزود: از مسئولین انتظار می رود هنرمندان این عرصه را حمایت کنند تا آنها نیز بتوانند فرهنگ و ایین های خطه خود را در استان برای عموم مردم به حالت نمایشی اجرا کنند.

سرپرست گروه پارلا با اشاره مجدد به عدم برگزاری چنین برنامه هایی اظهارکرد: ای کاش شرایط به گونه ای فراهم شود که هنرمندان این خطه همه بتوانند فعالیت های خود را به صورت مستمر ادامه دهند.

وی افزود: در خود اذربایجان هیچ وقت شرایطی محیا نشده که جشنواره هایی چون جشنواره ازدواج اقوام ایران زمین برگزار شود تا ایین ها در این رویداد به نمایش درآید.

محمدی با بیان اینکه همه شهرهای ایران آیین های خاص خود را دارند، گفت: به طور مثال ایران ما همانند یک پارچه چهل تکه است که هر تکه ی آن مربوط به یک قوم می شود ولی آذربایجان همیشه در سر آن قرار گرفته و حرف اول را می زند.


وی در خصوص این گروه یادآورشد: اعضای ثابت گروه پارلا در موسیقی حدود ۱۱ نفر هستند که در برخی کنسرت ها آمار تغییر می کند اما در حرکات آیینی نیز ۸ نفر ثابت و در برخی اجراها حتی ۱۲ نفره به روی صحنه رفته ایم؛ غلامرضا میرزازاده مدیر برنامه، سرپرست موسیقی و خواننده ماریا یزدانی و سرپرست گروه رقص نیز به عهده من است.

فاطمه محمدی با بیان اینکه از کودکی علاقه ی خاصی به رقص و حرکات آیینی داشته، عنوان کرد: فعالیت هایم را از خرد سالی شروع کرده ام و همیشه آرزوی اجرای حرکات آیینی را به صورت رسمی و  با مجوز داشتم تا مخاطبان با تماشای اجراهای این چنینی به مفاهیم و فرهنگ حرکات آیینی علاقمند شوند.

سرپرست گروه پارلا با اشاره به دغدغه‌های خود در این زمینه گفت: تاسیس گروه پارلا مسیری بسیار سخت بود ولی در آخر توانستم بخشی از دغدغه ها را کاهش دهم؛ دریافت مجوز برای تشکیل و فعالیت این گروه یک سال زمان برد و پس از عبور از موانع و سختی ها توانست مجوز فعالیت اخذ کند.

وی خاطرنشان کرد: گروه پارلا فعلا اولین و تنهاترین گروهی است که در حوزه حرکات آیینی با مجوز توانسته فعالیت اش را شروع کرده و تاکنون هیچ کدام از گروه ها به این مرحله نرسیده اند.

محمدی گفت: ای کاش موانع برای گروه های دیگر هم برداشته شود تا آنان نیز بتوانند در این عرصه به فعالیت های خود ادامه داده و تلاششان نتیجه بخش شود.

وی با بیان اینکه ارائه فعالیت ها در کنسرت های رسمی نشان از موفقیتهایی دارد که آدمی را در این وادی ترغیب می‌کند، عنوان کرد: کنسرت های رسمی ما تلفیقی از موسیقی و رقص است که ما مجوز آن را با نام حرکات آیینی دریافت می کنیم و اجرا تنها مختص بانوان است.

وی افزود: از نوازنده تا اجرا کننده حرکات آیینی و خواننده تا تماشاگران همه و همه بانوان را شامل می شود اما باز در استان ما برای اجرا اجازه ی فعالیت داده نمی شود.

سرپرست گروه پارلا با انتقاد از بروکراسی سنگین اداری برای دریافت مجوز اجرا گفت: تا به امروز سه بار درخواست اجرا دادیم و جوابی از سوی متولیان دریافت نکرده ایم و تنها حرفی که به ما زده شده گفته اند شرایط برای اجرای این کنسرت فراهم نیست.

وی ادامه داد: جای سوال است که اگر قانون در سراسر کشور یکسان است چرا برگزاری کنسرت بانوان در پایتخت فراهم است ولی در استان های شمالغرب نه! من حتی از اداره ارشاد پایتخت سوال کردم که چرا ما نمی توانیم این مجوز را در تبریز اخذ کنیم؟ که گفتند از نظر ما مشکلی نیست و موضوع عدم موافقت شان را نمی دانیم.

سرپرست گروه پارلا تاکید کرد: به نظر چون تاکنون کنسرت بانوان در تبریز اجرا نشده یا شاید هم از بازخوردها واهمه دارند؛ اصلا دلیل مخالفتشان معلوم نیست.

وی رقص آذربایجانی را از قدیمی‌ترین حرکات آیینی این خطه دانست و گفت: قبل از اینکه زبان و… به وجود بیاید مردمان با رقص پیام را به همدیگر می رسانند؛ مخصوصا در آذربایجان رقصی به نام یاللی وجود دارد که این حرکت نشان دهنده اتحاد بین مردم است.

وی با اشاره به پیشینه رقص در آذربایجان یادآورشد: رقص جزو فرهنگ های خطه ما است که یک سری پیام های مهمی از جمله اتحاد همدلی را به دنبال دارد و هر کدام از حرکات جزیی از داستان های زندگانی و… است.

محمدی با انتقاد از نبود حامی مالی مناسب اظهار کرد: متاسفانه تاکنون هیچ کس حامی مالی این گروه نبوده و ما هزینه های خود را از طریق فروش بلیط توانسته تامین می کنیم.

وی با بیان اینکه آرزومندیم کنسرت بانوان در زادگاه خود برای شهروندان خودمان برگزار شود، گفت: از مسئولین انتظار داریم شرایط برگزاری کنسرت بانوان در چارچوب قوانین اسلامی را محیا کنند تا حداقل برای یک بار هم که شده کنسرت را در شهر خودمان به روی صحنه ببریم.