ترجمان صبح/ سمیه گل محمدی؛ حتما از خودتان می پرسید چگونه امکان دارد که بدون پاسپورت و ویزا به آلمان یا میلان در اروپا و حیدرآباد و اسلام آباد در آسیا سفر کرد!

جالب است بدانید اسامی بسیاری از شهرهای اروپایی، آسیایی و البته شهرهای کشور از شمال تا جنوب را می توان در بین روستاهای آذربایجان شرقی یافت!

اسامی چون آلمان و میلان در اروپا، حیدرآباد و اسلام آباد در آسیا، همدان، شیراز، کاشان، کرگان، نوشهر، لاهیجان، خرم آباد، علی آباد، محمودآباد، عباس آباد و گلستان هم در ایران برای نامگذاری روستاهای آذربایجان شرقی استفاده شده اند.

بدون ویزا به شهرهای اروپایی سفر کنیم/ آلمان و میلان در کجای ایران قرار دارد!

روستای میلان از جمله روستاهای تاریخی و قدیمی استان آذربایجان شرقی بوده که در ۲۰ کیلومتری تبریز و همچنین نزدیک شهرستان اسکو قرار دارد.

میلان از شمال به تبریز، از جنوب به آذرشهر، از غرب به دهستان ممقان و ایلخچی و ساحل شرقی دریاچه ارومیه و از شرق به روستاهای حومه تبریز محدود می‌شود.

در سفر به روستای میلان چیزی که بیشتر از همه توجه گردشگران را به خود جلب می کند، این است که این روستا برخلاف دیگر روستاهای کشور، آنقدرها دچار مهاجرت نشده و جمعیت آن نسبت به سال های قبل بیشتر هم شده است.

آلمان هم یکی از روستاهای شهرستان اهر است که در دهستان بزکش قرار داشته و از لحاظ موقعیت جغرافیایی از سمت شرق به روستای آلمان جدید، از غرب به داش لوجه، از شمال به روستای ریحان و از سمت غرب به روستای یوزبند منتهی می شود.

دلیل نامگذاری این منطقه هموار به سبب اعتقاد مردم بومی به موجودات ماورالطبیعه بوده که از آن نشات گرفته است، آل؛ نام موجودی ماورایی و غیر عینی مان در ترکی پسوند مکان در نتیجه آلمان یعنی مکانی که در آن موجود ماورایی (آل) یا به اصلاح (آل آروادی) وجود دارد.

عکس از سعید قاسمی

اسامی پایتخت تا شهر بزرگ آسیایی بر روی روستاهای آذربایجان شرقی

حتما برایتان سوال پیش می آید که پایتخت کدام یک از کشورهای آسیایی نامش با یکی از روستاهای آذربایجان شرقی همسان است! جالب است بدانید که روستای اسلام آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب نامش با پایتخت کشور پاکستان یکی بوده و مردم استان می تواند از جاذبه های این منطقه بکر استفاده کنند.

روستای اسلام آباد در دهستان آغمیون بخش مرکزی سراب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۲۵۶ نفر (۳۱۵خانوار) بوده‌است.

این روستا در ۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سراب و در دامنه جنوبی قله سبلان در کنار شهرک صنعتی سراب بعد از روستای سیندان واقع شده‌است.

روستای کرده مهین (اسلام‌آباد) به دلیل قرارگرفتن در دامنه سبلان یک رودخانه (نهر کرده میهن) که از چشمه‌های دامنه سبلان سرچشمه می‌گیرد بهره‌مند می‌شود، وجود ۳ چشمهٔ همیشه‌جوشان در داخل روستا خود منبع آبی برای کشاورزی است.

حیدرآباد نیزیکی از شهرهای بزرگ هند و پایتخت ایالت تلنگانا است که نام این شهر را هم می تواند در بین روستاهای بخش مرکزی شهرستان چاراویماق آذربایجان شرقی یافت.
اگر نمی توانید به شمال سرسبز ایران سفر کنید، حداقل گشتی در روستاهای هم نامش بزنید.

عکس از سعید قاسمی

گلستان ، کرگان ، نوشهر، لاهیجان ، محمود آباد، عباس آباد و علی آباد از جمله شهرهای شمالی و سرسبز کشورمان ایران است که اهالی استان آذربایجان شرقی می توانند بدون اینکه مسافت های طولانی را برای گردش طی کنند در روستاهایی با این عناوین به گشت و گذار بپردازند.

گلستان روستایی از توابع بخش سراجو شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی بوده که به دو بخش علیا و سفلی تقسیم و جمعیتی بالغ بر ۷۶۳ و ۷۳۰ نفر را به خود اختصاص داده است.

کَرگان قدیم در دهستان مهران‌رود جنوبی بخش مرکزی شهرستان بستان‌آباد واقع شده‌است، وضعیت طبیعی روستا کوهستانی تپه‌ای بوده و این روستا در دامنه کوه به صورت شیب دار واقع شده‌است، این آبادی دارای حدود ۱۹۳ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۹۰۶ نفر دارد.

نوشهر یکی از روستاهایی که در دهستان اوجان شرقی بخش تیکمه‌داش شهرستان بستان‌آباد واقع شده‌است و دارای منطقه بکر گردشگری است.

لاهیجان، آذربایجان شرقی در دهستان لاهیجان بخش خسروشهر شهرستان تبریز واقع شده‌، در واقهه نام لاهیجان از دو کلمه لای و جان یا همان قان یا گان تشکیل شده است.

محمودآباد نیز یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمادوز شهرستان خداآفرین واقع شده‌است که مردمان خون گرم اش مهمان نواز هستند.

عباس‌آباد هم یکی دیگر از آبادی های استان است که در دهستان شربیان بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده‌است.

علی‌آباد، آذربایجان شرقی نیز در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است که طبیعتی زیبا با هوای بکر را داراست که گردشگران می توانند با سیری در این روستا از لذت سفر بهره مند شوند.

نام شهرهای غربی ایران را هم در آذرباجان شرقی می توان یافت

خرم‌آباد از شهرهای زیبای غرب ایران و یکی از مهم ترین دیارهای عصر ساسانی به شمار می رود که همگان نام و آوزه اش را شنیده اند، در این میان استان آذربایجان شرقی از آنجایی که اسامی بسیاری از شهرهای کشور را در لیست ولایت های خود دارد از این نام نیز بی نصیب نمانده است.

خرم‌آباد یکی دیگر از روستاهای استان که در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است، این دیار سر سبز و زیبا با مردمانی مهمان نواز همواره یکی از کانون های گردشگری به شمار می رود.

کاشان این بار در آذربایجان شرقی!

کاشان یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان که دارای تاریخچه ای طولانی در کشور ایران است، این شهر در گذشته دارای نام های فراوانی از جمله کاسیان و … بوده و جزو شهرهای پرجمعیت به شمار می آید.

کاشان آذربایجان شرقی بر خلاف اصفهان روستایی در دل طبیعت بوده که مردمان خون گرم و مهربان اش با کار دامداری و کشاورزی به زندگی مشغول هستند.

کاشان یکی از روستاهای استان در دهستان گویجه بل بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است، این منطقه نیز جز مناطق بکر به شمار می رود که گردشگران با گشتی در این آبادی می توانند لذت سفر خود را دو چندان کنند.

پایتخت تاریخ و تمدن ایران در کجای آذربایجان شرقی واقع شده است!

همدان به عنوان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران، از پیشینه چند هزار ساله‌ای برخوردار است، پیش از آمدن اقوام آریایی، شهر همدان از زیستگاه‌های اصلی قوم کاسیان به‌شمار می‌آمده‌، در کتیبه‌های آشوری (هزارهٔ دوم قبل از میلاد) از آنجا به عنوان یکی از ایالات کارکاشی (قوم کاسیان) یاد شده و آمده‌ که تیگلات پالسر یکم، شاه آشور این شهر را در ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد فتح کرده‌است.

در مورد زمان و چگونگی احداث و نام بنیان‌گذار شهر همدان بین روایت‌های مورخین و جغرافیدانان یونانی و همچنین مابین مورخین اسلامی اختلاف‌نظر وجود دارد. به گفتهٔ هرودوت این شهر را نخستین شاه ماد دیاکو بنیان نهاده‌است.

استان آذربایجان شرقی از نام این شهر تاریخی نیز بهره جسته و اسم یکی از روستاهای سرسبز اش را با این عنوان به مردمان معرفی کرده است.

همدان یکی دیگر از روستاهای آذربایجان شرقی به شمار می رود که در دهستان کیوان بخش خداآفرین شهرستان کلیبر واقع شده‌است.

عکس از سعید قاسمی

به گوشه ای مهم از تمدن ایران در آذربایجان شرقی سفر کنید!

شیراز، مرکز استان فارس و یکی از شهرهای جنوبی ایران است که به دلیل جاذبه های توریستی فراوان در لیست سفر اکثر توریست ها قرار دارد و به دلیل اینکه خانه ی شعرای بزرگی چون حافظ و سعدیست، به شهر عشاق معروف است.

استان آذربایجان شرقی در این میان از نام این شهر زیبا هم نگذشته و همچنین اسمی بر روی یکی از روستاهای خود دارد که با گشتی در فضای مجازی می توان موقعیت جغرافیایی اش را دریافت کرد.

شیراز یکی از روستاهای تابع شهرستان عجب شیر است که جمعیتی بالغ بر بیش از ۲ هزار نفر را در خود سکونت داده، این دیار زیبا طبیعتی زیبا و آب و هوایی معتدلی دارد که گردشگران می توانند بدون آنکه ساعت ها مسیرهای طولانی را طی کنند در این روستا به یاد شیراز زیبای کشور، سفری داشته باشند.

بهرمان کرمان تا سراب/این کجا و آن کجا!

جالب است بدانید که نام یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی به واسطه پسوند یکی از چهره های سیاسی معاصر معروف است، شاید همه ما او را با نام هاشمی رفسنجانی می شناسیم و از زادگاه اش چندان اطلاع دقیقی نداریم

اکبر هاشمی بهرمانی، معروف به هاشمی رفسنجانی معروف به‌عنوان یکی از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی ایران شناخته‌شده است که زندگی او فراز و فرودهای بسیاری را در تاریخ سیاسی ایران ثبت کرده است.

بهرمان شهری در ۵۷ کیلومتری رفسنجان، حال آنکه زمانی روستایی بود، روستای بهرمان در سال ۱۳۸۲ از بخش به شهر تبدیل شد.

روستای بهرمان استان آذربایجان شرقی نیز یکی از روستاهای شهرستان سراب به مرکزیت دهستان ابرغان با جمعیتی در حدود ۸۰۶ نفر بوده، این روستا در نزدیکی جاده ترانزیت سراب قرار گرفته و از موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خوبی برخوردار است.

روستای بهرمان از دیر باز در سراب و شهرهای دیگر برای خود در تامین بازار مصرفی گوشت اسم و رسمی داشته است  بطوری که درچندین شهرستان همجوار و استان های شمالغرب کشور شناخته شده است.

 

عکس از سعید قاسمی

آذربایجان شرقی همواره یکی از مهم ترین کانون گردشگری کشور ایران به شمار می رود که جاذبه های تاریخی زیبا و بسیاری را در خود جای داده است تا گردشگران از آن استفاده به نحو احسن استفاده کنند.

گذشته از جذابیت اسامی روستاهای آذربایجان شرقی، ویژگی های تاریخی و طبیعی روستاهایی مانند کندوان، زنوزق، اشتبین و … مسافران را محسور کرده و خاطرات ماندگاری از سفر به آذربایجان شرقی برای مسافران ثبت می کنند.