به گزارش ترجمان صبح، مهدی کسایی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا گفت: منطقه وقوع حریق در جوار منطقه حفاظت شده آق‌داغ فاقد پوشش درختان جنگلی و نیز مرتع بوده و غالبا علف‌های هرز یک ساله را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه به احتمال زیاد علت این آتش‌سوزی بی‌احتیاطی فرد و یا افرادی در روشن کردن آتش در نیزار پایین دست منطقه بوده است، اظهار کرد: اغلب آتش‌سوزی‌ها در  سال‌های اخیر در منطقه خورش رستم با خطای انسانی بوده ولی ۲ مورد از آنها عمدی بوده که عاملان آنها  شناسایی و دستگیر شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خلخال بیان کرد: در عملیات اطفای این حریق، در منطقه ای مابین روستای دمدل ونوده از توابع بخش خورش رستم  محیط‌بانان پاسگاه‌های محیط‌بانی برندق، سوسهاب، یگان حفاظت منابع طبیعی، آتش‌نشانی شهر هشجین، ماموران انتظامی و جمعی از اهالی این روستاها مشارکت داشتند.

شهرستان خلخال با برخورداری بیش از ۲۴۵ هزار هکتار جنگل و مرتع واختصاص بیش از ۸۵ درصد از مجموع جنگل‌های استان اردبیل به خود یکی از قطب‌های بزرگ استان از لحاظ برخورداری از زیستگاه‌های حیات وحش و تنوع گیاهی و جانوری بوده و همه ساله وقوع حوادث آتش‌سوزی عمدی و غیرعمدی خسارات سنگینی را به منابع ملی این شهرستان وارد می‌کند.