به گزارش ترجمان صبح، به نقل از ایرنا، سیداحد یوزباشی در خصوص جریمه ۲.۷۴۵ میلیارد ریالی برای قاچاق مغز گردو در شبستر افزود: ماموران پلیس آگاهی این شهرستان در حین گشت زنی مقادیر زیادی مغز گردوی خارجی به ارزش بیش از یک میلیارد و ۴۷۴ میلیون ریال را از یک دستگاه خودرو وانت نیسان کشف کردند.

وی با بیان اینکه پرونده این قاچاق پس از تشکیل در شعبه قاچاق کالا و ارز اداره تعزیرات حکومتی شبستر رسیدگی شد، اظهار داشت: با توجه به ادعای متهم مبنی بر ایرانی بودن گردوها، موضوع برای بررسی به کمیته فنی تشخیص سازمان جهادکشاورزی استان ارجاع شد و این کمیته، کالا را خارجی تشخیص داد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان‌شرقی گفت: شعبه رسیدگی به این پرونده با توجه به دفاع غیرموثر متهم و عدم ارائه مدارک مثبته، علاوه بر ضبط کالا، متهم را به پرداخت جزای نقدی به میزان یک برابر ارزش کالا و ارزش خودروی حامل آن محکوم کرد.

یوزباشی، ادامه داد: متهم به رای صادره اعتراض کرده و پرونده برای رسیدگی مجدد در شعبه تجدید نظر قاچاق کالا و ارز استان مطرح شده و در حال رسیدگی است.

در نیمه نخست امسال یک هزار و ۱۹۱ پرونده تخلف در حوزه کالا و ارز در استان رسیدگی و مختومه شده است و قاچاقچیان در این حوزه به پرداخت ۶۸۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جریمه محکوم شده اند.

استان آذربایجان شرقی یکی از استان‌های ایران است که در منطقه آذربایجان ایران واقع شده و زمان حکومت پهلوی آذربایجان خاوری نامیده می‌شد. این استان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین استان ناحیهٔ شمال غربی ایران (آذربایجان) محسوب می‌شود.

استان آذربایجان شرقی از سمت شمال به جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق به استان اردبیل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده‌است. این استان دارای آب و هوای سرد کوهستانی بوده و کلّ محدودهٔ استان را کوه‌ها و ارتفاعات تشکیل داده‌اند.