به گزارش ترجمان صبح، اکبر فتحی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: از مجموع گندم خریداری شده در استان ، مقدار ۲۶۲ هزار و ۸۹۱ تن شامل خرید تضمینی گندم و بیش از ۱۲ هزار تن نیز خرید گندم بذری از کشاورزان و بهره برداران استانی بوده است.

وی اعلام کرد: میزان خرید گندم امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۸ درصد افزایش داشته است.

فتحی اظهار داشت: تاکنون ۴۸۱ میلیارد و ۴۵۷ میلیون تومان معادل ۷۲ درصد مطالبات کشاورزان استان از فروش گندم پرداخت شده است.

وی یادآوری کرد: شهرستان های هشترود با ۵۱ هزار و ۵۰۰ تن، میانه با ۳۸ هزار و ۵۰۰ تن، سراب با ۳۷ هزار تن و چاراویماق با ۳۵ هزار تن خرید گندم از جمله شهرستان‌های با مقدار بالای خرید در آذربایجان شرقی محسوب می‌شوند.

فتحی درباره خرید تضمینی محصول کلزای استان نیز، گفت: تاکنون ۲ هزار و ۶۸۲ تن کلزا از بهره برداران آذربایجان شرقی خریداری شده است که ۱۰۰ درصد مطالبات آن به میزان ۱۲۰ میلیارد و ۳۰۵ میلیون ریال پرداخت شده است.

وی ادامه داد: در سال زراعی گذشته ۵۴۰ هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی به زیر کشت گندم رفته بود که ۶۶ هزار هکتار از آن مزارع آبی و بقیه دیم بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: امسال تولید ۸۵۰ هزار تن گندم در استان پیش بینی می‌شد که پس از وقوع خسارات  ۶۷۰ هزار تن گندم به دست آمد.